Sztuczna inteligencja zastąpi amerykańskich pilotów myśliwców?

26 marca 2021, 14:08
ezgif. - air force pilot usa - com-gif-maker
Fot. 12019/Pixabay

Amerykańskie wojsko pracuje nad udoskonaleniem systemu bazującego na sztucznej inteligencji, który ma zastąpić pilotów myśliwców podczas manewrów w ramach walki w powietrzu. Innowacyjne rozwiązanie ma sprawić, że żołnierze Sił Powietrznych USA w trakcie konfrontacji z wrogiem będą mogli skupić się na innych czynnościach, w tym „bardziej poznawczych działaniach”. Podczas jednej z symulacji sztuczna inteligencja pokonała doświadczonego pilota we wszystkich pięciu bezpośrednich starciach. Teraz amerykańscy specjaliści pracują nad stworzeniem samolotu wojskowego w pełni przystosowanego do AI i jej pilotowania.

Program Air Combat Evolution (ACE), prowadzony przez amerykańską Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do pilotowania myśliwców podczas manewrów wojskowych, tak aby żołnierze mogli skoncentrować się w tym czasie na innych działaniach i czynnościach. Pierwszy raz o inicjatywie zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy to innowacyjny system AI pokonał wyszkolonego i doświadczonego pilota w wirtualnej walce 5:0.

Jak informuje DARPA, program jest obecnie w połowie pierwszej fazy realizacji i już osiągnięto w jego ramach wiele kluczowych postępów, zbliżając się tym samym do drugiego etapu, który już teraz nazwano przełomem – testu systemu bazującego na AI w realnej walce w powietrzu. Ma to się odbyć pod koniec bieżącego roku.

Do tej pory w ramach ACE opracowano m.in. rozwiązania do pomiaru fizjologii pilota, które stały się integralną częścią oprzyrządowania maszyn, a także projekt myśliwca w pełni przeznaczonego do wykorzystania AI za jego sterami.

Naszym największym osiągnięciem w pierwszej fazie programu jest przejście z symulacji do realnych działań związanych z algorytmami sztucznej inteligencji, ponieważ w ten sposób możemy przygotować się do prawdziwego lotu w ramach scenariusza zaplanowanego na końcówkę 2021 roku.

płk Dan Javorsek, kierownik programu w Biurze Technologii Strategicznych DARPA

Jak zaznaczył Dan Javorsek, przejście ze sfery symulacji w wirtualnym świecie do realnego świata jest krytycznym testem dla większości rozwiązań bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji.

Głównym celem programu ACE jest rozwijanie zaufanego, niezawodnego, opartego na AI zaawansowanego narzędzia do autonomicznej walki w powietrzu, które będzie wykorzystywało współpracę na linii człowiek-maszyna, niezależnie od tego, jak wielkie jest to wyzwanie – wskazuje DARPA.

5:0 dla AI

We wrześniu 2020 roku laboratorium Johna Hopkinsa przeprowadziło testy „AlphaDogfight” w ramach programy ACE, podczas których osiem drużyn opracowało rozwiązania AI do pilotowania myśliwców F-16. Scenariusz symulacji przewidywał walkę w powietrzu 1 na 1. Następnie narzędzie zwycięskiego zespołu w wirtualnym środowisku zmierzyło się z doświadczonym pilotem. We wszystkich 5 konfrontacjach sztuczna inteligencja okazała się lepsza od człowieka.

W lutym br. zespoły specjalistów pracujące nad programem ACE ukończyły kolejny poziom symulacji walk w powietrzu wykorzystujących sztuczną inteligencję. Podczas realizacji założeń eksperci laboratorium Johna Hopkinsa tym razem opracowali scenariusz konfrontacji w formie 2 na 1 – maszyna wroga na dwie sojusznicze jednostki. Co więcej, w ramach rywalizacji użyto także nowe rodzaje broni, które były operowane przez AI. Umożliwiały one precyzyjny ostrzał z krótkiego i dalekiego zasięgu.

Dodanie większej liczby broni i wielu samolotów wprowadziło sporo dynamiki, której do tej pory nie mogliśmy wykorzystać w próbach AlphaDogfight Trials.

płk Dan Javorsek, kierownik programu w Biurze Technologii Strategicznych DARPA

Wprowadzenie nowych elementów do testów zdaniem Dana Javorseka stanowi ważny krok w budowaniu zaufania do algorytmów, ponieważ pokazuje to, jak skutecznie rozwiązania bazujące na AI są w stanie odróżnić maszynę wroga od sojusznika. Według specjalisty DARPA, jest to niezwykle istotne w trakcie prowadzenia operacji z użyciem broni ofensywnej w dynamicznym i złożonym środowisku.

Zaufać technologii

Zastosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia manewrów w powietrzu ma także sprawić, że piloci będą mogli skupić się w tym czasie na „bardziej poznawczych działaniach w zakresie kierowania walką”. DARPA wskazuje, że żołnierze Sił Powietrznych USA byli przedmiotem badań, które miały sprawdzić czy ufają oni rozwiązaniom bazującym na AI podczas operacji. W tym celu przeprowadzono kilka lotów na wojskowym samolocie szkoleniowo-testowym L-29 w Laboratorium Wydajności Operatorów Instytutu Technologii Uniwersytetu Iowa. Maszynę wyposażono w czujniki znajdujące się w kokpicie, aby mierzyły reakcje fizjologiczne pilota, które zdradzały jego nastawienie do AI. Samolot był sterowany przez pilota bezpieczeństwa wspieranego przez technologię, a żołnierz siedzący w tylnej kabinie, nie widząc ruchów pilota poniżej, miał wrażenie, że wszelkie czynności wykonuje AI.

Zaczęliśmy przyglądać się, gdzie skierowana jest głowa pilota biorącego udział w badaniu, a także gdzie i jak rozgląda się po kokpicie, dzięki obserwacji ruchu jego oczu.

płk Dan Javorsek, kierownik programu w Biurze Technologii Strategicznych DARPA

Jak wskazuje DARPA, specjaliści już pracują nad stworzeniem samolotu L-29, który w pełni byłby przygotowany do bycia sterowanym przez system bazujący na sztucznej inteligencji, w ramach zespołowych walk w powietrzu podczas ostatniej fazy programu ACE pod koniec 2023 i 2024 roku.  

Warto mieć na uwadze, że amerykańskie wojsko stawia na rozwój innowacyjnych narzędzi, które wsparły by żołnierzy podczas prowadzonych operacji oraz podniosły ich skuteczność. Sztuczna inteligencja jest w tym kontekście jedną z kluczowych technologii, na jakiej skupia się Pentagon. 

Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy może być wykorzystanie AI przez Siły Powietrzne USA podczas ostatnich manewrów nad Bałtykiem. Jak informowaliśmy na naszym portalu, użyto ją do przeprowadzenia uderzenia z powietrza, wspierając tym samym amerykańską koncepcję tzw. „łańcucha zabijania” poprzez m.in. szybkie i precyzyjne namierzanie celów i kierowanie ostrzału.

Warto również pamiętać o innym innowacyjnym rozwiązaniu, jakim jest Pathfinder. To narzędzie,  które pozwala na tworzenie dokładnego obrazu operacyjnego, w celu identyfikacji ryzyka i tym samym skuteczniejszej neutralizacji zagrożenia. Bazuje ono na sztucznej inteligencji oraz pozwala na łączenie danych z ponad 300 źródeł wojskowych, komercyjnych i rządowych.

W jednym z naszych materiałów wskazaliśmy, że Pathfinder powstał z myślą o usprawnieniu działań prowadzonych przez Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (ang. North American Aerospace Defense Command – NORAD) i Północnego Dowództwa USA (ang. US Northern Command – USNORTHCOM). W czym pomaga wykorzystanie innowacyjnego narzędzia w praktyce? Odpowiedź można znaleźć poniżej. 

image
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
H
poniedziałek, 29 marca 2021, 01:10

Sztuczna inteligencja pokonała pilotów ale przegrała z graczem DCS world bardziej przyzwyczajonym do walki w symulacji

kral
sobota, 27 marca 2021, 15:25

Coś trzeba robic jak się sami zestrzeliwuja.

X
sobota, 27 marca 2021, 13:04

Zaimplementować w MON !!!

Tadeusz
sobota, 27 marca 2021, 17:57

Żartujesz? Wiesz co by się działo? - W pierwszej kolejności zostałoby zwolnione całe kierownictwo MON jako struktura dysfunkcyjna. - W drugiej rozwiązano by PGZ jako źródło marnotrawstwa środków. - w trzeciej AI zlikwidowałaby IU jako głównego hamulcowego, a cały system zamówień zostałby zmieniony. - Następnie AI zatrzymałaby inwestycje w kupno nowych okrętów na kwotę 60 mld, ponieważ wskaźnik koszt - efekt byłby poniżej poziomu obliczonego przez AI. - Liczba generałów zostałaby ograniczona a przyszłe nominacje wybierane według przeszłej i bieżącej oceny ich pracy, nie według klucza politycznego. - AI zatrzymałaby malowanie T-72, przepraszam ,,modernizacje" jako działanie bez wartości dodanej dla obronności. - Nastąpiłyby gwałtowne inwestycje w zdolności rozpoznania na wielu poziomach, z uwzględnieniem dronów i innych AI, w broń przeciwpancerna i przeciwlotnicza, ale z ograniczeniem inwestycji w system Patriot na rzecz prac nad bronią energetyczną i laserową, pociski hipersoniczne oraz technologie radarowe nowej generacji. - Sama AI zajęłaby się cyber broniami nowej generacji. - Obecni generałowie straciliby rozpoznanie co się dzieje i zajęli sprzedażą rzodkiewki na targowiskach.

Paranoid
niedziela, 28 marca 2021, 22:37

przecież to już się dzieje, politycy nasi już zażyli szczepionki, a tylko poinformowani wiedzą, że zawierają one czipy SI

Fanklub Daciena i GB
piątek, 26 marca 2021, 19:18

Znaczy się małpują możliwości Su-57... :D

kukur
sobota, 27 marca 2021, 15:27

Su 57 lata a ten cudak sie rozpada w locie i jeszcze się sam zestrzeli no "cuda techniki" ta amerykanska technika.

Fan club onuc
sobota, 27 marca 2021, 08:06

No bo wszyscy wiedza ze rosja jest liderem w implementacji Ai !! Widać to w przemyśle motoryzacyjnym i ich bezzałogowych samochodach . Ich firmy wiodą prym w dostarczaniu procesorów na rynki cywilne firmy i zdominowały ten market. Na You tube można podziwiać kolejne popisy ich robotów !! Cały świat patrzy z podziwem !!

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 28 marca 2021, 13:33

No widzisz. Czyżbyś się właśnie dowiedział, że Rosja jest jednym z jedynie 3 państw (obok USA i Chin) na świecie samodzielnie produkującym procesory wszelkich typów od serwerowych, przez PCetowe po macierze neuronowe? I właśnie się dowiedziałeś, że Rosja jest też w pierwszej 3 technologii AI i w pierwszej 3 największych eksporterów oprogramowania (1. Indie, 3. Chiny 3. Rosja 4. USA)? A może jeszcze się dowiedziałeś, że Rosja samodzielnie produkuje desktopy, laptopy, tablety i smatfony (przynajmniej dla administracji rządowej, wojska itp.) a USA musi importować z zagranicy? :D

Fan club onuc
niedziela, 28 marca 2021, 15:07

Nie ma czegoś takiego jak rosyjski procesor !! Jest tylko rosyjska propaganda ! Rosyjskie procesory nie są produkowane w Rosji tylko na Tajwanie ! Po drugie ich jadra (CORE)to licencja IBM. Po trzecie rynek procesorów to 380 miliardow USD rocznie 95% tego rynku należy do USA Japonii Korei i Tajwanu . Mocarstwo chińskie dostarcza tylko 2% tych procesorów . A rosyjskie laptopy są pewnie tak rosyjskie jak OPEL polski.

real
sobota, 27 marca 2021, 16:31

Polacy nie mają nie tylko swojej szczepionki czy portalu społecznościowego, narzędzi kluczowych w dzisiejszych czasach. Nie mają także swojej agencji kosmicznej, przemysłu rakietowego, systemu satelitów umożliwiającego tworzenie własnego systemu geolokalizacyjnego – odpowiednika amerykańskiego GPS. Polacy nie wystrzelą własnych sond na Księżyc. Nie penetrują też surowcowego zagłębia Ziemi, jakim jest Arktyka, przy pomocy floty lodołamaczy. Nie produkują w końcu masowo własnych samochodów, choćby nawet ustępujących pod względem jakości zagranicznym konkurentom. Natomiast Rosjanie byli też w stanie stworzyć własne odpowiedniki Facebooka i Twittera – Vkontakte i Telegram, które w całej strefie poradzieckiej, z wyjątkiem państw bałtyckich, odgrywają w debacie publicznej rolę większą niż amerykańskie platformy cyfrowe, które zwykliśmy w Polsce uważać za uniwersalne.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 28 marca 2021, 13:28

Problem Polin polega właśnie na tym, że ma swoją agencję kosmiczną, agencję elektrowni atomowych i mnóstwo innych agencji, na które rozchodzi się kasa, zamiast na rakiety kosmiczne, elektrownie atomowe itp. Zerknij na inny artykuł na tym portalu o opl krótkiego zasięgu - Polin zamiast ogłosić przetarg, zredagowany tak, by tylko produkcja w Polin z pełnią praw intelektualnych i całkowitą samodzielnością produkcyjną i eksploatacyjną spełniała wymogi, chce... zredagować ustawę i powołać... tak, nie mylicie się - AGENCJĘ ds opl krótkiego zasięgu... I dlatego leżymy gospodarczo a wydajność pracy jest niska: pracują NAPRAWDĘ nieliczni, a reszta pasożytuje na ich podatkach "pracując" w budżetówce, fundacjach i agencjach... Urzędników w Polin jest ponad 10x więcej niż "w gospodarce centralnie sterowanej w PRL"!!!! I przestań z GPS - na początek, o ile nie zamierzamy na kogoś napadać, wystarczyłoby jakby Polin stworzyła sieć małych lekkich mobilnych nadajników naziemnych do własnej autonomiczne precyzyjnej radionawigacji na terenie Polin i przyległych... :D

Fan club onuc
niedziela, 28 marca 2021, 12:03

I z tej mocarstwowości PKB per capita wam spadło w ostatnim roku o 1600 dolarów jest niższe niż w Rumuni i Turkmenistanie oraz dwukrotnie niższe od Polskiego. Nasze PKB jest tylko trzy razy mniejsze od rosyjskiego a na początku 1990 było jedenaście razy mniejsze .

Bartek 1
niedziela, 28 marca 2021, 00:34

Nawet nie wiesz hak się cieszę, że dożyłem takich czasów w których Rosja porównuje się do Polski, a nie USA. Nie wiem tylko czy to dlatego że tak się wzmocniliśmy, czy wy tak osłabiliście się. No ale to w sumie nieważne.

tak tak
niedziela, 28 marca 2021, 00:10

W strefie postradzieckiej nie istnieje debata publiczna.

Bruce
sobota, 27 marca 2021, 22:45

Debata publiczna w Rosji to chyba żart. Ci co próbują publicznie zabierać głos w istotnych sprawach mają zwykle kłopoty ze zdrowiem i trafiają na leczenie do sanatoriów za Uralem. Wspaniały klimat i oderwanie od uzależnienia od mediów społecznościach pozwala im na szybki powrót do równowagi psychicznej. Praca na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na ich kondycję i psychikę.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 28 marca 2021, 17:41

Za to debata publiczna jest teraz w Niemczech: okazało się, że niemieckie okręty podwodne, którymi tak zachwyca się ten portal, są wyposażone w... rosyjskie systemy nawigacyjne i niektórym niemieckim politykom to się nie podoba. :D

Hahaha
sobota, 27 marca 2021, 00:06

Hahahaha dobre, tylko że oni będą to mieć a twójemu su 57 nawet sztuczna inteligencja nie pomoże :D jak ją wsadzą do su57 to się od razu katapultuje :D

vipmig
piątek, 26 marca 2021, 18:19

Już dzisiaj najsłabszym ogniwem w samolocie bojowym jest pilot-człowiek,głównie chodzi o wytrzymałość ludzkiego ciała na przeciażenia,ale wydaje mi sie pilot-człowiek ma jeszcze troche czasu i to nie mało. W testach, czy to w powietrzu czy symulacji sa zasady walki i bezpieczeństwa.W sytuacji gdy ograniczenia zostaja usuniete czyli prawdziwa walka na śmierć i życie, człowiek ma jeszcze asa w rekawie a mianowicie -przeczucie,wyczucie,zmysł itp.

Kazik :)
sobota, 27 marca 2021, 09:25

Percepcja - USA-ńscy inżynierowie pracujący na autonomicznymi pojazdami/samochodami zarzucili projekt tych aut gdy stwierdzili, że percepcja ludzka jest niedopodrobienia-zdronizowania. I tyla w temacie. AI i ogłoszona ery tegoż to jedynie chwyt reklamowy.

klaun-szyderca
poniedziałek, 29 marca 2021, 12:00

No, percepcja człowieka jest akurat bardzo ułomna. Do tego stopnia, że znakomicie wyszkolony pilot myśliwca potrafi w powietrzu w rozpoznaniu wzrokowym pomylić Blackhawka z Mi-24 z odległości rzędu ~300 m. Udowodnione doświadczalnie nad Irakiem 14 kwietnia 1994.

Gnom
sobota, 27 marca 2021, 19:16

Nie mniej władcy koncernów nadal oczekują narzędzi walki bez oceny moralnej działań i będą skutecznie i wytrwale dążyć do takich narzędzi.

Karkses
sobota, 27 marca 2021, 18:24

Niby na jakiej podstawie twierdzić, że projekt autonomicznych samochodów został zarzucony? Bo z tego co wiem Tesle już mogą jeździć na autopilocie i nie jest to jakaś wizja przyszłości tylko teraźniejszość.

Kazik :)
niedziela, 28 marca 2021, 13:50

Bądźmy precyzyjni AI to nie autopilot. Prawie jak Ż........., a to robi wielką różnicę. A Tesla ma tyle wypadków drogowych, że w USA zastanawiają się nad ograniczeniem (zakaz używania) możliwości jeżdżenia na tym czymś co napisałeś - autopilot, nie AI.

Tweets CyberDefence24