Sławy nauki i biznesu przeciw broni autonomicznej. Apel o globalny zakaz

24 sierpnia 2017, 11:17

Wizja przyspieszającego rozwoju autonomicznych metod i instrumentów prowadzenia walki głęboko niepokoi coraz szerszą grupę przedstawicieli środowiska naukowo-przemysłowego. Nie brak wśród nich również tych najlepiej rozpoznawalnych, na czele z Elonem Muskiem i Stephenem Hawkingiem. W ostatnim czasie szef SpaceX ponownie dał zdecydowany wyraz swoim obawom w tej kwestii, zgłaszając pod adresem ONZ apel o zakaz stosowania śmiercionośnych technik autonomizacji pola walki i bojowych zastosowań sztucznej inteligencji.

Apel skierowany m.in. przez Elona Muska do Sekretariatu Organizacji Narodów Zjednoczonych w kwestii oczekiwanego zakazu stosowania broni autonomicznej poparło w sumie 116 specjalistów z 26 państw. Wśród nich znalazło się również wielu przedstawicieli branży robotycznej oraz różnych dziedzin inżynierii związanej z automatyką i algorytmiką. Cała zaangażowana grupa podpisała się pod listem otwartym do instytucji międzynarodowej o wydanie rezolucji zabraniającej powierzania kontroli nad śmiercionośnymi zasobami bojowymi autonomicznym jednostkom decyzyjnym i sztucznej inteligencji.

Sygnatariusze pisma przestrzegli w nim o dalekosiężnych konsekwencjach wyłączania czynnika ludzkiego z procesu decyzyjnego w toku realizacji kampanii militarnych i działań bojowych. Apel zawarty w liście do ONZ, odczytano podczas międzynarodowej konferencji nt. sztucznej inteligencji, jaka rozpoczęła się 19 sierpnia br. w Melbourne (International Joint Conference on Artificial Intelligence, IJCAI). W prezentowanych tam wystąpieniach zwracano uwagę m.in. na niebezpieczeństwa związane z oczekiwaną fundamentalną zmianą w postrzeganiu działań zbrojnych, jaką niesie za sobą rozwijanie technologii zautomatyzowanych. Wpływ rozwoju broni autonomicznej przyrównano tutaj wprost do rewolucji, porównywalnej jedynie z wynalezieniem prochu strzelniczego i broni nuklearnej.

W opinii sygnatariuszy listu broń autonomiczna może przewyższyć wszystkie dotąd znane technologie militarne pod kątem swojego śmiercionośnego potencjału i skali niebezpieczeństw dla ludności. Wskazano przy tym nie tylko na zagrożenia związane z utratą ludzkiej kontroli nad sztuczną inteligencją, ale również te dotyczące rozmyślnego nadużywania jej potencjału dla zbrodniczych celów. Za takie uznano państwowy terror i destabilizację relacji międzynarodowych z użyciem broni autonomicznej, której zabezpieczenia i blokady mogą być świadomie łamane lub naginane.

Z formalnego punktu widzenia, inicjatywa dotycząca zakazu rozwijania broni autonomicznej zakłada dopisanie tego rodzaju środków do listy niedozwolonych typów uzbrojenia widniejących od 1980 roku w konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia niektórych rodzajów broni konwencjonalnej.

W tym miejscu należy również zauważyć, że w przeszłości podejmowano już podobne inicjatywy. List otwarty dotyczący zbieżnej materii wystosowano w 2015 roku. Został on wówczas podpisany przez naukowców z różnych ośrodków akademickich i instytutów badawczych oraz przedstawicieli branży wysokich technologii. Wśród nich pojawiło się także nazwisko Elona Muska, jak również Stevena Hawkinga, Steve'a Wozniaka czy Noama Chomsky'ego.

Oglądaj: SKANER Space24: Roboty pod paragrafem. Powstaje europejskie prawo dotyczące sztucznej inteligencji

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
TowariszczJacho
niedziela, 27 sierpnia 2017, 21:43

Może wpierw kilka lub kilkaset milionów "lalek" dla afrykańsko-m... Maczo i nie tylko (film w internecie jak "amerykański dron ... http://wolnosc24.pl/2017/04/21/igraszki-talibow-z-owcami-czyli-co-widza-amerykanskie-drony-w-afganistanie-video-18/...) ... zdaje się, że i innym lepiej wykształconym by się również przydały. Sztuczna inteligencja ... to kwestia "zaprogramowania decyzji" - może już czas aby wyjaśnić ... robot nie ma i nie będzie miał cech człowieka takich jak abstrakcyjne myślenie, przekonania czy też uczucia lub emocje a już na pewno nie ... przy czym każdy program można zmodyfikować, zawirusować itp. ... Wobec "mowy uczciwości" POLITYKÓW lub innych WŁADCÓW, gdzie o wartościach i moralnych oraz innych ... związanych z poszanowaniem człowieka i Obywatela można zdecydowanie zapomnieć ... dla grupy "WŁADZY" liczą się tylko "kasa, kasa, kasa ..." ewentualnie jeszcze "WŁADZA" po to by mieć więcej kasy i oczywiście ... po co ... dla zaspokojenia "najniższych instynktów ..." i jeśli taki "polityk" hipokryta, oszust często mający "krew na rękach" przyzwyczajony do używania innych Osób do swych celów taki np. "buchaj" lub ... będzie mógł zamiast "użyć" Inteligencji oraz kultury po prostu "kupionego do tego celu robota" to sobie takowego zakupi i wykorzysta do zniszczenia przeciwnika ... czyż nie ?