Reklama

Polityka i prawo

Rosja: Powstała platforma Internetu Rzeczy do kontroli pojazdów miejskich

Fot. Opsa/Pixabay
Fot. Opsa/Pixabay

W Moskwie powstała zintegrowana platforma Internetu Rzeczy do kontroli pojazdów miejskich, takich jak pługi, zamiatarki czy polewaczki. Ma ona służyć zwiększeniu efektywności zarządzania tymi pojazdami, a także zmniejszeniu kosztów ich obsługi.

Platforma pozwoli na monitorowanie prędkości, zużycia paliwa, a także czynności wykonywanych przez wyposażone w czujniki pojazdy. Sztuczna inteligencja wbudowana w system będzie natomiast odpowiedzialna za monitorowanie warunków takich, jak pogoda, ruch czy zapotrzebowanie na usługi w różnych częściach Moskwy po to, by w optymalny sposób określać trasę przejazdu i definiować zadania na dany dzień. Lokalizowanie pojazdów miejskich w Moskwie ma być możliwe dzięki rosyjskiemu systemowi nawigacji GPS Glonass.

Władze Moskwy twierdzą, że dzięki monitoringowi pojazdów miesięcznie uda się zaoszczędzić około 9,1 mln rubli, co obecnie pozwala na zakup na przykład dwóch nowych pługów do odśnieżania ulic.

"Dane lokalizacyjne i telemetryczne zgromadzone na zintegrowanej platformie Internetu Rzeczy pozwolą odpowiednim służbom miejskim Moskwy na monitorowanie i kontrolowanie czynności z udziałem miejskich pojazdów" - powiedział odpowiedzialny za wdrażanie technologii w Moskwie Artiom Jermołajew. "Pierwsze dni lutego w Moskwie przyniosły rekordowe opady śniegu, ale dzięki skoordynowaniu prac miejskich służb i wykorzystaniu nowej platformy mogliśmy szybko zareagować i wdrożyć zarządzanie kryzysowe" - dodał.

Opady w dniach 3-4 lutego przykryły Moskwę 47-centymetrową warstwą śniegu. Miejski departament informatyki potraktował tę sytuację jako pierwszy test w warunkach rzeczywistych dla platformy Internetu Rzeczy obsługującej 15 tys. miejskich pojazdów, który zakończył się sukcesem - pomimo trudnych warunków atmosferycznych działanie komunikacji miejskiej nie doznało przeszkód dzięki sprawnej pracy służb.

Moskwa obecnie pracuje nad wdrożeniem modelu inteligentnego miasta, a miejski departament informatyki pod wodzą Jermołajewa testuje różne rozwiązania mające na celu usprawnienie miejskiej infrastruktury w oparciu o wykorzystanie internetu i nowych technologii. Wśród pomysłów władz Moskwy na rozwiązania inteligentnego miasta można znaleźć m.in. koncepcje wykorzystania technologii blockchain celem zwiększenia przejrzystości w lokalnych procesach politycznych, a także grywalizacji w programach nauczania moskiewskich szkół publicznych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama