Reklama

Social media

USA nałożą restrykcje na obrót kryptowalutami z powodu ataków ransomware

Fot.: André François McKenzie/Unsplash
Fot.: André François McKenzie/Unsplash

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje nowe przepisy, które mają ograniczyć obrót kryptowalutami w Stanach Zjednoczonych. Chodzi przede wszystkim o przypadki, w których okup za ataki ransomware firmy płacą w cyfrowej walucie. Biały  Dom zapowiada, że będzie stosował sankcje wobec takich podmiotów.

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularnym środkiem płatniczym na świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Są również wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy za pośrednictwem kryptowalut chcą realizować transakcje związane z prowadzonymi przez siebie atakami ransomware.

Będą kary

Dziennik „The Wall Street Journal” poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena planuje wdrożyć nowe środki, aby utrudnić hakerom czerpanie zysków z ataków ransomware przy użyciu kryptowalut.

W niedalekiej przyszłości Departament Skarbu USA nałoży sankcje i wskazówki mające na celu zniechęcenie firm do używania walut cyfrowych do płacenia okupów dla autorów cyberataków.

Według doniesień gazety wśród środków, które wchodzą w grę są grzywny i inne kary nakładane na firmy, które współpracują z hakerami. W kolejnych krokach Departament Skarbu ma również wdrożyć nowe regulacje dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, aby jeszcze bardziej ograniczyć wykorzystanie kryptowalut jako metody płatności za okupy i inne nielegalne działania.

Celowane sankcje

„WSJ” informuje, że nadchodzące sankcje będą dotyczyć konkretnych handlowców i giełd, zamiast zarzucać szeroką sieć i próbować zakłócić cały ekosystem kryptowalutowy.

Autorzy nowych przepisów zakładają, że restrykcje przestraszą większość platform kryptowalutowych przed przetwarzaniem tego typu transakcji w przyszłości.

„Działanie tego rodzaju byłoby agresywnym, proaktywnym podejściem do pójścia za tymi, którzy ułatwiają płatności ransomware” - zaznacza Ari Redbord, były urzędnik Departamentu Skarbu.

Nowe przepisy byłyby najnowszą próbą administracji Bidena rozwiązania problemu ataków ransomware po roku, w którym ich częstotliwość i dotkliwość wzrosła. Po tym, jak atak na Colonial Pipeline doprowadził do niedoborów paliwa, w niektórych częściach USA, prezydent podpisał rozporządzenie wykonawcze, które wzywało m.in. do poprawy wymiany informacji między agencjami federalnymi.

Z kolei niedawno Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustanowił obowiązkowe przepisy, które wzywają operatorów rurociągów do wyznaczenia koordynatorów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i zgłaszania incydentów do Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency).


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama