Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja w Polsce. Nowa umowa przyspieszy badania?

sztuczna inteligencja
Autor. Gerd Altmann/publicdomainpictures.net/CC0

IDEAS NCBR oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) podpisały umowę dotyczącą współpracy na rzecz badań nad sztuczna inteligencją (AI). Obie instytucje mają jasne cele i zadania. 

Reklama

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Jej popularność wzrosła, dzięki powstaniu i rozwoju różnych narzędzi bazujących na algorytmach, takich jak np. ChatGPT

Reklama

Jednak należy mieć na uwadze, że mówimy o technologii, która może okazać się przełomowa dla wielu dziedzin, w tym gospodarki. Automatyzacja procesów, większa precyzja, efektywność i redukacja kosztów to jedynie część zalet, jakie wiążą się z wdrożeniem AI w m.in. przemyśle. 

Dostrzegając potencjał sztucznej inteligencji, wiele państw i ośrodków badawczych pracuje nad tą technologią, aby przybliżyć świat do przełomu. Doniesienia o sukcesach docierają do nas z zagranicy. 

Reklama

Czytaj też

Projekty na najwyższym poziomie

W Polsce też należy podjąć działania w tym zakresie. Ma w tym pomóc porozumienie między centrum badawczo-rozwojowym w obszarze sztucznej inteligencji IDEAS NCBR oraz OPI PIB. 

Z raportu OPI „Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010-2021”, który dostępny jest na portalu RAD-on, wynika, że Polska jest na wysokim, piątym miejscu wśród państw UE27 pod względem liczby publikacji z zakresu sztucznej inteligencji. Jednak prace polskich autorów charakteryzują się niskim poziomem wpływu – powoływano się na nie średnio o 34 proc. rzadziej niż na podobne prace na świecie (MNCS = 0,66).
Dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji

Podpisana umowa dotyczy prac nad wspólnymi projektami, odnoszącymi się w szczególności do inżynierii oprogramowania i rozwoju AI – wynika z przesłanego nam komunikatu. „Dzięki synergii działań jednostek, polscy naukowcy będą mieli możliwość prowadzenia projektów R&D na najwyższym światowym poziomie oraz wspólnego kształcenia doktorantów w takich dyscyplinach jak informatyka techniczna i telekomunikacja” – stwierdzono w jego treści. 

Wymiana informacji i wzajemne wspieranie się w ambitnych projektach badawczych wzmocni atrakcyjność obu instytucji wśród młodych adeptów nauki, zarówno tych poszukujących ciekawych tematów prac doktorskich, jak i tych którzy chcą wdrażać i komercjalizować rezultaty swoich badań.
Grażyna Żebrowska, Członkini Zarządu w IDEAS NCBR

Czytaj też

Zdefiniowane cele

Porozumienie ma (na razie) charakter ramowy. Szczegółowe zapisy i postanowienia zostaną wypracowane na dalszych etapach współpracy między IDEAS NCBR a OPI PIB. Obecnie wskazano na trzy cele:

  • rozwój badawczo-naukowy poprzez kształcenie specjalistów w dziedzinie informatyki technicznej i telekomunikacji;
  • badania i projekty badawczo-rozwojowe w zakresie inżynierii oprogramowania i AI;
  • wymiana informacji.

W praktyce współpraca obu podmiotów ma przyczynić się do „lepszej integracji środowisk naukowych" zajmujących się AI w Polsce. „Dzięki temu więcej projektów badawczych z obszaru AI będzie miało szansę zyskać swoją kontynuację w postaci praktycznych zastosowań opracowanych technologii w administracji czy w biznesie” – stwierdzono w komunikacie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama