Serwis ProtonMail uruchamia funkcję szyfrowania książki kontaktowej

24 listopada 2017, 12:12
Cyber ProtonMail

ProtonMail oferujący swoim użytkownikom korzystanie z szyfrowanej poczty elektronicznej od teraz umożliwia szyfrowanie kontaktów. Firma obiecuje, że nowy system zarządzania kontaktami uniemożliwia dostęp do kontaktów komukolwiek, w tym twórcom oprogramowania.

Nowe funkcjonalności umożliwią użytkownikom ProtonMail również korzystanie z podpisu elektronicznego, który zdaniem twórców sprawi, że jakakolwiek zewnętrzna ingerencja w kontakty z książki adresowej stanie się niemożliwa.

 

Do tej pory - twierdzi firma ProtonMail - cyberprzestępcy mogli naruszyć bezpieczeństwo komunikacji za pośrednictwem usługi poprzez edycję kontaktu z książki adresowej bez wiedzy użytkowników. Podpis elektroniczny ma zabezpieczyć prywatny klucz dostępowy użytkownika przed dokonywaniem jakichkolwiek zmian w danych programu.

 

Klucz ten jest również rdzeniem funkcjonalności szyfrowania korespondencji w usłudze. Każdy użytkownik ProtonMail dysponuje bowiem dwoma kluczami: prywatnym i publicznym. Prywatny klucz użytkownika przypisywany mu jest w tym samym procesie, w którym definiowane jest hasło dostępu do konta (dostawca usługi nie ma do niego dostępu). Publiczny klucz natomiast służy do szyfrowania kontaktów za pomocą przydzielania każdemu rekordowi indywidualnego kodu, jaki można odszyfrować jedynie z wykorzystaniem odpowiedniego klucza prywatnego - klucz prywatny zatem ściśle współpracuje funkcjonalnie z publicznym.

 

Strategia zabezpieczeń firmy ProtonMail znacznie różni się od tej stosowanej przez Apple i Google, które mają dostęp do kontaktów użytkownika zapisywanych przez niego w chmurze. Jak twierdzi firma, nowa funkcjonalność ma przede wszystkim ułatwić życie dziennikarzom, dla których bezpieczeństwo danych dotyczących źródeł i informatorów jest kluczową sprawą. 

 

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.