Ukraina oskarża rosyjskie podmioty o masowe cyberataki

23 lutego 2021, 13:10
cyber-attacks-in-countries-67267-pixahive
fot. Hardik Pandey /pixahive.com

Ukraina oskarżyła wczoraj podmioty rosyjskie o masowe ataki na ukraińskie strony internetowe poświęcone bezpieczeństwu i obronie.  Na ten moment nie podano szczegółów odnoszących się do szkód.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w poniedziałek publicznie oskarżyła, bez używania nazwy konkretnego podmiotu, stronę rosyjską o dokonanie masowych ataków na ukraińskie witryny internetowe. Działania miały być ukierunkowane na serwisy związane z bezpieczeństwem i obroną. Na ten moment nie podano żadnych szczegółów odnoszących się do wyrządzonych szkód. Nie przypisano również „imiennie” ataku.

Już wcześniej ukraińska administracja oskarżała Kreml o zorganizowanie dużych cyberataków w ramach „wojny hybrydowej” przeciwko Ukrainie. Strona rosyjska oczywiście stanowczo i stale zaprzecza.

Rada w oficjalnym oświadczeniu wskazała, że ataki, które rozpoczęły się 18 lutego br. skierowane były przeciwko witrynom internetowym Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, samej Rady oraz niektórym innym instytucjom państwowym i przedsiębiorstwom strategicznym. „Okazało się, że źródłem tych skoordynowanych ataków były adresy należące do niektórych rosyjskich sieci komunikacyjnych” – czytamy w komunikacie.

Jak wskazuje Rada, podczas czynności podjętych w wyniku ataku oraz analizy działań hakerów ustalono, że wykorzystano nowy mechanizm cyberataków, którego wcześniej nie obserwowano w podobnych incydentach.

„Podczas kampanii podatne na ataki rządowe serwery sieciowe zostają zainfekowane wirusem, który potajemnie czyni je częścią botnetu używanego do ataków DDoS na inne zasoby” - czytamy w komunikacie. „Jednocześnie systemy bezpieczeństwa dostawców Internetu identyfikują zainfekowane serwery internetowe jako źródło ataków i zaczynają blokować ich pracę, automatycznie umieszczając je na czarnej liście. W ten sposób nawet po zakończeniu fazy DDoS zaatakowane strony pozostają niedostępne dla użytkowników” - wskazano.

W zeszłym tygodniu Rada poinformowała o wzrastającej liczbie ataków phishingowych, podczas których wykorzystywany jest temat szczepionek przeciw Covid-19. Działania polegały na podszywaniu się pod osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych. Zazwyczaj zachęcano do odwiedzenia zainfekowanej wirusem strony.

image

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
wizel
środa, 24 lutego 2021, 12:16

W dalszym ciągu rejestruje się coraz większą aktywność zbrojną USZ, co prowadzi także do kolejnych ofiar wśród ludności cywilnej i jej mienia. I tak, w dniu wczorajszym do pierwszego ostrzału doszło o godzinie 07:20, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (6 granatów), następnie o godzinie 07:22, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- także na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny) i broni ciężkiej. W rezultacie tego ostrzału zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne, znajdujące się przy ulicy Artema nr. 12 i Komarowa nr. 57. Kolejne ostrzały miały miejsce o godzinie: 10:35, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej, 15:50, z kierunku Gnutowa w stronę Wiedeńskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty), 17:30 i 18:00, z kierunku wsi Szumy w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 12 granatów) oraz broni maszynowej, 18:05, z kierunku Nowosiełowki w stronę Wasilewki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), 18:20, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa, przy użyciu broni maszynowej, no i wreszcie na koniec, o godzinie 18:35, z kierunku Zajcewa (północe obrzeża) w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (4 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat).

Tweets CyberDefence24