Reklama

Social media

Instagram pomaga identyfikować sprawców zamieszek w Brazylii

Fot. Webster2703/Pixabay
Fot. Webster2703/Pixabay

Na Instagramie powstał profil ułatwiający identyfikację osób biorących udział w zamieszkach po ostatnich wyborach prezydenckich w Brazylii. Okazuje się, że nie jest to pierwszy raz, gdy media społecznościowe wykorzystywane są w podobnej sprawie.

Reklama

MIT Technology Review opisuje przypadek Contragolpe Brasil (tłum. kontratak Brazylii). Jest to profil instagramowy, na którym umieszczane są zdjęcia osób uczestniczących w zamieszkach, do jakich doszło w ostatnich tygodniach w Brazylii. Profil cieszy się sporym zainteresowaniem Brazylijczyków. Wystarczył zaledwie jeden dzień, aby został zaobserwowany przez przeszło milion osób.

Reklama

Łatwa identyfikacja

Reklama

Okazuje się, że identyfikacja wielu z podejrzanych nie była trudna. Duży wpływ miał na to fakt, że część z nich komunikowała chęć wywołania zamieszek za pośrednictwem WhatsAppa czy Telegrama. Zwolennicy byłego prezydenta Jaira Bolsonaro, nie zgadzający się z wynikami ostatnich wyborów prezydenckich w Brazylii, zostawiali po sobie także inne cyfrowe „ślady". Chodzi o posty, zdjęcia, filmy.

Czytaj też

W całej sprawie uderzające jest podobieństwo zamieszek w Brazylii, z tymi ze Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 roku. W obu przypadkach mówimy o protestach po wyborach prezydenckich, w których jedna ze stron nie zgadzała się z porażką swojego kandydata.

Ponadto, w jednym i drugim przypadku ogromną rolę odegrały media społecznościowe. Mowa tu zarówno o organizowaniu się protestujących za pomocą tych środków, ale także o procesie identyfikacji osób zamieszanych w akty wandalizmu za pośrednictwem social-mediów. W kontekście USA i ataku na Kapitol mowa chociażby o grupie The Deep State Dogs. W tym przypadku chodzi o konto istniejące na portalu Twitter.

Czytaj też

Kij ma dwa końce

W opisywanej sprawie, podobnie jak w wielu innych przypadkach, kij ma dwa końce. Z jednej strony media społecznościowe doprowadziły do ułatwienia identyfikacji osób zamieszanych w daną aferę, ale z drugiej mogły doprowadzić do oskarżenia niewinnych osób.

Bez wątpliwości jest fakt, że nie jest to ostatni raz, kiedy social-media będą miały ogromną rolę w kształtowaniu procesów politycznych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama