Rosja zakłóca sygnał GPS

13 listopada 2018, 10:02
TRident12
Fot. NATO

Rosja jest głównym podejrzanym o zakłócenie sygnału GPS. Fiński premier Juha Sipilä stwierdził, że sprawca chciał w ten sposób zademonstrować swoje zdolności.

W niedzielę podczas prowadzonych przez NATO ćwiczeń  w północnej Finlandii doszło do celowego zakłócenia sygnału GPS na dużą skalę. Głównym podejrzanym jest Rosja.

Udział fińskich jednostek wojskowych w ćwiczeniach Trident Juncture NATO jest postrzegany jako kolejny etap zbliżenia Helsinek do Sojuszu. Kreml uważa to za zagrożenie.

„Pod względem technologii stosunkowo łatwo jest zakłócić sygnał radiowy i możliwe, że Rosja za tym stoi” – zauważył Juha Sipilä, podkreślając równocześnie, że Moskwa posiada odpowiednie do tego celu środki.

Zakłócenie, które miało miejsce podczas ćwiczeń NATO zwiększyło także ryzyko cywilnych wypadków lotniczych. W związku z incydentem premier rządu stwierdził, że Finlandia powinna posiadać określone zdolność do radzenia sobie z tego typu zakłóceniami. W tym samym czasie podobne incydenty zaobserwowano również w Norwegii.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
iq
środa, 14 listopada 2018, 00:28

@qi nie pisz głupot odcięcie od SWIFT działa w obie strony, już Visa się sadziła i Rosjanie wprowadzili na swoim terytorium swój system kart płatniczych i kto na tym bardziej stracił Visa czy Rosjanie ? Raz dwa sobie zadali sprawę, że to idiotyczne posunięcie obróciło się przeciwko nim. Chiny mają swój odpowiednik SWIFT możesz sobie odcinać tylko, że największym producentem ropy i w kogo ten SWIFT uderzy. Myśl trochę zanim coś napiszesz bo głupkowate wypowiedzi tylko o internaucie świadczą.

Seitz
środa, 14 listopada 2018, 00:14

Zając schował się za słoniem. Niedźwiedź uważa to za zagrożenie.

UWA co zawsze na posterunku czuwa
wtorek, 13 listopada 2018, 21:57

@AWU to gadanie możesz sobie wsadzić w kalendarze, nikt nic Rosjanom nie udowodnił, jeśli już zakłócili to mamy wielki problem bo wygląda na o, że tylko oni to potrafią.

qi
wtorek, 13 listopada 2018, 20:35

zakłócanie sygnału gps jest aktem agresji i stwarza zagrożenie. w zasadzie sprawa jest prosta ponieważ w emiter tego sygnału powinna polecieć rakieta harm. ale to w sumie bez sensu. po co marnować rakietę. trzeba odciąć rossije za karę na tydzień od sieci swift. zapewniam, że bardziej zaboli.

Bindon
wtorek, 13 listopada 2018, 17:56

I dobrze. Żołnierze mieli okazje pocwiczyc z kompasem i mapa:p

Reklama
Tweets CyberDefence24