Rosyjscy oligarchowie zakładają swoją partię na Cyprze

3 października 2017, 17:38
Cyber Cypr

Rosyjscy oligarchowie, którzy otrzymali cypryjskie obywatelstwo, utworzyli nową partię polityczną na Cyprze. Będzie ona brała udział w kolejnych wyborach w tym kraju w 2019 roku. Taką informację podaje Euroavtiv.com.

Nazwa ugrupowania to „Ja, obywatel” (Εγώ ο Πολίτης). Cypryjskie media określają je jako „partię rosyjskich milionerów”. Formalnie rzecznik partii Demetris Michalakakos zapewnia, że ugrupowanie jest „czysto cypryjską partią”, jednak dodaje, że cała inicjatywa pojawiła się ze strony obywateli rosyjskiego pochodzenia i w początkowej fazie projektu była to praktycznie rosyjska partia.

 

Aktualnie liczy ona ponad tysiąc osób, w większości pochodzenia greckiego. W zatwierdzonym przez ministerstwo spraw wewnętrznych statucie partii zawarty jest ponadto zapis, iż jej członkiem może zostać każdy obywatel Cypru lub Unii Europejskiej. Przewodniczącym partii został Aleksiej Wołobojew, przedsiębiorca, który wcześniej sfinansował rosyjskie radio na Cyprze.  

 

Greckie media donoszą, że rosyjscy oligarchowie korzystają ze zmian prawnych, pozwalających na otrzymanie obywatelstwa dzięki ulokowaniu odpowiednich środków finansowych w cypryjskich bankach, tj. co najmniej 2,5 mln euro, a wykupienie rezydentury kosztuje 0,5 mln euro. Wielu rosyjskich biznesmenów legalizuje w ten sposób swoje operacje w Europie.

 

Jak informuje cypryjska prasa, nowe ugrupowanie będzie się pozycjonować centrystycznie, a wśród głównych priorytetów ma być europeizacja i modernizacja Cypru. Partia ma też wspierać dialog w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych odnośnie przyszłości podzielonego terytorium wyspy.

 

W kwestiach gospodarczych ma opowiadać się za bardziej socjalistycznym modelem I być przeciwna polityce neoliberalnej. Na liście postulatów znajdują się: ograniczenie wydatków budżetowych, redukcja biurokracji, rozwój nowych technologii oraz e-administracji. W kwestii wyborów prezydenckich w 2018 r. wszystko wskazuje na to, iż partia nie zechce jeszcze zostać identyfikowana z żadnym konkretnym kandydatem.

 

Oficjalnie Kreml wspierał prawicowe partie w szeregu państw europejskich. Jednym z najgłośniejszych przypadków było udzielanie kredytów przez rosyjskie banki dla francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Budowa nowych struktur jest czasochłonna i kapitałochłonna. Cypryjska inicjatywa ma zupełnie inny charakter od poprzednich aktywności politycznych, co nie oznacza, biorąc pod uwagę zapis statutowy o członkostwie, iż nie będzie ona mogła być wykorzystana na poziomie Unii Europejskiej lub na odcinku greckim.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24