Unia Europejska pomoże służbom w deszyfrowaniu komunikacji prywatnej

19 października 2017, 22:44
Cyber Encryption Szyfrowanie

Unia Europejska pomoże służbom państw członkowskich w deszyfrowaniu prywatnej komunikacji w celach operacyjnych. Ma temu służyć specjalna "skrzynka narzędziowa" dla krajowych organów oraz 500 tys. euro na szkolenia z zakresu ingerencji w urządzenia elektroniczne.

Niektóre państwa członkowskie posiadają więcej kompetencji technologicznych, niż pozostałe. Chcemy wesprzeć współpracę pomiędzy służbami wywiadowczymi i organami ścigania w krajach Unii

Sir Julian King - europejski komisarz ds. bezpieczeństwa,

Philippe Van Linthout, belgijski śledczy pracujący przy sprawach dotyczących terroryzmu, zauważa z kolei, że 

Google wie wszystko o miejscach, które każdego dnia odwiedzam. Informacje te są przetwarzane i sprzedawane. Porównajmy to z możliwościami, które służby mają do dyspozycji w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Twierdzenie, że nie mamy prawa dostępu do tych danych, jest nie do zaakceptowania

Philippe Van Linthout - belgijski śledczy pracujący przy sprawach dotyczących terroryzmu

Rządy wielu państw członkowskich Unii, w tym Wielka Brytania, Włochy, Węgry i Polska, domagają się umożliwienia służbom dostępu w celach operacyjnych do treści szyfrowanej komunikacji przesyłanej za pośrednictwem aplikacji takich, jak choćby WhatsApp czy Telegram. Europol z kolei w swoim ostatnim raporcie podał, że 75 proc. znaczących spraw dotyczących cyberprzestępstw obejmuje problem z dostępem do szyfrowanych urządzeń. Chodzi o postępowania dotyczące kwestii tak różnych jak uzyskanie dostępu do komputerów dilerów narkotykowych po podsłuchy zakładane na sieci, przez które komunikowali się sprawcy ataków terrorystycznych w Brukseli z marca ubiegłego roku.

Czytaj więcej:  UseCrypt – jak polska technologia HVKM może zmienić zasady konstrukcji systemów bezpieczeństwa

Ostatnie propozycje Komisji Europejskiej zwiększają możliwości deszyfracji komunikacji, jakimi ma dysponować Europol. Agencja zyska 19 nowych pracowników wyspecjalizowanych w takich działaniach, którzy mają również pomagać organom ścigania państw członkowskich w prowadzonych przez nich sprawach. Komisja chce również powołania sieci "centrów, mających zajmować się problemami szyfrowania".

Proponowana przez Komisję "skrzynka narzędziowa" inspirowana jest ostatnimi publikacjami, które na poziomie unijnym opisują, w jaki sposób agencje wywiadu mogą współpracować z organami ścigania w kwestii szyfrowania. Obecnie Europol oferuje państwom członkowskim "ograniczone narzędzia do deszyfracji", a także wsparcie eksperckie w dziedzinie. Agencja nie udostępniła informacji na temat tego, jak często narzędzia te są stosowane w praktyce.

W opozycji do najnowszych propozycji Komisji Europejskiej plasują się eksperci cyberbezpieczeństwa, a także małe kraje o dużym poziomie cyfryzacji, wraz z aktywistami na rzecz prywatności.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24