Rosyjscy hakerzy "zaatakowali" Amerykanów w Polsce?

14 kwietnia 2017, 17:40
Fot. Tomasz Nowak
Fot. Tomasz Nowak

Kilkanaście godzin temu na stronie miasta Bolesławca otoboleslawiec.pl umieszczono fałszywą informację, dotycząca rzekomego pobicia młodego mężczyzny przez trzech amerykańskich żołnierzy. Władze miasta podkreślają: „To nie nasza informacja”.

- Informujemy, że pojawienie się tego tekstu było wynikiem nielegalnej, zewnętrznej ingerencji w strukturę naszego portalu – można przeczytać w zamieszczonym na stronie Bolesławca komunikacie.

Zarówno treść informacji, jakoby w Bolesławcu miało dojść do pobicia młodego mężczyzny przez trzech żołnierzy z USA powstały, jak twierdzą miejskie służby prasowe, bez udziału ich redakcji i opublikowane bez ich zgody po złamaniu zabezpieczeń i uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do panelu informacyjnego.

Czytaj też: Samorządy podatne na cyberataki

Obecnie, jak można przeczytać w wyjaśnieniu, trwają działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności tej bulwersującej sprawy. Powiadomione zostaną także odpowiednie organy ścigania – czytamy w komunikacie.

Należy zauważyć, że na stronach samorządów lokalnych hakerzy już wcześniej zamieszczali fałszywe informacje związane z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. Przykładem jest publikacja na stronie miasta Żagań i Urzędu Gminy Miejsce Piastowe fałszywych wezwań do demonstracji przeciwko rozmieszczeniu Amerykanów w styczniu - w momencie rozlokowywania Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army.

W sieci pojawiły się też fałszywe informacje dotyczące rzekomego gwałtu dokonanego na Litwie przez żołnierzy Bundeswehry. Sprawę szeroko komentowały media, odniosła się do niej też kanclerz Angela Merkel. Komentatorzy wskazują, że tego typu zdarzenia są prawdopodobnie efektem działań hakerów wspieranych przez Rosję.

Czytaj też: Rosyjscy hakerzy przeciwko wojskom USA w Polsce? "Dezinformacja"

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Cybernator
wtorek, 18 kwietnia 2017, 20:03

EMCRYPTION OF DATA ,YOU FOOL !

olo
piątek, 14 kwietnia 2017, 19:35

W tym czasie w Rosji ZAMORDOWANO dziesiątki Rosjan. Rosjanie na Polaków takie FAKE NEWS nie działają bo pobicia na disco zdarzają się często. Nawet jakby to była prawda nie zmieni to naszego podejścia do BRACI z USA i WROGÓW z Rosji.

Bolo
sobota, 15 kwietnia 2017, 02:10

Rzekome gwałty i pobicia w wykonaniu żołnierzy USA - to typowe środki rosyjskiej propagandy. Stosują to od dawna, ale prawdą jest że ostatnio nasilili akcję rozsiewania takich kłamstw.

oooaa
piątek, 14 kwietnia 2017, 18:19

wszystkie portale w Polsce powinny w nagłówkach bannerach wielkoformatowych jako informacja publiczna ! oraz w ostrzeżeniach RSO na komórki i na komputery ciągle ostrzegać aby Polacy NIE WIERZYLI W ŻADNE !!! newsy doniesienia czy inne rewelacyje o incydentach wojsk NATO wśród ludności cywilnej i jedynie jeśli już to niech telewizja publiczna może mieć taki jedynie możliwość jako wrażliwa informacja publiczna zwłaszcza wobec zarzutów o celowe ataki rusa china korea i innych hackerów awanturników ale może innych wywrotowców również polskich powiązanych z terroryzmem szeroko rozumianym

Robi
wtorek, 18 kwietnia 2017, 12:44

Tak w ogóle to chodziło o Żagań:) . Proszę zobaczyć co ruskie trolle ze "sputknews" z tego zrobiły: https://pl.sputniknews.com/opinie/201704135244807-sputnik-amerykanie-polska/ Czy naprawdę nie ma w Polsce możliwości do zablokowania takich wylęgarni kłamstw ?!!!!