Szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego: Rosja i Chiny szpiegują biznes

14 października 2020, 13:23
business-gear-smartphone-silver-pen-and-diary
fot. pikrepo

Duże firmy powinny unikać posiadania smartfonów lub tabletów w pokoju, kiedy spotykają się i rozmawiają o tajemnicach handlowych, ponieważ Rosja i Chiny używają takich urządzeń do szpiegowania - stwierdził gen. dyw. Jan Swillens, szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego.

Gen. Swillens w wywiadzie dla największego niderlandzkiego dziennika De Telegraaf zwrócił uwagę na obecność smartfonów lub tabletów podczas spotkań biznesowych. Jak podkreślił w rozmowie z gazetą „ryzyko szpiegostwa jest zbyt duże”.

W trakcie rozmowy szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego podkreślił wagę szkodliwych działań z obszaru cyberprzestrzeni. W jego opinii cyberszpiegostwo jest wciąż niedocenianym zagrożeniem pomimo przesyłanych ostrzeżeń. Fakt, że smartfony i tablety są nadal powszechne w salach posiedzeń, wyraźnie to pokazuje – stwierdził gen. Swillens.

Jak informowaliśmy w lipcu, amerykański wymiar sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia dwóch chińskich hakerów, którzy zostali posądzeni o prowadzenie wieloletniej kampanii hakerskiej na zlecenie rządu Państwa Środka. W akcie oskarżenia złożonym z 11 zarzutów stwierdzono, że 34-letni Li Xiaoyu i 33-letni Dong Jiazhi byli przeszkoleni w obszarze technologii komputerowych na tym samym chińskim uniwersytecie. Prowadzili oni złośliwą kampanię hakerską, która trwała ponad 10 lat. Ich głównym celem były podmioty z takich państw jak USA, Australia, Belgia, Niemcy, Japonia, Litwa, Holandia, Hiszpania, Korea Południowa, Szwecja czy Wielka Brytania.

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Kowalskiadam154
piątek, 16 października 2020, 17:45

Takie Niemce nie mają przeca żadnych tajemnic przed towarzyszami z Chin czy Rosji a wręcz przeciwnie są pojednych pieniądzach i podobnie Bruxelka

Gościu
czwartek, 15 października 2020, 20:14

Życie. Jak nie chcesz żeby cię okradli to pilnuj

X
czwartek, 15 października 2020, 11:58

Wszystkie Kraje szpiegują biznes nic nowego

Kiks
czwartek, 15 października 2020, 16:37

Nie na taką skalę jak robią to min. Chiny. I w tych cywilizowanych krajach możesz jeszcze sądzić się. Powodzenia z tym samym w Chinach.

easyrider
czwartek, 15 października 2020, 07:45

Niderlandy mają jakiś wywiad? I jeszcze ich generał jest zdolny do takich odkrywczych analiz? To jest naprawdę imponujące. Teraz już wiem, że mogę spać spokojnie.

B72
czwartek, 15 października 2020, 04:46

Wydac wyroki po 75 lat wiezienia i 5mln kary + utrata mienia pomoże na 100% , kilka osób sie zastanowi zanim zacznie krasc .

Tweets CyberDefence24