Rosyjski haker przyznał się do pracy dla „Jednej Rosji” i inwigilowania opozycji

29 września 2017, 19:06
Cyber Hack

Rosyjski haker, aresztowany w Hiszpanii na podstawie amerykańskiego listu gończego przyznał się 28 września br. do pracy dla partii rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Jedna Rosja. Poinformowała o tym Agencja Reutera, powołując się na Agencję RIA.

Piotr Lewaszow oskarżany jest o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. Lista zarzutów obejmuje włamania, zarządzanie sieciami tysięcy zainfekowanych komputerów oraz współpracę przy cyberprzestępstwach. Został zatrzymany przez hiszpańską policję, kiedy przebywał na wakacjach z rodziną. 

 

Czytaj więcej: Rosyjski król spamu aresztowany w Hiszpanii

 

Jak informuje Agencja Reutera, jego zeznania dają rzadką możliwość poznania związków panujących pomiędzy światem przestępczym w obszarze cybernetycznym a Kremlem. Tym bardziej, że Rosja często chroni hakerów przed postępowaniami zagranicznymi, za co później rekrutuje ich do działań szpiegowskich.

 

Amerykańscy prokuratorzy wnoszą o łączną karę 52 lat pozbawienia wolności dla rosyjskiego programisty. 28 września zeznał przed sądem w Madrycie, że przez 10 lat pracował dla Jednej Rosji. Przyznał się również, że zbierał informacje o opozycji i dostarczał je „w odpowiednim czasie do odpowiednich ludzi”. Do tego dodał, że był oficerem rosyjskiej armii z dostępem do tajnych informacji – jak cytuje agencja RIA. Nie zdradził on jednak szczegółów swojej pracy. Nie jest jasne czy był on oficerem czynnym czy w stanie spoczynku. 

 

„Jeżeli trafię do USA, zginę w ciągu roku. Chcą ode mnie wydobyć informacje o charakterze wojskowym oraz o partii Jedna Rosja. Będę torturowany, w ciągu roku zostanę zabity albo sam się zabiję” - cytuje wypowiedź Lewaszowa Agencja RIA.

 

Lewaszow znany jest w sieci jako Peter Severa. Przez lata znajdował się na listach 10 najaktywniejszych spamerów świata. Jego botnet Kelihos składał się z ponad 100 tys. zainfekowanych urządzeń wykorzystywanych przez przestępców cybernetycznych do rozsiewania wirusów, ransomware, phishingu i innych rodzajów ataków.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24