Reklama

Polityka i prawo

Społeczeństwo, administracja i gospodarka pod czujnym okiem AI. Miejsce Polski w globalnej gospodarce

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Rola państwa w cyfrowym świecie oraz sztuczna inteligencja (AI) i jej wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i administrację. To główne tematy poruszane podczas dwudniowej (17-18 września) wizyty pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego w stolicy Estonii.

Po raz trzeci ministrowie 19 najbardziej zaawansowanych cyfrowo państw spotkali się na szczycie cyfrowym w Tallinie. Tak jak w poprzednich edycjach gospodarzem tego kluczowego wydarzenia branży cyfrowej w skali globalnej był premier Estonii, Juri Ratas.

Inteligentna dominacja

Sztuczna inteligencja to temat, który zdominował większość sesji tallińskiego szczytu.

Dzięki sztucznej inteligencji takie obszary jak zdrowie, edukacja, energetyka czy rolnictwo mogą zyskać w Polsce zupełnie inną jakość – powiedział Karol Okoński podczas sesji ministerialnej poświęconej zastosowaniu AI w administracji rządowej. – Już wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019 – 2027” – dodał.

Wiceminister cyfryzacji wziął także udział w dyskusjach dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej i wpływu tej technologii na powstawanie tzw. inteligentnych miast (smart cities).

Naszym celem jest, aby Polska znalazła swoje miejsce w globalnej gospodarce, która jest i w najbliższej przyszłości będzie kształtowana przez technologię i rozwiązania AI – powiedział sekretarz stanu w MC. - Do 2025 r. w samej Polsce będziemy potrzebować około 200 000 specjalistów zajmujących się wdrażaniem sztucznej inteligencji. Dlatego naszym najwyższym priorytetem powinna być edukacja w zakresie umiejętności nowej generacji i podnoszenia kwalifikacji osób funkcjonujących już na rynku pracy – dodał.

Różne perspektywy 

Uczestnicy szczytu debatowali o sztucznej inteligencji z różnych perspektyw: organizacyjnej, etycznej i prawnej. Ich rozmowy dotyczyły m.in.:

  • sposobu w jaki AI przekształca prawo i jak prawo przekształca AI,
  • świadczeń spersonalizowanej opieki zdrowotnej (także w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji),
  • ewolucji popytu na pracę, wykształcenie i rozwój umiejętności,
  • innowacji Govtech w zakresie świadczenia usług publicznych i poprawy wydajności administracji,
  • zastosowania sztucznej inteligencji w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju ONZ,
  • budowania zaufania do korzystania z AI przez organy ścigania.

Na marginesie szczytu sekretarz stanu w MC spotkał się z ministrem cyfryzacji Norwegii Nikolai Astrupem, pełnomocnikiem estońskiego rządu ds. informatyzacji - Siim Sikkutem, szefem australijskiej agencji transformacji cyfrowej - Randall Brugeaudu oraz z przewodniczącym rządowej agencji technologii cyfrowej - Kok Ping Soon. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, 5G , sztucznej inteligencji oraz świadczenia usług e-administracji.

Obywatel w centrum

W środę (18 września) wiceminister Karol Okoński wziął udział w organizowanym także w Tallinie eID Forum. To wydarzenie poświęcone cyfrowemu zarządzaniu w sferze publicznej. Forum działa na rzecz otwartego dialogu między przemysłem a rządami, promując dyskusje na temat technologii i rozwiązań eID. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaprezentował na nim najważniejsze projekty realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Odniósł się również do roli państwa w cyfrowym świecie.

Obywatele i przedsiębiorcy powinni znaleźć się w centrum nowoczesnego świadczenia usług publicznych, a państwo powinno służyć ludziom – powiedział wiceminister Karol Okoński. - Naszą rolą jest szerzenie transformacji cyfrowej w całym społeczeństwie. Za pomocą cyfrowych technologii powinniśmy połączyć użytkowników z organami administracji publicznej i dążyć do zmiany skomplikowanych procedur w proste, zautomatyzowane i intuicyjne usługi – dodał. 

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama