Świętuj Dzień Backupu i rób kopie!

31 marca 2021, 15:33
35301665681_3f1e1844f1_c
Fot. Dennis Skley/Flickr/CC BY-ND 2.0

31 marca obchodzony jest Światowy Dzień Backupu. To szczególna okazja, aby uświadomić sobie, jak ważne jest robienie kopii zapasowych, zwłaszcza w przypadku istotnych dokumentów i plików. 

Backup, a mówiąc prościej  kopia zapasowa, to skuteczny sposób na ochronę posiadanych przez nas istotnych danych i informacji. Robienie zapasów oraz przechowywanie plików na wielu nośnikach (np. pendrive, przenośny dysk) pozwala na ich zabezpieczenie przed zniszczeniem, zgubieniem lub inną formą utraty. 

Posiadanie więcej kopii zapasowych jest przydatną metodą w przypadku incydentu, ponieważ pozwala na szybkie odbudowanie zasobów informacyjnych i baz danych. W związku z tym warto  zabezpieczyć się i uniknąć niemiłej sytuacji w przypadku utraty istotnych dla nas plików. Bo przecież Polak nie musi być mądry po szkodzie.

Na czym możemy przechowywać kopie? Po pierwsze, na nośnikach fizycznych, do których zaliczamy m.in. pendrive czy przenośny dysk USB. Zaletą tego typu urządzeń jest ich mobilność - łatwo je przenosić w dowolne miejsce i nie posiadają dużych gabarytów. Minusem jest jednak to, że mogą ulec zniszczeniu, podobnie jak każda inna rzecz (np. na skutek zalania), bądź zgubieniu. 

Druga opcja, to korzystanie z rozwiązań chmurowych. W ten sposób nasze kopie będą znajdowały się w wirtualnym schowku, który działa w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę. 

Warto pamiętać, aby regularnie robić zapasy danych oraz informacji zwłaszcza w przypadku dokumentów i/lub plików, które są dla nas istotne i których utrata może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. To zdrowy nawyk, pozwalający nam skuteczniej się zabezpieczyć przed niechcianymi incydentami. 

image

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
tttttttttttttttttttt
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:48

Kopie zapasowe powinny być ujęte w rozporządzeniu rządowym- jeśli chodzi o sferę publiczną. Tak aby było powiedziane w tabelce - jakie kopie zapasowe - jakie informacje, jak często, żeby było wiadome- co trwale - na CD a co na Hardach. Teraz jest tylko to, że dane mają być trwale przechowywane. Atak - i trwałość znika. W tabelce jak będzie wypisane, będzie można kontrolować urzędy w Polsce i dawać kary samorządom , za nieposiadani kopii. A teraz ? Chyba nie ma takich sankcji. Dopiero jak jest włam hakerski to jest płacz i pomóżcie.

Tweets CyberDefence24