Raport: jedna trzecia internautów udostępnia niesprawdzone informacje

15 listopada 2017, 12:41
CyberDefence24
CyberDefence24

Wg opublikowanych we wtorek badań firmy F-Secure, jedna trzecia internautów o zdefiniowanych poglądach politycznych w Polsce udostępnia informacje z niesprawdzonych źródeł. Różne opcje światopoglądowe mają też swoje preferowane formy udostępnianych treści - twierdzą badacze.

Memy to forma, którą zdaniem F-Secure najchętniej udostępniają internauci o poglądach lewicowych (64 proc.). Również oni mają największą tendencję do udostępniania w mediach społecznościowych treści z niesprawdzonych źródeł (odsetek ten wynosi 35 proc., wśród zwolenników prawicy - 32 proc., u internautów określających się jako centrum - 28 proc.). Najmniejszą popularność memy mają na prawicy (47 proc.).

Kolejną formą, w jakiej internauci udostępniają często niesprawdzone informacje, są wykresy. Najchętniej tego rodzaju treściami dzielą się zwolennicy politycznego centrum (53 proc.), w następnej kolejności zaś - internauci o poglądach lewicowych (39 proc.) i prawica (34 proc.).

Czytaj więcej: Facebook walczy z "fake news"

Ponad jedna trzecia internautów bez względu na poglądy polityczne udostępnia niezweryfikowane informacje o wydarzeniach, niesprawdzone informacje o politykach zaś najczęściej zdarza się publikować w mediach społecznościowych centrystom (54 proc.).

Rezultaty badań to dla nas niemałe zaskoczenie. W Polsce rodzaj publikowanych fake newsów nie jest aż tak mocno powiązany z poglądami, jak w USA. Robią to w niemal takim samym stopniu osoby o różnych poglądach

Karolina Małagocka - F-Secure

Jednocześnie bardzo mała część internautów przyznaje się do swoich poglądów politycznych. Zaledwie jedna piąta (19 proc.) spośród badanych opublikowała w sieci w ciągu roku informacje na ich temat. Częściej takie treści publikują mężczyźni. Zdecydowanie niechętnie poglądami politycznymi w sieci dzielą się w Polsce ludzie młodzi - w przedziale wiekowym 15-24 lat robi to zaledwie 10 proc. badanych internautów.

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2017 roku na próbie 600 osób. Jak mówią autorzy - firma F-Secure - jego celem było określenie postaw i przekonań użytkowników internetu na temat fałszywych informacji. PAP - mini

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24