Reklama

Polityka i prawo

Prezes PSE: pakiet zimowy – główny problem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Podczas dzisiejszej prezentacji nowej strategii PSE, która odbyła się w siedzibie spółki, prezes Eryk Kłossowski podkreślił, że pakiet zimowy opracowany przez Komisję Europejską jest obecnie głównym problemem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

„Nowa strategia PSE powstała po ponad roku od objęcia przeze mnie stanowiska prezesa zarządu. Ta strategia jest dokumentem opisującym rzeczywistość. To nie jest strategia wyznaczająca jakieś rewolucyjne zadania, nie ma w niej <<fajerwerków>>, nie jest przełomowa, determinuje ją <<tu i teraz>> – stwierdził Kłossowski.

 

„Nie chcieliśmy wykraczać z nowym dokumentem poza 2019 r. ponieważ nie wiemy jak będzie wyglądać europejski krajobraz energetyczny po roku 2020” – dodał prezes PSE.

Zobacz także: Polskiej energetyce grozi "luka pokoleniowa"? [RELACJA] 

„Pierwszy wymiar nowej strategii to wymiar bezpieczeństwa – inicjatywy obliczone na zapewnienie stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE). Drugi wymiar to ekonomia tzn. zapewnienie, że rynki energii będą funkcjonować dobrze. Kolejny wymiar strategii to wymiar zewnętrzny, czai się tam wiele zagrożeń, oraz wymiar wewnętrzny. Filar strategii to działania związane z zasobami i działania pro future, zapewniające bezpieczeństwo po 2020 r. i zrównoważenie kwestii finansowych z bezpieczeństwem” – uzupełnił swoją wypowiedź Eryk Kłossowski.

 

„W obszarze działań związanych z odpieraniem zagrożeń zewnętrznych dla bezpieczeństwa widzimy konieczność walki o swoje racje przy pracach nad pakietem zimowym. Tam czają się główne niebezpieczeństwa związane z deprecjacją krajowych operatorów. Chodzi również o zmianę z perspektywy krajowej na regionalną. Głównym niebezpieczeństwem dla użytkowników KSE będzie wprowadzenie elementów licytacji. Bezpieczniej będzie miał ten kto wyżej wyceni swoje bezpieczeństwo. A zatem polski konsument będzie musiał zapłacić za swoje bezpieczeństwo więcej jeśli będzie chciał osiągnąć poziom bezpieczeństwa niemieckiego konsumenta” – dodał menadżer.

 

Nie czas na wdrażanie IV pakietu energetycznego czyli zimowego, jeśli w sposób niepełny został wdrożony III pakiet energetyczny” – podkreślił Kłossowski.

 

„Drugi obszar zagrożeń to zagrożenia wynikające z cyberataków. Cyberataki na systemy energetyczne to nie s-f, nie mrzonka, ale realna rzeczywistość i każdy operator infrastruktury krytycznej może zostać dotknięty takimi atakami” – oświadczył prezes PSE.

 

„Równie istotne jest ryzyko fizycznych ataków na infrastrukturę. Chcemy zbudować sektorowe CERT, które będzie dbać o bezpieczeństwo całego sektora energetycznego. Chcemy przekonać wszystkich interesariuszy o myśleniu o bezpieczeństwie infrastruktury na zasadzie solidarnościowych” – skonkludował Kłossowski.

Reklama

Komentarze

    Reklama