USA naciskają na sojuszników z NATO. Chcą wykluczenia Huawei z budowy sieci 5G

23 września 2019, 12:25
NATO
fot. SSG Brooks Fletcher / Wikimedia Commons

Amerykanie po raz kolejny wzywają sojuszników z NATO do zablokowania możliwości wykorzystania sprzętu chińskich producentów w ramach budowy sieci 5G. Ponownie przypomniano również, że zignorowanie ostrzeżenia może zagrozić wymianie informacji wywiadowczych. Amerykanie niezmiennie podnoszą argument o możliwości cyberszpiegostwa ze strony Pekinu, który wykorzystuje do tego celu chińskie przedsiębiorstwa – relacjonuje słowa Sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera  portal CyberScoop.

„Podobnie jak w wypadku innych domen walki, nasze możliwości cybernetyczne zostały wzmocnione przez silną sieć sojuszników i partnerów. Nasza zdolność do dzielenia się informacjami i operowania we wspólnych sieciach komunikacyjnych służyć może jako zwiększenie naszej siły - ale idzie z tym w parze także zwiększone ryzyko” – powiedział Esper w trakcie szczytu Cybersecurity and Infrastructure Security Agency organizowanego w zeszłym tygodniu w Maryland. Przestrzegał również, że korzystanie z rozwiązań 5G oferowanych przez chińskie firmy może zagrozić możliwościom wymiany informacji wywiadowczych pomiędzy Stanami a sojusznikami.

Już wcześniej Waszyngton zagroził Wielkiej Brytanii ograniczeniem umów o wymianie danych wywiadowczych, jeśli rząd w Londynie umożliwi Huawei dostarczanie sprzętu w ramach budowy sieci 5G. Amerykanie stale utrzymują również, że koncern posiada ścisłe powiązania z chińskim rządem, zarzucając Beijingowi działania mające  na celu zarówno sabotaż międzynarodowej konkurencji, jak i prowadzenie cyberszpiegostwa.

W trakcie wypowiedzi Esper poruszył również dość problematyczną kwestię amerykańskich zdolności i przygotowania do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, a także potencjału defensywnego w tym zakresie. „Tylko w ciągu ostatniej dekady zaczęliśmy zastanawiać się, jak wygląda walka w cyberprzestrzeni” - powiedział Esper. „Nasi przeciwnicy postrzegają cyberwojnę jako sposób na podbicie USA i narzucenie kosztów bez konfrontacji z naszymi tradycyjnymi mocnymi stronami” – przytacza CyberScoop relacjonując jego wystąpienie.

Jak wskazywał Esper, długoterminowe działania prowadzone głównie przez Chiny, jak np. pozyskanie przez chińskich hakerów dostępu do schematów elektronicznych systemów myśliwców F-35, prowadzone są „w celu osłabienia naszej przewagi wojskowej”.

Jak przypomina CyberScoop, amerykańskie wysiłki zmierzające do wpłynięcia na decyzje sojuszników odnośnie wyboru dostawcy sprzętu pod budowę sieci nowej generacji, jak dotychczas przynoszą marne skutki. Zarówno Wielka Brytania jak i Unia Europejska odmówiła wykluczenia Huawei z budowy sieci.

Również polski rząd  stale zapewnia, że nie podejmie działań mających wykluczyć jakiegokolwiek dostawcę z budowy sieci nowej generacji. Minister Zagórski podkreślał w zeszłym tygodniu w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że "Nie ma i nie będzie żadnej decyzji, która by się odnosiła do jakiejkolwiek konkretnej firmy, np. Huawei, jeśli chodzi o budowę sieci 5G w Polsce." Zaznaczył jednak, że bezpieczeństwo sieci 5G jest kluczowe i że zostaną zdefiniowane kryteria bezpieczeństwa sieci przed oficjalnym ogłoszeniem postępowania aukcyjnego. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Wania
wtorek, 24 września 2019, 12:49

I bardzo dobrze. Niemcy bardzo dobrze wychodzą na stacjonowaniu Amerykanów jak i zresztą Anglia. Rosja wie, że zaatakowanie amerykańskiego żołnierza w Polsce oznacza globalny konflikt. A tego nie chcą na pewno. Swoje społeczeństwo straszą wizja napaści Polski na Rosję i co gorsza Rosjanie wierzą w takie kłamstwa.

rozczochrany
wtorek, 24 września 2019, 10:48

Tylko że USA zawarło dil z Huawei i amerykanie będą sami sprzedawać swoim sojusznikom urządzenia 5G firmy Huawei jako pośrednicy.

Henryk65
wtorek, 24 września 2019, 01:31

A Google to niby niezależne? Była pracownica bez ogródek stwierdziła, że Google współuczestniczy w pracach nad AI na rzecz wojska. Nacisk na "amerykańskie" 5G to nic innego. Fajnie to nazywają nawet: operowanie na sieci telekomunikacyjnej w tym samym standardzie. Szkoda, że tak prosto dajemy się ogłupić

Davien 2
poniedziałek, 23 września 2019, 19:46

Już widzę strach w oczach amerykanów - NSA podsłuchuje cały świat -( w tym Merkel ) ...? A przecież nie można im utrudniać podsłuchiwać i inwigilować internetu -amerykańskiego ? No jak tak można utrudniać szeryfowi świata ...podglądu do sypialni !

Arcetron
poniedziałek, 23 września 2019, 18:28

Konkurencja nie śpi, a cała ta intryga o 5G to tak naprawdę chodzi o podebranie Klientów firmom internetu stacjonarnego kablowego (światłowodowego), bo przecież zamiast wdrażać system 5G można by było rozwinąć punkty dostępowe Wi-Fi które umożliwiają też szybki transfer danych . Tylko że 5G nie wyłączysz w telefonie a Wi-Fi tak (szpiegostwo na maksa) Firma która będzie wdrażać 5G nie tylko zyska na dochodach ale na przetwarzaniu danych o wszystkich ludziach w Polsce. Taki program PRISM tyle że na legalu. Nikt jeszcze nie słyszał ale szykuje się największa afera budowlana w Polsce z udziałem właśnie sieci 5G, i po cichu jest usuwana z internetu, chodzi o pozwolenie na przebudowę stacji bazowych GSM do standardu 5G, celowe przekroczenie norm Mocy nadawczej dziesięciokrotnie i szkodliwe działanie dla siedlisk ludzkich, sąd nawt w tej sprawie wydał oficjalny wyrok i grzywnę za każdą stację bazową po 375 Tyś zł .

Henryk65
wtorek, 24 września 2019, 01:37

Normy rozkładu promieniowania mają być podniesione 100x. Co ciekawe ogłupia się społeczeństwo twierdząc, że to przecież te same zasady działania co 3G, czy 4G. Zasady tak, ale użycie bardziej przenikliwych częstotliwości w zestawie z zagęszczeniem stacji i większą mocą tych stacji, to już niestety inna rzeczywistość w odniesieniu do szkodliwości na zdrowie. Tyle, że to sprytnie się przemilcza

CdM
wtorek, 24 września 2019, 03:30

Najbardziej przenikliwe są fale długie, zaś im krótsze tym mniej przenikliwe. M in dlatego potrzeba ich więcej i gęściej. A tak w ogóle to natężenie promienoowania spada z kwadratem odległości. To nie stacje oddziałują najbardziej tylko twoja komórka trzymana przy głowie. Wtedy możesz pochłaniać nawet ok. 1W mocy. Mózgiem. To o rzędy więcej niż jakikolwiek BTS no chyba że śpisz metr od jego anteny.

wtorek, 24 września 2019, 03:17

Wyższa częstotliwość ma mniejszą przenikliwość

Tweets CyberDefence24