Reklama

Streżyńska przeciwko "militaryzacji cyberbezpieczeństwa"

25 kwietnia 2017, 20:10
strezynska 1

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska w rozmowie z Radiem Zet stwierdziła, że sprzeciwia się "militaryzacji cyberbezpieczeństwa". Zaznaczyła, że nie chodzi tutaj o konflikt z szefem MON, ale różnicę w podejściu do kwestii ochrony cyberprzestrzeni i stopniu uwzględnienia odpowiedzialności sektora cywilnego.

Uważam, że nie wszystko mu podlega i jest wiele takich zadań, które związane są z ochroną przeciętnego obywatela, które po prostu nie będą nigdy w gestii MON

Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji

Minister Cyfryzacji w rozmowie z Konradem Piaseckim sprzeciwiła się "militaryzacji cyberbezpieczeństwa". Zaznaczyła, że różnic zdań nie należy traktować jako konfliktu personalnego z Antonim Macierewiczem. Szefowa resortu cyfryzacji podkreśliła, że ma inne poglądy jeżeli chodzi o podejście do cyberbezpieczeństwa,  które ma dwa oblicza: cywilne i militarne. 

Zdaniem Streżyńskiej Ministerstwo Obrony Narodowej zanadto próbuje rozszerzyć swoje kompetencje w tej dziedzinie. Ponadto, znaczna część działań, związanych z "ochroną przeciętnego obywatela" będzie zawsze poza zakresem odpowiedzialności resortu obrony.

Czytaj też: Macierewicz: Miliard na cyberobronę polskiej armii w 2017 roku

W ubiegłym roku resort obrony włączył do Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych budowę zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa, jako jeden z priorytetów. Na początku roku szef MON poinformował, że "na wojska cybernetyczne zostanie (w 2017 roku - red.) przeznaczonych ponad mld złotych". 

Czytaj też: Cyberofensywa Wojska Polskiego

Minister Streżyńską skrytykował również szef MSWiA Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVN24, który zarzucił jej, że co innego mówi w media a co innego na posiedzeniach Rady Ministrów.

 

 

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
echo
środa, 26 kwietnia 2017, 13:12

Streżyńska szkodzi informatyzacji państwa. Sorki dla mnie prawnik mówiąc o informatyce to totalne nieporozumienie.

inżynier
środa, 26 kwietnia 2017, 17:19

Niekompetentna kobieta. Miałem wątpliwą przyjemność mieć ją dwukrotnie za przełożoną. Zwykła łasa na kasę karierowiczka urzędnicza przypisująca sobie czyjeś zasługi.

root
środa, 26 kwietnia 2017, 12:33

Trepy są za tępe by tak skomplikowaną rzecz im powierzać. Np. w czasie drugiej Wojny w Zatoce to matolstwo z USA całą logistykę obsługiwało przez serwer ftp, który nie tylko nie miał szyfrowanej transmisji (jak to ftp) ale jeszcze... usunięto mu logowanie i hasła "bo przeszkadzały w pracy". Słynny już jest casus dronów USA i Izraela z bliskiego wschodu, które nadawały nieszyfrowaną transmisją dzięki czemu Hamas i Hezbollah miały obraz na żywo z tych dronów. Albo matolstwo z izraelskiej armii, które niczym SS dokumentowało swoje zbrodnie fotografiami i wrzucało je... na facebooka. W sektorze IT wojsko jest zacofane kilkadziesiąt lat względem sektora cywilnego, dlatego powinni się od cyberbezpieczeństwa trzymać z daleka. Trepy zawsze były przeciwko wszelkim nowinkom technicznym: radarom, samolotom, lotniskowcom, czołgom, komputerom, rakietom itp. - trzeba było to odgórnie, przez cywilne władze to narzucać. Zakute pały tak już mają. Mentalność wojskowego jest totalnie sprzeczna z mentalnością wymaganą w sektorze IT, gdzie wymagane cechy psychiczne są dokładnie odwrotne.

Ja.m
środa, 26 kwietnia 2017, 11:20

Ciekawe, czy MAS poda się do dymisji, jak Błaszczak z Maciarewiczem zabiorą z jej resortu cyberbezpieczenstwo? Polecam dzisiejszy wywiad z tym pierwszym (Tvn24).

nikt ważny
środa, 26 kwietnia 2017, 11:16

Pani Minister niech już nic nie mówi. Na bieżąco otrzymuje projekty przeróżnych rozwiązań czy aktów prawnych z tego ministerstwa do opiniowania i tyle szkód co Pani Minister i to ministerstwo narobią to już nikt tego nie posprząta. Zrzucam ten stan rzeczy na barki decyzji o postawieniu na czele MC... uwaga... PRAWNIKA. Zupełny brak kompetencji. Szeroko współpracuje ze środowiskiem prawniczym i ci ludzie w nigdy nie powinni się dotykać nie tylko informatyki jako takiej ale generalnie komputerów.