To Rosjanie zaatakowali sieć elektroenergetyczną na Ukrainie

13 stycznia 2017, 16:33

Atak na sieć energetyczną w okolicy Kijowa przeprowadzili rosyjscy hakerzy. W odróżnieniu od incydentu z 2015 przerwa w dostawie prądu trwała tylko godzinę. Celem ataku okazało się centrum zdalnego zarządzania w stacji przekaźnikowej Pivnichna.

Ukraińscy przedstawiciele sieci energetycznej w grudniu zapewniali, że przerwa w dostępie do energii elektrycznej spowodowana była cyberatakiem. Początkowo jednak nie zebrano wystarczającej liczby dowodów, aby móc potwierdzić tożsamość hakerów. Według osób odpowiedzialnych za śledztwo w tej sprawie, dało się zauważyć zbieżności z atakiem z grudnia 2015 roku. W obu przypadkach do włamania wykorzystano narzędzia BlackEnergy i KillDisk.

Liczne zabezpieczenia utrudniające zbadanie próbki złośliwego oprogramowania pokazują, że hakerzy starali się ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Program bowiem zapisuje części kodu w konkretnych miejscach pamięci urządzenia i uruchamia je tylko wtedy, gdy są potrzebne. Alex Jasiński z ukraińskiej grupy Information Systems Security Partners (ISPP) podkreśla, że przygotowanie takiego ataku wymaga dobrej znajomości urządzeń.

Czytaj też: Rosyjskie drony zhakowane nad Ukrainą

Zbieżność infrastruktury wykorzystanej w tym ataku z incydentem z 2015 roku umożliwiła ekspertom szybkie potwierdzenie jego źródła. Tym razem wszystkie systemy w sieci przywrócono w godzinę. W przypadku sytuacji z 2015 roku sieć energetyczna zaczęła działać dopiero w przeciągu 3 do 6 godzin od momentu awarii.

KomentarzeLiczba komentarzy: 19
MarvoloRidl
sobota, 14 stycznia 2017, 20:42

Ciągłe "robienie wody z mózgu" poprzez zrzucanie na Rosją wszystkich win za niegodziwości czynione własnym obywatelom oraz inne tzw "plagi egipskie" nękające biedną Upainę jest co raz bardziej żenujące i niesmaczne dla ludzi myślących. Zgodnie z chrześcijańska filozofią naprawę należy zacząć przede wszystkim od siebie !! Permamentne powtarzanie nieprawdy w celu zamiany jej na tzw. nową prawdę mogą łyknąć chyba tylko imbecyle - czy o to wam głosicielom nowej prawdy chodzi ?! Pragnę więc przypomnieć, że na forum DEFENCE 24 mają prawo pisać nie tylko US-trolle i głosiciele jedynie słusznej prawy głoszonej przez autorów dobrych zmian, ale również ludzie myślący, na których prymitywne zohydzanie RUS-landu niestety nie działa.....Proszę wszystkich myślących jeszcze cenzorów tego forum o dopuszczenie większej ilości obiektywnych komentarzy , nie tylko' jedynie tych tzw. SŁUSZNYCH.

gosc
piątek, 13 stycznia 2017, 22:15

koszka brosila kociat,eto putin winowat.tyle warte te wiadomosci o rosji.

gosc
piątek, 13 stycznia 2017, 22:03

powaznie ,zaatakowali saakaszwilego na lotnisku w ssameryce ,az mu brzuch z koszuli wypadl i tak z nim lazil po porcie lotniczym.koszka brosila kociat eto putin winowat.

Przemek
sobota, 14 stycznia 2017, 11:17

To Ukry mają jakieś elektrownie? Nie wiedziałem..

xd
sobota, 14 stycznia 2017, 08:38

dajcie sobie siana z tą wszechwładną rosją bo to już jest nudne i może w tym rusofobicznym szale nie zauważacie w jakim świetle stawiacie tzw zachód jak pijane ruskie w walonkach rozdają karty

Tweets CyberDefence24