Reklama

Polityka i prawo

Powstanie polski mikroprocesor. WB Electronics w konsorcjum

  • Fot. antyterrorysta.pl

Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł – poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. W konsorcjum uczestniczy także między innymi spółka WB Electronics S.A. Mikroprocesor może być wykorzystany w e-dowodach.

We wtorek w siedzibie PWPW podpisano porozumienie powołujące Konsorcjum POL-PUS, którego celem jest opracowanie i wdrożenie Programowalnego Układu Scalonego wraz ze sprzętowym otoczeniem systemowym, które ma zapewnić jego bezpieczną produkcję i użytkowanie.

Konsorcjum tworzą Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Maszyn Matematycznych, Kolegium Jagiellońskie oraz prywatna spółka WB Electronics S.A. (lider Grupy WB dostarczającej m.in. wojskowe systemy łączności, komputerowe, kierowania ogniem czy bezzałogowce). Zadaniem Konsorcjum POL-PUS jest opracowanie i wdrożenie Programowalnego Układu Scalonego (mikroprocesora) wraz ze sprzętowym otoczeniem systemowym zapewniającym jego bezpieczną produkcję i użytkowanie.

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski wyjaśnił, że w pierwszej kolejności układ scalony będzie dedykowany dla dokumentów potwierdzających tożsamość oraz ją autoryzujących będących w użytkowaniu służb podległych szefowi MON. Ambicją PWPW jest późniejsze wykorzystanie takich układów np. w paszportach biometrycznych, w e-dowodach, jeżeli się one pojawią.

Zakładając, że zepniemy model biznesowy, a jest on związany ze współfinansowaniem z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ciągu 36 miesięcy wyprodukujemy i opracujemy Programowalny Układ Scalony (…). Jeśli czas pozwoli i zbudujemy inny model biznesowy, w dalszej przyszłości może się tak zdążyć, że będziemy eksportować ten produkt na rynek wewnętrzny i zewnętrzny. Odbiorcami są telekomy, banki, wszędzie tam, gdzie jest (potrzebne – przyp. red.) uwierzytelnienie konsumenta

Piotr Woyciechowski Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Jak podano w komunikacie PWPW, czas realizacji zadania obejmować będzie okres od momentu podpisania umowy z NCBR. Prezes PWPW poinformował ponadto, że szacunkowy koszt wyprodukowania Programowalnego Układu Scalonego sięgnie 150 mln zł. Obecny na konferencji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak ocenił, że powołanie konsorcjum jest ważnym i przełomowym wydarzeniem.

Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, dlatego zwłaszcza teraz bezpieczeństwo danych obywateli jest kwestią priorytetową. Mikroprocesor stworzony w Polsce i dzięki polskiej myśli technicznej jest ważny, aby zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwaBędzie to produkt polski. Jest to niezwykle istotne, że po tylu, tylu latach możemy wrócić do tych ambicji, które zawsze mieliśmy, ale - jakie niestety - nie były realizowane. Jesteśmy na dobrej drodze, aby powstał polski mikroprocesor

Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że w możliwie najszerszym zakresie chcemy korzystać z wiedzy, doświadczenia i kreatywności polskich firm i naukowców.

Ten mikroprocesor będzie produktem polskim i może być wykorzystywany w dokumentach, które służą obywatelom naszego kraju

Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Z kolei Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska dodała, że przedsięwzięcie ma duże znaczenie w związku z projektami e-dowodu oraz mobilnych dokumentów.

Ministerstwo Cyfryzacji razem z MSWiA pracuje nad dwoma projektami. Projektem dowodu osobistego z warstwą elektroniczna, którego główna dokumentacja była konsultowana w ostatnich miesiącach, oraz projektem mobilnych dokumentów, których konsultacje są w toku. Te projekty chcemy jako rząd oferować (...) jako dwa komplementarne produkty zapewniające dostęp do szerokiego spektrum usług i danych państwowych

Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji

W uroczystości podpisania porozumienia wzięli również udział: Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Bartłomiej Grabski, wiceminister obrony narodowej.

Czytaj też: Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT

MSWiA/PAP

Reklama

Komentarze (2)

  1. TowariszczJacho

    Może akurat będzie to osiągnięcie http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,97222,21132612,procesory-z-bytomia-podbijaja-swiat.html http://evertiq.pl/news/18222

  2. Piotr

    Duży potencjał mają rozwiązania oparte na otwartej architekturze, na przykład IBM Power Foundation z rodziną procesorów Power8 i 9. Powinnismy dołączać do takich organizacji i sami budować serwery, sprzęt sieciowy. Podobnie z systemami operacyjnymi, PLD - bardzo udana dystrybucja Linuxa tworzona w Polsce (chociaż obecnie nie rozwijana). Budujmy wsłasne rozwiązania i ich używajmy, nie kupujmy rozwiązań bez dostępności do kodu. Rozwiązania z USA zawiera tzw. tylne furtki dla NSA, jest na to wiele dowodów. Podobnie Chinskie rozwiązania.

Reklama