Reklama

Polityka i prawo

Prezydent: internet i sieć 5G stwarzają nowe możliwości

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Rozwój internetu i sieci 5G stwarzają nowe możliwości, które można bardzo szeroko wykorzystać m.in. w sterowaniu światłami komunikacji miejskiej, oświetleniem miejskim, czy w ochronie zdrowia - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda w Stargardzie.

Prezydent Duda uczestniczył w konferencji "Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości" zorganizowanej w Stargardzie.

"Technologiczny postęp następuje rzeczywiście ogromnie szybko.(...) Oczywiście internet rzeczy - on już funkcjonuje, on jest już rzeczywistością, działa od jakiegoś czasu, jest coraz bardziej skomplikowany, wiąże ze sobą coraz więcej urządzeń, bo to są ze sobą komunikujące się ze sobą urządzenia" - powiedział Duda.

Prezydent mówił, że cyfryzacja wykorzystywana jest m.in. w przestrzeni miejskiej, gdzie można sterować światłami komunikacji miejskiej, czy oświetleniem miejskim, a także w ochronie zdrowia. "Tych możliwości jest mnóstwo" - dodał. 

Inspiracja rozwoju internetu rzeczy powinna wychodzić od administracji publicznej, także samorządów - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przekonywał, że rozwój technologii jest istotny dla administracji m.in. dlatego, że zapewnia lepszą obsługę obywatela.

"Chcemy, żeby poprzez te rozwiązania w polskich miastach, w polskich miejscowościach żyło się po prostu wygodniej. Żeby osoby starsze wykorzystując rozwiązania teleopieki czy telemedycyny mogły czuć się bezpiecznie, a młodzi ludzie, którzy nie rozstają się dzisiaj ze smartfonem, czuli się w polskich miastach częścią nowoczesnego społeczeństwa" - powiedział. "To się rzeczywiście dzieje" - wskazał.

Minister cyfryzacji podkreślał, że nowoczesne technologie powinny stać się szansą rozwojową, a każdy, kto ma pomysł, dzięki dostępowi do finansowania i danych może osiągnąć sukces.

Współorganizatorem Konferencji są: Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem cyklu konferencji regionalnych, które odbędą się w różnych miastach, jest wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy, rozwinąć sprawdzone działania o komponent innowacyjnych technologii.

Internet Rzeczy (IoT) pozwala na bezpośrednie komunikowanie się online urządzeń i przesyłania przez nie sobie nawzajem danych. Technologia ta pozwala na ciągłe śledzenie oraz analizowanie pracy maszyn, umożliwiając np. działanie samochodów autonomicznych, a także zdalne monitorowanie ludzi - dając podstawę np. do rozwoju telemedycyny.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama