Reklama

Technologie

#CyberMagazyn: CyberPoradnik 2023. Smartfonowe postanowienia noworoczne

Autor. Frank Cone/Pexels

Niezależnie od tego, czy nasz stosunek do postanowień noworocznych jest pozytywny, czy też uważamy je za bezsensowne, warto na ten nowy rok zaimplementować kilka porad, które pozwolą na bezpieczniejsze i zdrowsze korzystanie ze smartfona.

Reklama

Prezentujemy Państwu CyberPoradnik na 2023 rok, mając nadzieję, że stworzona lista czterech punktów stanie się inspiracją do bardziej świadomego wykorzystywania nowych technologii w codziennym życiu.

Reklama

Ogranicz korzystanie ze smartfona

Reklama

Na blogu „Uważne głowy" możemy przeczytać o tym, że smartfony w 2016 roku służyły nam w 44% jako narzędzia do dzwonienia i pisania SMS-ów. Kolejne lata przynosiły wyniki, które wskazują na jeszcze rzadsze wykorzystywanie tych narzędzi do pierwotnie przypisanych im funkcji.

Nie trudno zgadnąć, że większość czasu „w telefonie" wykorzystujemy na media społecznościowe i rozrywkę. Nie ma w tym nic złego, ale warto świadomie ograniczać spędzanie czasu na często bezproduktywnych dyskusjach w social mediach czy wielominutowym „scrollowaniu" ekranu bez większego celu.

W kontekście smartfona warto wyznaczyć sobie określony czas korzystania z tego urządzenia. Pomocne w tym mogą być niektóre aplikacje. Zaliczamy do nich m.in. Dashboard, Time Timer czy App Timer. Wymienione narzędzia pozwalają sprawdzić, ile czasu zajęła nam dana aplikacja. Z ustawień wyliczających minuty (godziny) spędzone w aplikacji możemy też korzystać m.in. na Facebooku czy Instagramie. Część z tych apek pozwala nam także na ustalenie czasu, po którym telefon poinformuje nas o jego przekroczeniu (minuty, które planowaliśmy "spędzić" ze smartfonem danego dnia).

Autor. MG/CD24

Zadbaj o sen

Higiena snu jest niezwykle istotna. Zabieganie, stres, różnorakie obowiązki powodują, że często śpimy za krótko. To w krótszej lub dłuższej perspektywie odbija się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest to, aby przygotowując się do snu, zadbać, aby był on jak najwyższej jakości.

Dużą rolę może tu odegrać nasze podejście do użytkowania smartfonu, którego ekran odpowiedzialny jest za emitowanie niebieskiego światła. To między innymi ono zwiększa ryzyko bezsenności. Dzieje się tak dlatego, że blokuje ono wydzielanie melatoniny i wywołanie neurofizjologicznego pobudzenia.

Czytaj też

Poza zwiększeniem szansy na bezsenność, wspomniane niebieskie światło powoduje także dalej idące konsekwencje. Możemy o nich poczytać w magazynie Nature.

Światłoczułe receptory na siatkówce pod wpływem niebieskiego światła, które cechuje się niższą długością fali niż barwy zielone i czerwone, zaczynają wydzielać toksyczne cząsteczki. Ich działanie może wywołać zwyrodnienie plamki żółtej, czyli nieuleczalną chorobę centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Fotoreceptory na siatkówce nie są w stanie się regenerować.
Magazyn Nature

Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie opcji tzw. trybów nocnych, które niwelują niebieskie światło emitowane przez smartfon. Są to jednak półśrodki, dlatego niezależnie od tego, warto stopniowo rezygnować z korzystania z telefonu bezpośrednio przed snem.

Nie daj się dezinformacji

Dezinformacja to w dzisiejszych czasach potężne narzędzie wpływu. Zdaniem Nikoli Bochyńskiej, redaktor naczelnej CyberDefence24.pl, 2022 r. był w tym kontekście przełomowy.

"Ze względu na wojnę w Ukrainie dezinformacja przybrała na sile, w największym stopniu skupiając się wokół tematu uchodźców. Z pewnością w związku z tym każdy z nas stykał się z fałszywymi narracjami na co dzień. Jedynym plusem jest fakt, że - miejmy nadzieję - wzrosła też świadomość problemu i konieczności stałej edukacji społeczeństwa, o czym może świadczyć obecność wielu dyskusji poświęconych dezinformacji w mediach głównego nurtu, nie tylko specjalistycznych" - powiedziała red. Bochyńska, której zdaniem możemy spodziewać się utrzymania tendencji wzrostowej dot. dezinformacji w 2023 roku.

Czytaj też

"2023 to rok wyborczy, zatem obok dezinformacji wokół Ukrainy i uchodźców powrócą tematy skupiające się na polityce wewnętrznej. Nie wolno zapominać, że polaryzacja społeczeństwa i chaos informacyjny sprzyja również obcym wpływom, w tym rosyjskim, które w polskich wyborach z pewnością będą chciały namieszać" - stwierdziła.

Według redaktor naczelnej CyberDefence24 podstawą w naszym działaniu powinien być brak kierowania się emocjami.

Warto zastanowić się dwa razy, nim skomentujemy, polubimy lub podamy dalej wiadomość, której w żaden sposób nie sprawdziliśmy, a której w ten sposób zapewniamy zasięgi. W przypadku walki z dezinformacją pośpiech i emocje nie idą w parze.
Nikola Bochyńska - red. naczelna CyberDefence24

Uważaj na cyberoszustów

Podobnie jak w przypadku dezinformacji, także w przypadku innych zagrożeń w sieci, powinniśmy być jeszcze bardziej czujni. W sposób szczególny musimy uważać na próby wyłudzania danych. Świadomość kampanii phishingowych powinna być w nas coraz większa. Zagrożenie - niestety - będzie tylko rosło.

O tym, jak w 2022 roku wyglądała sytuacja z phishingiem w Polsce pisaliśmy tutaj, natomiast w tym miejscu informowaliśmy o tym, co zrobić, gdy już staliśmy się ofiarami tego zjawiska. W związku z tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć podajemy też kompleksowy poradnik dot. ochrony przed cyberprzestępcami (w tym przed phishingiem).

Mamy nadzieję, że wskazane w naszym mini-poradniku postanowienia noworoczne - choć w części - zostaną wdrożone w życie. Rozpoczęty dopiero rok zapowiada się na czas pełen wyzwań, dlatego tym bardziej konieczne jest wzmacnianie naszej świadomości na temat zagrożeń, które niosą za sobą nowe technologie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama