Światowy atak ransomware. "Brak zdarzeń godzących w bezpieczeństwo cybernetyczne Polski"

13 maja 2017, 18:18

Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Stanisław Żaryn poinformował, w kontekście trwającego, światowego ataku ransomware, że instytucje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo Polski na bieżąco analizują i monitorują próby ataków hakerskich i inne incydenty cybernetyczne. W chwili obecnej zarówno ABW, jak i podległe pod Ministerstwo Cyfryzacji instytucje nie identyfikują zdarzeń godzących w bezpieczeństwo cybernetyczne Polski.

Znajdujący się w gestii ABW Cert.gov.pl nie odnotował żadnych poważnych incydentów związanych z atakami hakerskimi w ostatnim czasie. Również NASK zajmujący się cyberbezpieczeństwem prywatnych podmiotów nie zgłasza sygnałów o incydentach. Duży atak hakerski, który miał miejsce na skalę światową, nie dotyczy Polski.

Czytaj też: Cyberatak na skalę światową. Paraliż brytyjskiej służby zdrowia.

Z dotychczasowych analiz ABW wynika, że działania podejmowane przez hakerów skupiły się na kilku krajach, w tym Wielkiej Brytanii i Rosji. Atak wykorzystujący luki w oprogramowaniu instalowanym na komputerach był nakierowany na prywatnych odbiorców. Sposób działania hakerów sugeruje, że mamy do czynienia z atakami o charakterze kryminalnym, które są powiązane z próbą wyłudzenia pieniędzy.

Zarówno ABW, jak i NASK nie identyfikują obecnie ataków wymierzonych w Polskę.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
root
sobota, 13 maja 2017, 18:45

A niby skąd bufony z rządu czy ABW mogą o tym wiedzieć, jak stan bezpieczeństwa rządowych instytucji jest taki: niebezpiecznik.pl/post/tajemnicze-wlamanie-do-rzadowej-instytucji-zarzadzajacej-miliardami-zlotych-oraz-tragiczny-obraz-polskiego-cyberbezpieczenstwa-w-sektorze-publicznym/

Tweets CyberDefence24