Straż pożarna ostrzega przed stosowaniem komunikatorów szyfrujących

6 grudnia 2019, 13:18
IMG_5257
Fot. Marta Rachwalska / InfoSecurity24.pl

Odwołany wczoraj Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski ostrzegał, jeszcze w listopadzie, przed używaniem popularnych komunikatorów internetowych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

W piśmie, które datowane jest na koniec listopada Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski nawiązuje do pisma Inspektora Nadzoru Wewnętrznego MSWiA dot. nagminnego wykorzystywania komunikatorów internetowych tj. WhatsApp, Viber i Signal do przesyłania informacji służbowych w tym danych osobowych. Generał Suski informuje, że wykorzystanie tych kanałów komunikacji stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa przesyłanych w ten sposób informacji i danych osobowych.

Rekomenduje on również zwiększenie nadzoru w tym zakresie w jednostkach organizacyjnych oraz podjęcie działań związanych z podniesieniem świadomości strażaków i pracowników cywilnych co do ścisłego przestrzegania przyjętych polityk i procedur w zakresie bezpieczeństwa przesyłanych informacji i danych osobowych.

Jednocześnie przypomina, że nieprzestrzeganie przyjętych do stosowania procedur stanowi naruszenie, co w konsekwencji może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych.  

Były już Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski został odwołany ze stanowiska 5 grudnia. Jego miejsce zajął Brygadier Andrzej Bartkowiak.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Monika
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:16

Wiele można wyczytać złego na temat darmowych komunikatorów Niestety wrażliwe dane takie jak dane osobowe mogą z nich szybko wyparować.

Alina Wachowicz
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:40

WhatsApp, Viber i Signal... no nic dziwnego, że przestrzegają. Przesyłanie ważnych informacji przy użyciu tych komunikatorów to proszenie się o kłopoty. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się polski UseCrypt, który jak dotąd nie zaliczył żadnej wpadki, w przeciwieństwie do tych wymienionych.

w stanie spoczynku strazak
sobota, 7 grudnia 2019, 21:42

tez konczylem Poznanska szkole pozniej prosta droga..nie polityka...szkoda dotychczas strazacy byli uwazani za tych ktorzy nie uczestniczyli w polityce..no coz moje pokolenie konczy sie..szkoda ze nowi w sluzbie. ..zapominaja o tych ktorym slubowali..nie politykom..nawet zwiazki strazackie tez zaczely politykowac..coz..nowe..nie zawsze dobre dla sluzby..

Agatka
sobota, 7 grudnia 2019, 02:03

Ludzie naprawdę używacie tego dziadostwa w pracy ☹️ przecież te wszystkie komunikatory i "społeczne" konta powstały po to by pozyskiwać o was wszystkie dane jakie macie w formie elektronicznej wszystkie zdjęcia maile SMSy a i nawet podglądanie was i podsłuchiwanie wasze życie jest publiczne i już nie tylko wasze

Kiks
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 15:27

Jasne. Śmiać się czy płakać.

Kiks
niedziela, 8 grudnia 2019, 21:31

Ty wiesz jak działa Signal bądź Whatsapp? A ten strażak geniuszem intelektu nie jest. Jedynymi danymi, które mają to numer telefonu.

Tony
niedziela, 8 grudnia 2019, 00:02

To miło że tak się mną interesują

mam go
sobota, 7 grudnia 2019, 00:31

Tylko usecrypt.

Kiks
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 15:27

Taaaa. I kto tego używa? Nikt?

Kiks
niedziela, 8 grudnia 2019, 21:32

Jasne. Za 70 miesięcznie. Kto tego używa. Litości

sobota, 7 grudnia 2019, 20:54

Dokładnie tak

Tweets CyberDefence24