Rosyjskie zaangażowanie w USA. Facebook informuje o wykryciu nowej aktywności

13 marca 2020, 12:16
usa-flag-background
fot. Circe Denyer / publicdomainpictures.net

Usunęliśmy 49 kont na Facebooku, 69 stron i 85 kont na Instagramie powiązanych ze skoordynowanym, nieautentycznym działaniem ukierunkowanym na użytkowników ze Stanów Zjednoczonych – twierdzi Facebook w oficjalnym komunikacie. Po analizie aktywności sieci, platforma raportuje o wykryciu powiązania z rosyjską Internet Research Agency (IRA) zwaną również "fabryką trolli".

Sieć ta, jak informuje platforma, znajdowała się na wczesnym etapie budowania zasięgów i była obsługiwana przez użytkowników z Ghany i Nigerii, którzy świadomie lub nieświadomie koordynowani byli przez osoby w Rosji. Działania ukierunkowane były głównie na użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Narracje powiązane były z tematyką angażującą użytkowników i wywołujących spore emocje m.in. historia Afroamerykanów, plotki ze świata show biznesu, informacje o postaciach historycznych i celebrytach oraz kwestii społeczności LGBT. Publikowane treści poruszały również kwestie brutalności policji oraz społecznej niesprawiedliwości. Jak podkreśla Facebook działalność siatki nie koncentrowała się na przyszłych wyborach prezydenckich ani na oczernianiu któregokolwiek z kandydatów. 

Jak wskazuje platforma użytkownicy stojący za siecią wykorzystywali fałszywe konta, spośród których kilka zostało wyłączonych poprzez zautomatyzowane systemy. Konta te były wykorzystywane do zarządzania stronami, które miały udawać organizacje pozarządowe, osobiste blogi oraz do publikowania treści w blogach. Analiza sieci wykryła powiązania grupy z działalnością, którą w 2018 roku, powiązano z operacją rosyjskiej IRA. Ówcześnie w ramach 3 akcji w kwietniu, lipcu oraz listopadzie usunięto łącznie 117 kont i 146 stron na Facebooku oraz 157 profili na Instagramie.

Obecnie platformie udało się wykryć i zamknąć 49 kont na Facebooku, 69 stron i 85 kont na Instagramie, które były dopiero na początku swojej działalności. Do momentu wykrycia siatce udało się zaangażować około 13 500 kont, które śledziło jedną lub więcej z wykrytych stron na Facebooku. Około 265 000 osób obserwowało jedno lub więcej stworzonych kont na Instagramie z czego około 65% z nich było w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazuje Facebook na reklamę siatka wydała mniej niż 5 dolarów amerykańskich i były one skierowane do osób przebywających na terenie USA, jednak żadna z tych reklam nie promowała treści politycznych.

Każda wykrywana działalność na terenie Stanów Zjednoczonych budzi obecnie spore emocje z uwagi na jesienne wybory prezydenckie. Po wyborach w 2016 roku, przetoczyła się fala skandali związanych z działalnością brytyjskiej firmy Cambridge Analytica oraz rosyjskim zaangażowaniem potwierdzonym w dokumencie przygotowanym przez Komisje do spraw Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych. Nieocenzurowana część dokumentu postawiła szereg tez odnośnie szkodliwych działań w sieci wymierzonych w kandydaturę Hilary Clinton oraz zabiegów wspierających Donalda Trumpa w ramach kampanii wyborczej. Sama kandydatka w wywiadzie, którego udzieliła w listopadzie 2019 roku wskazała, że puszczane w obieg fałszywe informacje mówiące, że papież Franciszek poparł Trumpa w kampanii, mogły mieć wpływ na wybory Amerykanów.  Clinton przewidywała również ingerencję podczas kolejnej kampanii. W jej opinii należy spodziewać się tego samego mechanizmu działania, który w jej opinii będzie jeszcze skuteczniejszy, ponieważ został już przetestowany.

Jak wskazuje Facebook w swoim comiesięcznym raporcie odnośnie wykrytego skoordynowanego nieautentycznego zachowania, które platforma wykrywa i usuwa ze swoich mediów, tylko w lutym,  zlikwidowano 5 sieci, które uznane zostały jako zagraniczna lub rządowa ingerencja. Całkowita liczba kont usuniętych w ramach tych sieci wynosiło 467 kont, 248 stron, 49 grup na Facebooku, 1,245 kont na Instagramie. Łącznie na reklamy w ramach funkcjonowania tych grup wydano 1,2 miliona dolarów amerykańskich.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
wed
wtorek, 17 marca 2020, 18:06

USA przekazuje Rosji informacje o planowanych zamachach terrorystycznych (co Rosjanie potwierdzają) ratując rosyjskich cywilów przed śmiercią, a w rewanżu Rosja sieje w USA kłamliwą propagandę.

Andrettoni
poniedziałek, 16 marca 2020, 12:31

Na jakiej podstawie "zostały uznane". Kto ustala kryteria? Uważam, że usuwanie kont nie jest właściwe. Bardziej mi odpowiada polityka Youtube, gdzie po prostu jest informacja, że oglądam "tubę propagandową" jakiegoś kraju. Można porównać co i w jaki sposób mówi propaganda turecka i grecka na ten sam temat. Oczywiście z dużą dozą sceptycyzmu. Kiedy coś zamykamy albo ograniczamy to budzi się poczucie "zakazanego owocu" "ukrytej prawdy". Ta sama informacja z adnotacją skąd pochodzi staje się mało ciekawa i ma bardzo stłumione oddziaływanie.

bender
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:56

Trumpowi ostatnio też skasowali jakąś kampanię na FB, bo linki rzekomo prowadzące do stron rządowych z informacjami w rzeczywistości odsyłały na stronę funduszu wyborczego Trumpa. Pewnie regulamin FB precyzuje co trzeba zrobić, żeby usunięto konto.

Andrettoni
poniedziałek, 16 marca 2020, 21:14

No właśnie - skoro tak mówisz, to bym zajrzał z ciekawości. Naturalna reakcja. Tak jak z filmikiem, gdzie Korea Północna Atakuje USA i zatapia lotniskowce. Ciekawość każe obejrzeć, a wiarygodność zerowa. Obejrzałem i oceniłem - poziom animacji z czasów Amigi 4000. Wybujała fantazja.

spoko
poniedziałek, 16 marca 2020, 03:05

Stuknac w stol a nozyce sie odezwa i to nie Jedne;)))

hej
piątek, 13 marca 2020, 19:57

Dlaczego amerykański rezim znowu atakuje opozycję i wolność wypowiedzi, zasłaniając się kretyńskimi wymówkami o zagranicy. Gdzie są jakiekolwiek dowody na którekolwiek oskarżenie wysunietę przez FBI w ciągu ostatnich 5 lat? Przecież oni od dawna działają na poziomie propagandy byłego KGB

k
środa, 18 marca 2020, 14:06

Amerykański reżim? Przecież w odróżnieniu do Rosji gdzie jest nowo-stary, dożywotni prezydent, a prawo dostosowuje się do jego widzimisię, to USA jest ostoją praworządności, demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Więc nie troluj.

Daniel
poniedziałek, 16 marca 2020, 05:30

A czy Ty łączysz fakty że sporami z dawnych lat. Historia jest po to zeby się z Niej uczyć a nie żeby nią żyć. Rejestr protokołów zdarzenia potwierdził specjalista ds. Jakości organizacji rządowej. Więc nie nazwałbym po pierwsze działań USA reżimem. Bo każdy z nich posiada większe lub mniejsze właściwości i cechy które je wyróżniają. Apropos. Po drugie pytanie do hej, co to jest propaganda KGB??

fifi
sobota, 14 marca 2020, 18:59

Mnie też to bawi.Tak chorobliwa poprawność polityczna.

Fanklub Daviena
sobota, 14 marca 2020, 18:52

No i jak 467 kont ha fejsbuku stanowi zagrożenie dla amerykańskiego reżimu, to ten reżim musi już robić bokami i trzeszczy w szwach... :)

spoko
poniedziałek, 16 marca 2020, 03:04

Kradieze tozsamosci podszywanie sie pod obywateli USA Typowa kremlowska Ps Fanklub Kiedy mi odpowiesz na pytanie Dlczego Kreml nie przyznal sie przez 10 lat ze posiada czarne skrzynki z lotu KE007?

qwert
poniedziałek, 16 marca 2020, 13:42

A posiada? Bo jeśli nie ma to nie może się przyznać

Fanklub Daviena
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:04

Ty i Davien udajecie Polaków, zagraniczna agenturo i nawet nie potraficie zainstalować sobie polskiej klawiatury. Takie macie "kwalifikacje"... :)

spoko
wtorek, 17 marca 2020, 00:52

Fanklub Nie mieszaj Odpowiedz na pytanie Dlaczego Kreml ukryl czarne skrzynki z lotuKE007 bal sie czegos moze tego ze samolot zestrzelili na wodach miedzynarodowych?

bender
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:44

Czasy gdy Sowieci i ich pachołki mogli sobie decydować kto jest, a kto nie jest Polakiem dawno minęły. Twoja szczera radość z ran polskiego żołnierza w Iraku, bezmyślne używanie kremlowskich sformułowań (jak "zagraniczna agentura" właśnie) oraz skłonność do prorosyjskich konfabulacji wskazuje dla kogo bije Twoje czerwone serce. Używanie polskich fontów nikogo tu nie zmyli.

Fanklub Daviena
wtorek, 17 marca 2020, 12:25

To nie jest polski żołnierz w Iraku tylko wasalny "sipaj" USA hańbiący polski mundur. Jestem taki "dumny" z polskich napaści na Haiti, Jugosławię, Irak, Afganistan jak z napaści na Czechosłowację w 1968. Przy czym za odmowę napaści na Czechosłowację groziło co najmniej wieloletnie więzienie, jeśli nie gorzej, a za odmowę napaści na Haiti, Irak, Afganistan czy Jugosławię co najwyżej pominięcie w awansie i strata srebrników, więc najemnikami w polskich mundurach gardzę podwójnie a raczej potrójnie czy poczwórnie. I mam w 4 literach, że jakiś "sierżant Żebryk" złoży za to na mnie donos - reżim USA upadnie jak sowiecki, jak dostanę status osoby pokrzywdzonej przez amerykańską agenturę i uprawnienia kombatanckie i wtedy ja będą ciągał "sierżantów Żebryków" po sądach za prześladowania i zdradę interesów Polski na rzecz amerykańskich i izraelskich reżimów! A ewentualny odpis wyroku skazującego mnie za krytykę nielegalnej polskiej okupacji Haiti, Jugosławii, Iraku, Afganistanu oczywiście wyślę do ambasad i mediów w tych krajach, jak również w Iranie, Syrii, Libii i gdzie jeszcze Polin się marzy napaść w imię izraelsko-amerykańskich interesów z listem, że to nie Polacy na nich napadają, tylko narzuceni okupacyjni amerykańscy wasale a Polaków, którzy tym zbrodniczym napaściom się sprzeciwiają, prześladuje się. Iran to zresztą wie, dlatego ogłosił, że za odrażającą antyirańską konferencję w Polin nie wini Polaków, tylko ich wasalne władze narzucone przez USA. :)

bender
wtorek, 17 marca 2020, 18:51

No to odkryłeś karty. Grasz na nowy porządek świata ala Wowa Putin i spodziewasz się, że po zwycięskiej wojnie Rosjanie zrobią Cię ważną szychą, a przynajmniej kimś w stylu (tfu, tfu) Snowdena. Ten przerażający scenariusz na szczęście ma bardzo niewielkie szanse powodzenia, bo stoi w jawnej sprzeczności z dążeniami Polaków i innych narodów zjednoczonej Europy. Na szczęście również dla Ciebie, bo historia uczy, że czerwoni zdobywcy nie cackają się ze swoimi kukiełkami, vide los niejakiego Arsena Pavlova aka Motorola. Paradoksem jest, że w liberalnej demokracji możesz bezkarnie produkować swoje androny, bo masz nienaruszalne prawa jako człowiek i obywatel. W świecie o którym marzysz dozwolone będą tylko opinie zgodne z linią władzy, a obowiązkowe wycieczki za Bajkał nie będą nawet wymagały wyroku sądowego. Be careful what you wish for, lest it come true.

Pentagram
piątek, 13 marca 2020, 18:26

FBI policzył ze TRZEBA wydać min 36mln usd na mini kampanie cyfrową w stanach zeby było widać rezultaty Ciekawe jak to zrobili?

Tweets CyberDefence24