Reklama

Polityka i prawo

Stwórz własny "cyfrowy bastion". Europol Ci w tym pomoże

Fot. Molly A. Burgess/defense.gov
Fot. Molly A. Burgess/defense.gov

Uwaga na phishing, fałszywe sklepy i zbiórki pieniędzy oraz kradzież tożsamości - ostrzega Europol. Eksperci organizacji przygotowali szereg rekomendacji, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa w internecie w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Europol sugeruje użytkownikom podjęcie szeregu działań, które z domu uczynią „cyfrowy bastion”. Specjaliści sugerują zrobienie kopii zapasowych danych oraz regularną aktualizację oprogramowania. Ponadto na każdym domowym routerze powinno zmienić się domyślne hasło, co zdecydowanie utrudni działanie hakerów. Europol rekomenduje również dokonanie przeglądu swoich aplikacji oraz ich uprawnień, a następnie skasowanie tych, które nie są potrzebne. Powinniśmy też sprawdzić media społecznościowe pod kątem ustawień prywatności. Eksperci radzą również zainstalowanie oprogramowanie antywirusowego na każdym sprzęcie podłączonym do Internetu. W temacie bezpieczeństwa nie mogło zabraknąć kwestii haseł. Zaleca się używanie długich haseł i co bardzo ważne - różnych do skrzynki pocztowej czy mediów społecznościowych. Poza zabezpieczeniem za pomocą haseł, rekomenduje się również używanie dodatkowych narzędzi jak np. biometrii.   

Zakupy online

Czas pandemii to również wzrost zainteresowania zakupami online. Te bez zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa mogą skończyć się tragicznie dla portfeli konsumentów. Eksperci Europolu radzą aby kupować tylko od zaufanych sklepów używając karty kredytowej, które oferuje lepsze zabezpieczenia. Należy również zwracać uwagę na wszystkie "super okazje", które prawdopodobnie mogą być oszustwem. Istotne jest również sprawdzanie swojego konta bankowego, albo skorzystanie z opcji powiadomienia o każdym transferze. Pozwoli to na zapobiec kradzieży pieniędzy przez cyberprzestępców.

Zero zaufania w Internecie

Eksperci Europolu przypominają również, żeby kierować się zasadą zerowego zaufania w sieci. Nie podawaj żadnych szczegółów o swoich finansach publicznie, nie oddzwaniaj ani nie odpowiadaj na podejrzane telefony czy wiadomości, nie wysyłaj pieniędzy nieznajomym – radzi Europol. Jedną z plag podczas pandemii jest phishing, dlatego nie powinno otwierać się załączników i linków, przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej pochodzącej od nieznanego adresata. Europol ostrzega również przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy. Jeśli chcesz wpłacić środki na cel charytatywny, sprawdź dwukrotnie autentyczność zbiórki.

Bezpieczne dzieci

Pandemia koronawirusa to również czas zwiększonego zagrożenia dla dzieci. Dlatego należy sprawdzić ustawienia prywatności i bezpieczeństwa inteligentnych zabawek, zmienić w nich domyślnie hasła oraz włączyć, tam gdzie jest to możliwe kontrolę rodzicielską. Rodzice powinni również rozmawiać ze swoimi dziećmi o cyberbezpieczeństwie uświadamiając je o tym jak ważne jest bycie bezpiecznym zarówno w sieci jak i poza.

Reklama

Komentarze

    Reklama