Społeczny sprzeciw wobec 5G? Fake newsy zdominowały debatę

11 października 2019, 09:56
5050096435_98db1ac95b_b
Fot. CGP Grey/flickr

Wiadomości dotyczące szkodliwości technologii 5G budzą większe zainteresowanie w mediach społecznościowych niż rzetelne informacje na temat rozwoju jej infrastruktury – informuje DFRLab. Czego obawiają się użytkownicy?

Badania DFRLab wskazują, że sensacyjne historie oparte na fałszywych lub niemożliwych do zweryfikowania faktach naukowych wymierzonych w 5G budzą większe zainteresowanie w mediach społecznościowych niż pozostałe informacje na temat tej innowacyjnej technologii. W ostatnich latach podmioty odpowiedzialne za dezinformację rozpowszechniały fikcyjne treści dotyczące rzekomego zagrożenia dla zdrowia i środowiska, jakie niesie ze sobą 5G. Sytuacja trwa do dziś.

Analiza

Od września do 2018 roku do sierpnia 2019 DFRLab gromadził dane dotyczące pięciu najbardziej rozpowszechnionych w danym miesiącu fake newsów na temat technologii 5G. W trakcie analizy zdobytych informacji zwrócono uwagę na stosunek prezentowanych nagłówków do tej innowacyjnej sieci, klasyfikując je jako: „anty-5G” (wrogie), neutralne lub „pro-5G”. Podczas badań eksperci zwrócili uwagę na język publikowanych treści, całkowity zasięg wiadomości oraz witryny, gdzie były zamieszczane.

„Anty-5G”

Większość zbadanych treści była wymierzona przeciwko 5G i dotyczyła przede wszystkim miast wprowadzających zakaz tej technologii. „Bruksela zatrzymała 5G z powodu zagrożeń dla zdrowia, ale w rzeczywistości zrobiła to z powodu nacisków ze strony kilku belgijskich polityków i lokalnej grupy aktywistów” – stwierdzili specjaliści odpowiedzialni za badania.

Pozostałe wiadomości zwierały wypowiedzi „ekspertów” ostrzegających przed negatywnym wpływem 5G na zdrowie oraz środowisko. Przykładowo, Health Nut News opublikowało artykuł, według którego setki ptaków zmarło podczas jednego z eksperymentów 5G w Hadze. Specjaliści zajmujący się tą sprawą obalili postawioną tezę, wskazując, że test odbył się około czterech miesięcy przed tajemniczą śmiercią ptaków, spowodowaną prawdopodobnie wirusem.

Prawda mniej atrakcyjna

Podczas gdy wiadomości sprzeciwiające się technologii 5G odznaczały się wysokim zainteresowaniem ze strony użytkowników, rzetelne informacje nie posiadały równie dużego zasięgu – informuje DFRLab. Treści „anty-5G” są zdecydowanie bardziej popularne w mediach społecznościowych niż „pro-5G”. Dla porównania specjaliści przytaczają dane. Według statystyk zasięg tych pierwszych wyniósł w ciągu roku  4 056 400, z kolei wiadomości „pro-” jedynie 1 345 500.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
maniek
niedziela, 20 października 2019, 18:19

Złe wiadomości są bardziej lotne niż dobre proste. Dlaczego w serwisach informacyjnych zwykle mówi się o negatywnych wydarzeniach niż pozytywnych. Widziałem te fake newsy w sprawie 5G i ich liczba jest załamująca. Dlatego teorie przeciwników 5G ciężko traktować z powagą, skoro już tyle fake newsów wypuścili.

Zaryc
czwartek, 17 października 2019, 21:40

Jak to w przypadku fake newsów dotyczących czegokolwiek są nośne. Na szczęście wiele fake newsów zostało już zdemaskowanych, więc mądra osoba widzi, że przeciwnicy sieci manipulują faktami.

konrad
piątek, 11 października 2019, 17:14

Ludzie maja swój rozum i potrafią rozróżnić fałszywe informacje od tych prawdziwych. Dlatego przeciwnicy 5g w Polsce nie powinni mieć zbyt dużego posłuchu.

Tweets CyberDefence24