Przyszłość sektora cyberobrony (CYBERSEC 2017)

10 października 2017, 18:33

Bardziej elastyczne procedury zakupów, współpraca publiczno-prywatna oparta na zaufaniu oraz współpraca wewnątrz przemysłowa – to kluczowe kwestie dla przyszłości sektora obronnego w kontekście cyberbezpieczeństwa. Takie wnioski płyną z debaty podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie – CYBERSEC 2017.

W dyskusji wzięli udział: Nikodem Bończa – Tomaszewski – Prezes Exatel, Patryk Romatowski – Dyrektor Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Andrzej Bartosiewicz – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Thales oraz Brooke Griffith – wiceprezes Raytheon Intelligence, Information and Services. Dyskusję moderował kmdr Wiesław Goździewicz.

Na pytanie o najważniejsze trendy w obszarze cyberobronności wszyscy paneliści zgodzili się co do kluczowej roli sztucznej inteligencji. Prezes Nikodem Bończa – Tomaszewski wskazał na istotne wyzwanie w kwestii zaufania pomiędzy producentami a użytkownikiem końcowym, szczególnie w sytuacji polegania na systemach importowanych. Dyrektor Romatowski poruszył kwestie kodowania, nie tylko cyberprzestrzeni ale także broni konwencjonalnej. Przedstawiciel Thalesa na przykładzie porównania bankowości i obronności pokazał, że w przeciwieństwie do banków, dla których cyberataki oznaczają systemowy paraliż, w sektorze obronnym trzeba pracować w sytuacji rozdrobnienia i możliwości funkcjonowania na niższym poziomie.

Czytaj więcej: Sztuczna inteligencja rozwiązaniem problemów w cyberprzestrzeni

Wiceprezes Griffith przedstawił perspektywę administracji rządowej. Jego zdaniem dla rządów poszczególnych państw ciągłość w dostawie jest ważniejsza od jakości produktów. Sektor państwowy – administracja – powinien konsultować się z branżą cyberbezpieczeństwa a w zawieranych umowach ramowych powinno dopuścić się możliwość dokonywania zmian z uwagi na nowe warunki. Wątek ten poparli pozostali rozmówcy. Przedstawiciel PGZ kontynuował, że w kontekście powołania biura w MON ds. tworzenia wojsk cybernetycznych i szerzej w obszarze współpracy z przemysłu z MON zniesienie części barier formalno-prawnych regulujących obecnie aspekty komunikacji pomiędzy stronami, jest niezbędne do prowadzenia projektów gdzie kluczowe jest szybkie reagowanie na zmiany. Andrzej Bartosiewicz powiedział o wyjątkowości cyberbezpieczeństwa na tle dotychczasowych projektów branży zbrojeniowej:

Tradycyjna broń jest dostarczana w okresie nawet dziesięcioleci. Od decyzji do wdrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa czas powinien liczyć się w miesiącach, nie latach

Andrzej Bartosiewicz - Thales

Czytaj więcej: Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]

Prezes Exatel stwierdził, że o cyberbezpieczeństwie nie można tylko rozmawiać, a rekomendacje dla sektora obronnego to: „improwizować, dostosowywać się i pokonywać trudności”

Na pytanie o powołanie nowej spółki Qbitt reprezentanci Exatel i PGZ odpowiedzieli, że nie istnieje kwestia konkurencji i rywalizacji. Wręcz przeciwnie, posiadanie wspólnego właściciela jakim jest Ministerstwo Obrony Narodowej stwarza sytuację w którym istnienie spółki joint venture jest z korzyścią dla obydwu podmiotów, jak i obronności Państwa.

Czytaj więcej: SKANER Cyberdefence24. Prezes Exatel S.A.: Wspólnie z PGZ chcemy wzmocnić polską obecność na rynku cyberbezpieczeństwa w obszarze obronności

Autor: Michał Łazowski

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24