Siatka Faradaya w kieszeni. Izraelczycy chcą zakłócić działania Szin Bet

10 lipca 2020, 11:59
26456072735_eb4d28f79d_c
Fot. Kristoffer Trolle/Flickr

Obywatele Izraela zakupują specjalistyczne etui bazujące na rozwiązaniach siatki Faradaya, aby podnieść bezpieczeństwo swoich smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W ten sposób społeczeństwo chce zakłócić działania inwigilacyjne ze strony narodowych służb wywiadu. Jeśli skuteczność produktów potwierdzi się w praktyce, oznaczać to będzie ogromny problem dla instytucji bezpieczeństwa nie tylko Izraela, ale również innych państw, stosujących podobną politykę wobec swoich obywateli.

Izraelczycy znaleźli sposób na zakłócenie śledzenia ich mobilnych urządzeń przez izraelski wywiad Szin Bet. Według krajowych przepisów służby mogą prowadzić wzmożone operacje szpiegowskie w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju – donosi izraelski dziennik The Jerusalem Post.

W ramach przyjętych procedur podmioty bezpieczeństwa rozsyłają komunikaty do osób, które mogły mieć rzeczywistą styczność z patogenem w celu poinformowania ich, że muszą poddać się kwarantannie ze względów bezpieczeństwa. System nie jest w pełni skuteczny, ponieważ – jak wskazuje dziennik – tysiące osób zostało błędnie powiadomionych.

Aby uniknąć śledzenia ze strony izraelskich służb wielu obywateli wyposażyło się w innowacyjne etui na smartfony oraz inne urządzenia, które mają skutecznie blokować sygnał, uniemożliwiając tym samym pobieranie danych z nośnika przez wywiad.

Produkt firmy Silent Pocket o nazwie Faraday został opracowany na bazie rozwiązania przewodzącej siatki (teoria linii Faradaya), której zadaniem jest blokowanie sygnałów o różnych częstotliwościach. Całość została wykończona wodoodpornym tworzywem oraz skórą z myślą o wymagających użytkownikach.

„Silent Pocket oferuje szereg produktów (portfele, torby, sprzęt podróżny, pokrowce na laptopa, etui na klucze), ale z dodatkową ochroną naszej opatentowanej technologii Faraday, która sprawia, że ​​Twoje urządzenia stają się niewidoczne i bezpieczne” – czytamy na oficjalnej stronie marki Silent Pocket.

Zgodnie z deklaracjami producenta etui jest w stanie zablokować wszystkie sygnały od sieci komórkowej, przez Wi-Fi, GPS po RFID. Izraelczycy wykorzystują tego typu produkty z myślą o zablokowaniu operacji inwigilacji ze strony Szin Bet.

„Silent Pocket blokuje częstotliwości od 800 MHz do 5 GHz, sygnały od operatora (CMDA / GSM / DCS / PHS / 3G / 4G / LTE), a także Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Blokuje także RFID i NFC” – deklaruje sam producent. W zależności od wielkości i przeznaczenia produktów cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów.

Innowacyjne etui pozwala użytkownikom poczuć się bezpieczniej, lecz stanowi poważny problem dla służb bezpieczeństwa. Według danych izraelskiego resortu zdrowia około jedna trzecia z 16 000 zarażonych osób w ostatnim czasie została zidentyfikowana za pomocą technologii służącej do inwigilacji smartfonów, stosowanej przez Szin Bet – informuje The Jerusalem Post. Jeżeli skuteczność innowacyjnych etui się potwierdzi, będzie to poważny problem dla władz Izraela oraz innych państw, prowadzących podobną politykę wobec obywateli.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Niuniu
piątek, 10 lipca 2020, 17:32

Jakie niebezpieczeństwo? To służby bezpieczeństwa podejmując nielegalną inwiligację obywateli stają się zagrożeniem podstaw każdego demokratycznego opartego na prawie społeczeństwa. I nie ma tu znaczenia, czy to Izrael czy pewien dumny Kraj nad Wisłą. Kraj w który ma najwięcej podsłuchów w UE.

Fanklub Daviena
piątek, 10 lipca 2020, 17:21

To "nowość" chyba dla autora... Co drugi plecak na laptopa ma kieszeń z taką klatką (bardziej pod karty RDIF). Tyle, że telefon w czymś takim przestaje odbierać... Dawniej wystarczyło wyłączyć telefon lub wyjąć baterię i było to samo, ale "władza" teraz lansuje smartfony z niewyciągalną baterią, więc potrzebne takie etui. Można zawinąć w folię aluminiową lub włożyć do antystatycznej torebki foliowej w jakie jest pakowany sprzęt elektroniczny i wyjdzie to samo, ale taniej... A jeszcze lepsze jest pozostawienie telefonu w domu (skoro i tak nie będzie działał...) bo znikanie telefonu z sieci, zwłaszcza w tym samym czasie co znikają telefony osób wzajemnie się znających, oznacza, że się spotykają i chcą omawiać coś dyskretnego a to budzi ciekawość władzy. Dlatego lepiej zostawić telefon w domu niż pakować do takiego etui. Ciekawe, że ŻADNA firma nie produkuje telefonu GSM z mechanicznym wyłącznikiem baterii, mikrofonu i kamery - nie dostałby certyfikatu? A mechanicznego wyłącznika żaden "Pegasus" by nie włączył... :)

carl fath
poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:33

Skąd wiesz, że nie produkuje, jak masz pieniądze to kupujesz telefon nie do namierzenia i podsłuchania. Są urządzenia do zagłuszania i inwigilowania kwestia wiedzy i finansów.

Extern
poniedziałek, 13 lipca 2020, 23:42

Telefon nie do namierzenia? Przez sam fakt że zgłasza się on do sieci (podając IMEI i numer z karty SIM) i jest odbierany przez kilka zazębiających się zasięgami stacji bazowych (a BTSy mierzą siłę sygnału) już czyni taki wysiłek daremnym. Ale oczywiście to mogą operatorzy. Mniejsi gracze muszą się ograniczyć do zainstalowania na telefonie softu który cyklicznie na serwer raportuje pozycję odczytaną z GPSa (Takie jakby Endomondo tyle że bez zgody). Co ciekawe kiedyś słyszałem że Meksykańska mafia poradziła sobie z pierwszym problemem w ten sposób że po prostu założyli własną sieć komórkową.

Eytu
piątek, 10 lipca 2020, 16:27

Siatka Faradaya w telefonie? To tak jakby rozbić go młotkiem i chcieć odbierać rozmowy. Ale ktoś je produkuje , ktoś zarobi.

Kiks
piątek, 10 lipca 2020, 16:13

Jaki to ma sens, skoro uniemożliwia korzystanie z telefonu? Nie prościej i taniej w ogóle go nie mieć?

Extern
piątek, 10 lipca 2020, 18:59

To nie uniemożliwia korzystania, zawsze możesz wyjąć z etui i sobie pokorzystać. Chodzi o to żeby stacja bazowa nie mogła bez twojej wiedzy cyklicznie odpytywać się twojego telefonu gdzie aktualnie jesteś i żeby nie mogli budować mapy twojego przemieszczania się. Niektórym to nie przeszkadza że władza wszystko o nich wie, a niektórym przeszkadza.

Kiks
wtorek, 14 lipca 2020, 11:25

Jak to nie uniemożliwia? Przecież wyjęcie na chwilę i tak spowoduje, że połączysz się z btsami. To jaki to ma sens.

Stefan
piątek, 10 lipca 2020, 15:14

Jeśli blokuje wszystkie sygnały, to jak można zadzwonić na taki telefon? Reaktywować pager'y aby człowiek wiedział, że ma wyjąć telefon z etui, bo ktoś chce do niego zadzwonić? Nie prosciej przełączyć telefon w tryb samolot? :)

Fanklub Daviena
piątek, 10 lipca 2020, 17:23

"Nie prosciej przełączyć telefon w tryb samolot?" - to jak ufać, jak Davien, że FBI nie może zhackować iPhone'a... Z jakiej choinki się urwałeś? :)

Kiks
wtorek, 14 lipca 2020, 11:28

Bo nie mogą zhackować iPhone'a. Wszystkie te black body, które mają jeżeli radzą sobie to tylko wtedy jak masz pin o standardowej długości i składający się tylko z cyfr.

Tweets CyberDefence24