Reklama

Rosja grozi podjęciem działań odwetowych firmie Google

22 listopada 2017, 14:41
Cyber Google logo

Federacja Rosyjska podejmie działania wobec Alphabet Inc. (GOOGL.O), jeżeli ta zacznie gorzej pozycjonować publikacje portali Sputnik i RT w swojej wyszukiwarce. Taką informację Agencji Interfax z 21 listopada cytują światowe media.

18 listopada br. występując podczas Halifax International Security Forum prezes zarządu spółki-matki Google'a Eric Schmidt został zapytany o obecność artykułów rosyjskich mediów w wyszukiwarce swojej firmy. Odpowiedział on, iż prowadzone są prace nad rozwiązaniami, aby ograniczyć „rozgłos” dla „tego typu stron”. Chodziło o Sputnik i RT, czyli dawne Russia Today. Sprawa związana jest także z działaniami dezinformacyjnymi i śledztwami za oceanem w sprawie rosyjskich ingerencji w procesy wyborcze w 2016 roku.

 

Na odpowiedź strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. Szef Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu (Roskomnadzor) Iwan Żarow oświadczył 21 listopada, iż agencja, którą reprezentuje, skierowała oficjalne pismo do Google'a. Żąda się w nim wyjaśnienia wypowiedzi Schmidta odnośnie traktowania rosyjskich mediów przez amerykańską wyszukiwarkę.

 

Żarow stwierdził także, iż po otrzymaniu odpowiedzi podjęte zostaną decyzję odnośnie tego co zrobić dalej. Dodał także: „mamy nadzieję, że nasze opinie zostaną wysłuchane i że nie będziemy musieli uciekać się do poważnych działań odwetowych”. Jak z kolei informuje Sputnik, Żarow czeka, aby zobaczyć jak dyskryminujące w praktyce będą środki wykorzystane przez Google. „Oczywiście, że będziemy bronić naszych mediów” - dodał.

 

Komentując działania Rosjan rzecznik prasowa Alphabetu Andrea Faville stwierdziła, iż wypowiedź Schmidta odnosiła się do zapowiedzianych w kwietniu br. działań Google'a związanych z redukcją obecności w wynikach treści o niskiej jakości, fałszywych lub wprowadzających w błąd użytkowników. Podkreśliła także, iż firma nie prowadzi manualnych rankingów pojedynczych stron, gdyż jest to rezultat analiz, na podstawie których przydzielana jest automatyczna pozycja w wyszukiwaniu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
wtorek, 5 grudnia 2017, 16:27

Akurat Google przejęło się..

polak mały
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 17:54

W latach 80tych sowiecka propaganda inapirowała protesty tzw. pacyfistów np. przeciwko rozmieszczeniu Pershingów 2. Durny niemiecki lud masowo wychodził na ulicę a 100km dalej stało w gotowości kilka tys. ruskich czołgów. Teraz sowieci mają jeszcze lepsze narzędzia. Zachód musi bronić się przed ich propagandą. A googlowi to mogą ruscy naskoczyć,no chyba , że zaczną produkować własne smartfony z ruskim androidem. Wszyscy wiemy, że to nierealne.