Reklama

Rosja: Roskomnadzor skierował pozew przeciwko twórcom aplikacji Telegram

10 kwietnia 2018, 08:46
TELEGRAM123
Fot. Microsiervos/Flickr/CC 2.0
CyberDefence24
CyberDefence24

Rosyjski państwowy regulator mediów elektronicznych, Roskomnadzor, skierował do sądu pozew przeciwko twórcom aplikacji Telegram umożliwiającej wysyłanie szyfrowanych wiadomości - poinformował serwis The Register.

Według serwisu, pozew ze strony Roskomnadzoru to konsekwencja odmowy ujawnienia kluczy kryptograficznych służących do szyfrowania wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatora. Negatywne orzeczenie sądu może w tym wypadku doprowadzić do wyłączenia możliwości korzystania z usługi Telegram na obszarze Rosji.

Trzy tygodnie temu twórcy aplikacji Telegram, używanej chętnie przez tych, którzy cenią sobie prywatność w internecie i oferującej usługę szyfrowanej komunikacji, przegrali apelację przeciwko Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) przed rosyjskim Sądem Najwyższym. FSB wcześniej poprosiła Telegram o ujawnienie kluczy kryptograficznych, firma jednak odmówiła.

Prawnik reprezentujący Telegram w sporze z rosyjskimi służbami Ramil Ahmetgaliew w reakcji na orzeczenie Sądu Najwyższego Rosji powiedział, że firma będzie się od niego odwoływać, a proces ten może potrwać nawet do lata tego roku. Jakakolwiek decyzja o zablokowaniu dostępu do aplikacji Telegram w Rosji wymagałaby oddzielnego orzeczenia sądu - wskazał Ahmetgaliew.

Jakiekolwiek próby zablokowania usługi do czasu, aż Telegram udostępni prywatne dane swoich użytkowników, pozostanie bezowocne. Telegram bowiem zawsze będzie opowiadał się za wolnością i prywatnością użytkowników

 Paweł Durow - założyciel firmy Telegram

Roskomnadzor oskarża firmę Pawła Durowa m.in. o ułatwianie działalności terrorystów, którzy - zdaniem rosyjskiego regulatora - wykorzystują komunikator do planowania swoich działań. Rosja to niejedyny kraj, który walczy z komunikatorem Telegram - zastrzeżenia w stosunku do aplikacji zgłaszał również Iran, gdzie z komunikacji za pośrednictwem tego programu korzystają dysydenci polityczni. Telegram oficjalnie zablokowany jest w Chinach.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
środa, 11 kwietnia 2018, 00:01

Telegram nie jest idealny. Czy, aby na pewno pewne autorskie protokoły szyfrujące? Brak domyślnego szyfrowania punkt-punkt.. Ale trzeba przyznać, że ich opór to świetna reklama.

Stirlitz
wtorek, 10 kwietnia 2018, 13:15

To jedyny komunikator, który warto mieć. Pozostali sprzedali się Putinowi, więc żadna korespondencja nie będzie prywatna.

Karol
czwartek, 12 kwietnia 2018, 15:27

Signal jest jednym z nielicznych komunikatorów, które można polecić. W porównaniu do Telegrama, Signal jest w pełni open source i wszystko co przez niego przechodzi jest szyfrowane end-to-end.