Reklama

Technologie

Rośnie rola umiejętności cyfrowych. "Do 2030 r. przemiany technologiczne doprowadzą do likwidacji 3,5 mln miejsc pracy"

Autor. NASK/Twitter

„Osoby, które będą szkolić się w zakresie kompetencji cyfrowych, będą pracowikami jutra” - powiedział prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w czasie podsumowania programu szkoleniowego „Umiejętności Jutra”.

Reklama

9 marca w bibliotece Szkoły Głównej Handlowej odbyło się podsumowanie I edycji programu szkoleniowego „Umiejętności Jutra". Program jest wynikiem współpracy Google Polska i Szkoły Głównej Handlowej.

Reklama

Swój debiut program miał w ubiegłym roku. Jego celem było przeszkolenie kilku tysięcy osób w zakresie kompetencji cyfrowych (praca przy marketingu internetowym i e-commerce). Do programu zgłosiło się 25 tysięcy osób.

Na czym polegały zajęcia? Jak informuje Google, ma to być program łączący zajęcia online na specjalnie przygotowanej do tego platformie i regularne spotkania na żywo odbywające się 2-3 razy w tygodniu. Podczas ośmiu tygodni zajęć (ponad 50 godzin) uczestnicy mają okazję czerpać wiedzę od praktyków marketingu z Google oraz od wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Reklama

Czytaj też

Program i kompetencje cyfrowe Polaków

Program ma być odpowiedzią na potrzebę rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Według danych przedstawionych podczas konferencji przez przedstawicielkę Departamentu Cyfryzacji KPRM Natalię Matybę, obecnie tylko 43 proc. polskiego społeczeństwa posiada kompetencje cyfrowe potrzebne do rozwoju innowacji cyfrowych. Jak wskazała, celem Departamentu jest doprowadzenie do sytuacji, w której 80 proc. Polaków będzie posiadało te kompetencje do 2030 roku. Chodzi tu o poszerzenie wiedzy dot. projektów szkoleniowych, inwestycyjnych czy infrastrukturalnych.

„Zapotrzebowanie na umiejętności cyfrowe rośnie. Dlatego rozwój kompetencji przyszłości jest taki ważny" – powiedział dyrektor Robert Król z NASK. Sam NASK także jest zaangażowany w projektm oferując 500 płatnych staży w ramach programu Kariera Jutra, którego instytut jest organizatorem.

W kontekście zmian, które przynosi cyfryzacja na rynku pracy wypowiedział się również rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak. Według prof. Wachowiaka do 2030 roku przemiany technologiczne doprowadzą do zlikwidowania 3,5 miliona miejsc pracy. Jak powiedział prof. Wachowiak, połowa obecnych zawodów może przestać istnieć w najbliższych dwóch dekadach. Podkreślił przy tym, że już niedługo zdecydowana większość zawodów będzie opierać się na kompetencjach cyfrowych.

Czytaj też

Aktywizacja zawodowa kobiet

Aż 74 proc. uczestników szkolenia to kobiety. Zresztą temat aktywizacji zawodowej kobiet w dziedzinie cyfryzacji był jednym z głównych wątków czwartkowej prezentacji. Okazuje się, że w gronie specjalistów technologii informacyjnych i komunikacyjnych obecnie jedynie 15 proc. stanowią Polki. Cel Cyfryzacji KPRM na 2030 roku to doprowadzenie do sytuacji, w której prawie 30 proc. będą stanowić kobiety.

Na prawa kobiet w sieci zwróciła uwagę Katarzyna Bis-Płaza, dyrektor Departamentu Architektury Informacyjnej Państwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Powiedziała m.in. o tym, że (globalnie) kobiety mają mniejszy dostęp do internetu, a to buduje nowy rodzaj wykluczenia i biedy cyfrowej.

Czytaj też

Druga edycja „Umiejętności Jutra"

W tym roku program będzie miał swoją drugą edycję. Na chętnych czeka osiem tysięcy miejsc, a zapisy trwają do 31 marca. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama