Streżyńska dla Cyberdefence24.pl TV: Potrzebna jest spójna architektura informacyjna państwa

28 września 2016, 16:40
Fot. Cyberdefence24

– Potrzebna jest po pierwsze spójna architektura informacyjna państwa, która pokaże jak te systemy mają ze sobą współpracować i gdzie może potencjalnie uzyskać ich synergię. – podkreśla w rozmowie z Cyberdefence24.pl Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska. Szefowa resortu mówi też o znaczeniu takich wydarzeń jak CYBERSEC dla systemu polskiego cyberbezpieczeństwa oraz o działaniach ministerstwa w ostatnich miesiącach.

Minister Cyfryzacji w rozmowie z Cyberdefence24.pl omówiła zagadnienia związane z konferencją CYBERSEC oraz problemy budowy cyfrowej administracji w Polsce. Zdaniem Anny Streżyńskiej wydarzenia jak CYBERSEC mogą pomóc zapoznać się z rozwiązaniami innych krajów, które w większym stopniu rozwinęły swoje zdolności w cyberprzestrzeni.

 

Na takich konferencjach jak CYBERSEC szukam inspiracji doświadczenia tych krajów, które nas poprzedziły w zajmowaniu się tą tematyką w sposób skuteczny, dobry dla państwa. Szukam doświadczeń, które pomogły by administracji w zorganizowaniu bazowego i minimalnego poziomu bezpieczeństwa w całym swoim obszarze. Dzięki obecności tutaj mam szansę na znalezienie dobrych metod współpracy z biznesem, trzecim sektorem (organizacjami pozarządowymi – przyp. red.) i organizacjami naukowymi.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

Minister Cyfryzacji przyznaje, że Polska jest „na początku” drogi w stosunku do innych państw, które w szerszym zakresie i skutecznej prowadziły działania w cyberprzestrzeni. Jednocześnie przypomina, że przestępcy obecni w przestrzeni informatycznej dysponują większymi zasobami od administracji czy przedsiębiorstw.

My jesteśmy cały czas na początku tej drogi. Jesteśmy bezpieczni, ale trzeba pamiętać o tej nierównowadze, która dzieli administrację i nawet polski biznes od wielkich, zorganizowanych grup cyberprzestępców. Trzeba pamiętać o tej nierównowadze, która dzieli administrację i nawet polski biznes od wielkich zorganizowanych grup cyberprzestępców, którzy zawsze dysponują większym potencjałem intelektualnym i sprzętowym.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

Jednym z pierwszych zadań resortu Anny Streżyńskiej była naprawa systemów teleinformatycznych sektora publicznego zbudowanych w trakcie poprzedniej perspektywy budżetowej. Jak podkreśla minister cyfryzacji systemy nie współpracują ze sobą, nie wymieniają wzajemnie informacji.

Podjęliśmy działania, które mają na celu naprawienie systemów teleinformatycznych, zbudowanych w poprzednich 8 latach perspektywy budżetowej 2007-2013. Są bardzo mocno niesprawne i przede wszystkim nie współpracują ze sobą, jest ich 4300, a nie wymieniają między sobą informacji.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

Minister dodała, że dotychczasowe inwestycje nie doprowadziły do zbudowania sprawnie działającego systemu administracji cyfrowej, choć przeznaczono na nie znaczne nakłady. Jednocześnie liczba pracowników i systemów z każdym rokiem wzrasta.

Dotychczasowe wydatki, to jest 4 miliardy złotych nie doprowadziły do tego, że mamy poczucie komfortu. Liczba urzędników w administracji państwowe rośnie. Kwota wydatków rośnie, liczba systemów rośnie. Dla porównania, żeby to zobrazować, 132 serwerownie o ogromnej powierzchni i ogromnej mocy obsługuje administrację państwową. W tym czasie Facebooka obsługuje 9.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

Anna Streżyńska podkreśliła, że potrzebna jest spójna architektura informacyjna państwa. Ma ona pokazać, w jaki sposób powinny współpracować poszczególne systemy i gdzie można potencjalnie uzyskać ich synergię. 

Potrzebna jest po pierwsze spójna architektura informacyjna państwa, która pokaże jak te systemy mają ze sobą współpracować i gdzie może potencjalnie uzyskać ich synergię. W ramach tej architektury powstanie platforma integrująca usługi i bazy danych, która spowoduje, że przy realizacji usługi z różnych systemów będzie można korzystać z danych, tak aby klient nie musiał ich wpisywać do formularza osobiście, tylko żeby one same po prostu do tego formularza zaskakiwały

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na konsultację społeczne dot. cyberbezpieczeństwa

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Trata
czwartek, 29 września 2016, 07:09

sratata ani hardware ani softwaru nie macie i żydolicie kase, po drugie kto ma ją zbudować synuś prezesa

Kóma
czwartek, 29 września 2016, 17:48

Snucie prognoz rozwojowych, zmian systemowych itp. - to takie proste i nie ponosi się za to odpowiedzialności. Ja w końcu chciałabym się naocznie przekonać, że coś już działa, że powstały zręby spójnego systemu informatycznego, bo na razie takie gadki przypominają mi tą samą śpiewkę, którą nuci wicepremier Morawiecki !!!

kom
piątek, 30 września 2016, 01:05

Gadanie, gadanie i gadanie. Niestety politycy tylko to potrafią.

Srsly
czwartek, 29 września 2016, 00:54

Ciekawe kiedy w końcu znajdzie się dziennikarz, który powie tej kobiecie, że od wygadywania bzdur i ogólnikow to się niczym nie różni od przeciętnego ministra? Skąd to wrażenie, że ona jest fachowcem? Co, kiedy i gdzie zrobila takiego w sprawie tzw cyfryzacji, że nikt nie kwestionuje jej "wiedzy"? Przecież tych wypocin się czytać nawet nie da. Jakie 132 serwerownie o ogromnej powierzchni? Skąd porownanie do FB, który ma jednorodną architekturę? Co za bzdury o formularzach co to magicznie mają zbierać dane z tysięcy systemow. Jaka wspolna architektura przy rozproszonych dzialach zakupow i projektowej realizacji budżetów? Obudź sie babo ze snu.

me
czwartek, 29 września 2016, 16:41

"132 serwerownie o ogromnej powierzchni i ogromnej mocy obsługuje administrację państwową. W tym czasie Facebooka obsługuje 9". Ktoś powinien iść za to siedzieć. Takie marnotrastwo, ale ilu "misiewiczów" można zatrudnić.

Tweets CyberDefence24