Samsung kontra Huawei

29 lipca 2016, 16:57
Fot. wikipedia

Koreański Samsung pozywa chińską firmę Huawei za naruszenie ich patentów technologii mobilnej w Chinach. Żąda odszkodowania w wysokości 161 milionów  (24 miliony dolarów) za produkcję i dystrybucję modelu smartfonów Huawei Mate 8 i Honor oraz natychmiastowego zaprzestania ich produkcji. Postępowanie ma toczyć się  w sądzie ochrony własności intelektualnej w Pekinie. Eskaluje to konflikt prawny między tymi dwoma przedsiębiorstwami.

Rzecznik prasowy Samsunga powiedziała, że próby znalezienia pokojowego rozwiązania nie powiodły się i trzeba było skierować sprawę do sądu w celu ochrony praw własności intelektualnej. Huawei miało naruszyć 6 patentów należących do konkurenta, ale rzecznik prasowy nie powiedział, o które dokładnie chodzi. Taki obrót spraw nie powinien dziwić. Te dwie firmy, które zajmuje pierwsza i trzecie miejsce na świecie pod względem liczby sprzedanych smartfonów – rynku wartego ponad 300 miliardów, są od jakiegoś czasu zaangażowane  w spór prawny. Ostatnio Huawei pozwał Samsunga w Stanach Zjednoczonych stawiając bardzo podobne zarzuty dotyczące naruszenia patentów przy najnowszych telefonach czwartej generacji. Czyli telefonii umożliwiającej bardzo szybką transmisję danych (rozmów, internetu, telewizji) w technologii internetowej.

Chińskie firmy często były oskarżane o naruszenie patentów dlatego, że pozew Huawei przeciwko Samsungowi stanowi tutaj pewien przełom i świadczy o rosnącej roli przedsiębiorstwa na rynku telekomunikacyjnym.

Jeden z  analityków rynku telekomunikacyjnego Lee Do-hoon powiedział, że oba pozwy nie są motywowane kwestiami finansowymi. Jego zdaniem, Huawei chce w ten sposób poprawić swoją reputacją oraz pozycję na rynku. Samsung całą sprawę traktuje jako swoistą reklamą, podobnie postępował w postępowaniu przeciwko Apple. Zdaniem eksperta obie firmy osiąganą porozumienie np. umowę o wymianie licencji. Wydaje się, że cała sprawa ma jedynie charakter szumu medialnego, który koniec końców, może okazać się korzyścią dla obu stron mimo opłat za koszty procesowe.

Czytaj też: Brazylijski sąd zablokował Whatsapp, więc obywatele zaczęli masowo ściągać Telegram

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Tomaszek
sobota, 30 lipca 2016, 12:02

Kolejny artykuł napisany niechlujnie, zła odmiana, brakujące wyrazy, itp. Czy wy to ze smartfona wrzucacie? Niechże ktoś to przed publikacją czyta! Przez szacunek dla odbiorcy chociażby.

Tomaszek
sobota, 30 lipca 2016, 12:01

Kolejny artykuł napisany niechlujnie, zła odmiana, brakujące wyrazy, itp. Czy wy to ze smartfona wrzucacie? Niechże ktoś to przed publikacją czyta! Przez szacunek dla odbiorcy chociażby.

Tweets CyberDefence24