Szef MON: Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne istotne dla bezpieczeństwa Polski

5 października 2020, 11:05
Balszczak78
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

"Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, od dziś wyjątkowa szkoła ma wyjątkowych patronów, Polskich Kryptologów" - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON nadał w poniedziałek Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu imię Polskich Kryptologów.

"To, że powstało Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne jest niezwykle istotne dla przyszłości, dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej" - mówił Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że od dziś "wyjątkowa szkoła ma wyjątkowych patronów, polskich kryptologów - ludzi niezwykłych, którzy przyczynili się do tego, że polski siły zbrojne mogły osiągać zakładane cele".

Błaszczak wspominał Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy doprowadzili do złamania kodu Enigmy. Minister mówił też o Janie Kowalewskim, który złamał szyfry Armii Czerwonej w czasie wojny z bolszewikami.

Na początku lutego 2019 Minister Obrony Narodowej, w ramach zapowiedzianej koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni i działań związanych z rozwojem w zakresie cyberbezpieczeństwa, ogłosił utworzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne to nowatorski i bezprecedensowy w skali kraju projekt, realizowany pod nadzorem Ministra Obrony Narodowej i pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła ma za zadanie przygotować najlepszych kandydatów do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo. W liceum realizowany będzie rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Pierwszym językiem obcym, nauczanym w zwiększonej liczbie godzin, będzie język angielski, natomiast drugim – język niemiecki. W szkole prowadzone będą także zajęcia z edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego. Zajęcia będą odbywały się przy ścisłej współpracy z Wydziałem Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej i z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Współpraca z instytucjami czuwającymi nad cyberbezpieczeństwem Polski pozwoli stworzyć nowoczesne i przyjazne warunki do uzyskania przez uczniów wyjątkowych kwalifikacji oraz odkrywania pasji badawczych pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów informatyki, informatyki technicznej i telekomunikacji.

AK/PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Hans Klosss
środa, 7 października 2020, 12:24

Wykształca się a i tak pójdą do pracy w cywilu. Nie znam dobrego informatyka który chce pracować za 3-4 tys netto zwłaszcza w służbach mundurowych. Każdy mądry szanuję swoje umiejętności i rozwój.

Komandor
środa, 7 października 2020, 09:19

Ze swojego doswiadzczenia wiem tak jak inni ze takie placowki ksztsltuja u absolwentow spaczone poczucie wyzszosci. Ida potem do wojska i jedynie do budowy latryn sie nadaja aha i do modlitwy

Suweren
środa, 7 października 2020, 09:17

A KUL juz nie wystacza?

Damian
wtorek, 6 października 2020, 14:45

Żadne takie liceum się nie sprawdziło. Przykładem jest liceum lotnicze w Dęblinie.

Zbigniew
środa, 7 października 2020, 00:56

Tworzenie placówek oświatowych o konkretnym kierunku jest jednym z niewielu dobrych ruchów mon. Musimy budować swoje zaplecze w zasobach ludzkich, im wcześniej tym lepiej.

Adam
środa, 7 października 2020, 00:03

Sprawdzi się, sprawdzi. Komputerów w Polsce jest więcej niż samolotów.

Bursztyn
wtorek, 6 października 2020, 20:22

Od 92 już nie zawodówka mechaniczna ale liceum profil matematyka o tu jest KICHA BO NIE MA NIC WSPÓLNEGO ŻE SZKOŁA ORLAT

GRU
poniedziałek, 5 października 2020, 22:12

A gdzie rosyjski? Cały czas są ataki z Rosji dobrze by było jakby coś umieli

Ślązak
wtorek, 6 października 2020, 12:18

Masz rację.

Tweets CyberDefence24