Polskie strony internetowe pod cyberatakiem

8 lipca 2016, 18:29
Fot. domena publiczna / pixabay.com

Okazało się, że  wczorajszy atak na stronę Archidiecezji Lubelskiej nie był odosobnionym przypadkiem. Kolejnymi ofiarami hakerów stały się  witryny polskiej firmy zbrojeniowej Mesko oraz Mostostalu. Ponadto mieliśmy do czynienia z atakiem hakerów na  serwery Netii, w skutek których wykradziono gigabajty danych.

Na wszystkich trzech witrynach umieszczono ten sam komunikat: „Pozdrawiamy naszych braci z okazji święta Id Al-Fitr! Allahu akbar! Przyszedł czas na odpłatę. Nasi wrogowie zebrali się w jednym miejscu. Szczyt NATO razem z Warszawą spłoną w Świętym Ogniu!”. Wiadomość została, również z błędami napisana w języku arabskim.

Początkowo wydawało się, że wczorajszy atak na stronę Archidiecezji Lubelskiej był odosobnionym przypadkiem i rodzajem niegroźnego żartu, za którym stał pojedynczy haker. Okazuje się jednak, że mamy do czynienia ze zorganizowaną kampanią i prawdopodobnie operacja ta będzie kontynuowana przeciwko kolejnym stronom internetowym. Jak wskazuje w rozmowie z Onetem ekspert ds. bliskowschodnich Wojciech Szewko błędy popełnione w zapisie arabskim wskazują na mieszkańców południowej części dawnego ZSRR np. Kaukazu. Jego zdaniem to może być również osoba mieszkająca w Polsce, w jej wschodniej części.

Wczoraj został również przeprowadzony atak na serwery Netii i hakerom udało się wykraść gigabajty danych. Tropy prowadziły do konta nacjonalistów ukraińskich na Twiterze, które zostało zablokowane.

Trudno nie doszukiwać się tutaj powiązań pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Trwa obecnie w Polsce jedna z największych imprez międzynarodowych – szczyt NATO, na którym prawdopodobnie zapadną przełomowe decyzje. Atak w cyberprzestrzeni był przez ekspertów przedstawiany jako jednak z prawdopodobnych opcji, która mogą wykorzystać przeciwnicy Sojuszu.

Wydaje się, że za cała akcja jest przykładem operacji typu fałszywej flagi, w której mistrzostwo opanowali Rosjanie i to oni mogą stać za atakami na Netię i strony internetowe. Przy czym mogą to być grupy patriotycznych hakerów o niższych zdolnościach niż profesjonaliści ze służb specjalnych. Wielokrotnie, w przeszłości dokonywali oni podobnych operacji. Nie można niestety wykluczyć dalszych działań w środowisku wirtualnym wymierzonych w Polskę a może nawet bezpośrednio w szczyt NATO. Zaleca się wszystkim użytkownikom Internetu, a szczególnie administratorom szczególną ostrożność podczas korzystania z sieci.

Czytaj też: Zwiększona działalność hakerów - z powodu Brexitu?

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
I_t@k_wie$z_K|m_j€$t3m
piątek, 8 lipca 2016, 23:49

Mialem nadzieje ze czytajac artykuly na tym portalu, beda one obiektywne a nie pro... , z subiektywna opinia redaktorow. Czy redaktorzy otrzymali akredytacje i moga dorzucic skany z press room'ow dotyczacych smolenska?

netaudit.com.pl
poniedziałek, 2 stycznia 2017, 12:59

Najlepszą metodą ochrony jest wykonanie audytu bezpieczeństwa strony internetowej, audyt pozwoli na poznanie oraz eliminację luk bezpieczeństwa polecam usługi firmy NetAudit - www.netaudit.com.pl

netaudit.com.pl
poniedziałek, 2 stycznia 2017, 12:53

Najlepszą metodą ochrony jest wykonanie audytu bezpieczeństwa strony internetowej, audyt pozwoli na poznanie oraz eliminację luk bezpieczeństwa polecam usługi firmy NetAudit - www.netaudit.com.pl

Adam
sobota, 9 lipca 2016, 18:09

"...największych imprez międzynarodowych..."????

Tweets CyberDefence24