Reklama

Strona główna

Prasa w czwartek o cyberbezpieczeństwie

  • Fot. UAL

Puls Biznesu i Rzeczpospolita poruszają dzisiaj temat bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Przypominają kilka zasad, o których warto pamiętać przeprowadzając transakcje przez e-banki. 

[email protected], Puls Biznesu, "Bankowość w sieci – bezpieczni czy nierozważni?: Chronimy hasła, ale niewystarczająco wykorzystujemy narzędzia strzegące bezpieczeństwa naszych finansów — wynika z badania przeprowadzonego przez Bankier.pl. Jedną z podstawowych zasad sieciowego bezpieczeństwa, podkreślaną także przez banki edukujące klientów, jest stosowanie odpowiednio skomplikowanych i niepowtarzalnych haseł. Aktywni użytkownicy internetu muszą jednak zmierzyć się z wyzwaniem zapamiętania danych do logowania w dziesiątkach serwisów — pocztowych, finansowych, sklepach internetowych itp. Część z nich idzie na skróty i stosuje to samo hasło w kilku miejscach. Do takiej praktyki przyznało się 11 proc. respondentów — nieco częściej kobiety (12 proc.) niż mężczyźni (10 proc.). W czasach, gdy wycieki z baz danych różnych dostawców stają się niemal codziennością, jest to bardzo niebezpieczny nawyk. Przestępca, przechwytując hasło do jednej z usług (np. profilu w sklepie internetowym), może próbować przejąć sieciową tożsamość ofiary, uzyskując dostęp do jej skrzynki e-mail, profili w sieciach społecznościowych itp. Użytkowników bankowości internetowej zapytano także o sposób przechowywania danych niezbędnych do logowania w serwisie transakcyjnym. Zdecydowana większość respondentów, 75 proc., nie zapisuje tych krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa informacji — zapamiętuje je i polega na własnej pamięci.

MR, Rzeczpospolita, "Podstawowe zasady bezpiecznej e-bankowości": Z bankowości internetowej korzysta już prawie połowa klientów mających konta osobiste. Jak robić to bezpiecznie? Przede wszystkim trzeba korzystać z certyfikowanego, szyfrowanego połączenia ze stroną banku, a w przypadku aplikacji powinna ona zostać pobrana ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła. - Warto się także zabezpieczyć przed ewentualną kradzieżą i ustawić blokadę telefonu, np. numerem PIN czy hasłem. Ważne jest, aby korzystać z bezpiecznych źródła internetu bezprzewodowego. Jeśli nie wiemy, czy dostępne Wi-Fi jest chronione, skorzystajmy z dostępu oferowanego przez operatora naszej sieci komórkowej - radzi Michał Bialer, menedżer ds. kanałów zdalnych w Eurobanku. Podstawowa zasada w e--bankowości: PIN, hasła i kody powinny być jedynie w naszej pamięci, nigdy w pamięci urządzenia czy zapisane na f»hartce. - Istotne jest też zabezpieczenie komputera oprogramowaniem antywirusowym i zainstalowanie oferowanego przez bank darmowego oprogramowania przeciwdziałającego atakom złośliwego oprogramowania czy phishingowi. Warto pamiętać też o aktualizacjach - dodaje Bialer.

Reklama

Komentarze

    Reklama