USA nałożyły sankcje na Rosję. Hack dekady oficjalnie przypisany służbom wywiadu Kremla

15 kwietnia 2021, 15:19
51102889815_a68321ae35_c
Fot. The White House/Flick/Domena publiczna

Biały Dom oficjalnie poinformował o nałożeniu sankcji na Rosję w związku z cyberatakami wymierzonymi w naczelne agencje federalne USA oraz ingerencję w wybory prezydenckie w 2020 roku. Tym samym Waszyngton oficjalnie przypisał tzw. hack dekady rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego.

Administracja Joe Bidena nałożyła sankcje na Rosję w związku z prowadzeniem wrogich cyberataków, które dotknęły najważniejsze agencje federalne, w tym Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oraz tysiące firm prywatnych, a także podejmowaniem operacji wpływu i dezinformacji podczas kampanii wyborczej w 2020 roku. Tym samym Biały Dom oficjalnie przypisał tzw. hack dekady hakerom rosyjskiej Służbie Wywiadu (znanych również jako grupa APT29 lub Cosy Bear), wskazując publicznie, że jest sprawcą „szeroko zakrojonej kampanii cyberszpiegowskiej, która wykorzystała oprogramowanie >Orion< firmy SolarWidns” podczas wrogich działań.

Administracja Bidena jasno dała do zrozumienia, że Stany Zjednoczone chcą stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją. Nie uważamy, że musimy kontynuować negatywną trajektorię.

Biały Dom

Jak poinformował Biały Dom, Departament Skarbu USA zakazał amerykańskim instytucjom finansowym udziału w rynku pierwotnym obligacji w rublach, wyemitowanych po 14 czerwca 2021 roku przez rosyjski bank centralny, Ministerstwo Finansów Rosji lub Narodowy Fundusz Wealth tego kraju. Zakaz dotyczy także udzielania pożyczek tym instytucjom.

Departament Skarbu USA wskazał na 6 rosyjskich firm technologicznych, które angażują się w realizację cyberprogramu Kremla i tamtejszych służb wywiadowczych, poprzez m.in. zapewnienie wiedzy specjalistycznej czy wspieranie cyberoperacji. 

Będziemy bronić naszych interesów i obciążać Rosję kosztami za jej wrogie działania.

Biały Dom

Co więcej, USA nałożyły sankcję na 32 podmioty oraz osoby fizyczne, które brały udział w kampanii ingerencji w wybory prezydenckie w 2020 roku oraz rozpowszechnianie dezinformacji na rzecz realizacji interesów Kremla. Ponadto, Biały Dom poinformował o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów. Podjęte kroki mają na celu zakłócenie wysiłków Moskwy na rzecz podważenia fundamentalnych procesów demokratycznych w Stanach Zjednoczonych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
ktr
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:15

No i się zaczęło. Teraz każdy potwierdzony wektor cyberataku może spotkać się z niesymetryczną odpowiedzią w innej dziedzinie. W końcu USA sięgnęło po tą opcję aby zastopować coraz bardziej agresywne kampanie. Przekroczyli granicę za którą nie ma odwrotu. Myślę że takie niesymetryczne odpowiedzi będą coraz częstsze, co nie jest na rękę ani Rosji, ani Chinom, ani Iranowi. Szkoda że tak późno.

Szept
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:18

Dziwne stwierdzenie. Na Huawei nałożyli sankcje za nic, tzn za to że Huawei jest zbyt inowacyjną firmą. Tak więc zaczęło się już dawno. Kupiłem popkorn i kibicuję kiedy USA zacznie nakładać sankcje na sojuszników, szczególnie tych z Europy. I coś mi się zdaje że kraj w którym rządzi Prezes jest wysoko na tej liście.

ktr
sobota, 17 kwietnia 2021, 02:45

Nawet nie masz pojęcia co oznacza odwet w Cyber. Możesz stracić kontrolę nad fabrykami, infrastrukturą miast czy transportu. USA jest na nasze szczęście, jest liderem w tej dziedzinie i na miliard procent mają większą możliwych do wykorzystania podatności niż jakikolwiek inny kraj. Obama zablokował, Trump się nie przejmował. Teraz nastąpi prawdziwa walka w tej domenie. Najważniejsze, że drzwi zostały otwarte.

Szept
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:12

Ależ wiem jakie USA mają potężne oprogramowanie. Większość wielkich ataków hacherskich ostatnich lat szła na przeróbkach oprogramowania USA które sprzedał pracownik NSA. Nawet tzw hack dekady był zrobiony na amerykańskim oprogramowaniu. Poczytaj trochę a dowiesz się ciekawych rzeczy.

Clash
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:12

Bardzo dobra wiadomość.

magazynier
piątek, 16 kwietnia 2021, 02:00

Może Putin nałoży embargo na eksport wyrobów z tytanu?

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:11

I z czego będzie wtedy żył? Przecież cała gospodarka Rosji opiera się na eksporcie surowców...

yaro
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:03

Te sankcje to najśmieszniejsza rzecz jaką wymyśliło USA, Rosja faktycznie strasznie się tym przejęła.

mick8791
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:15

Nie bój nic - odcięcie od części źródeł możliwego finansowania ich zaboli. A czy się Putin tym przejmie? Pewnie nie, bo przecież jemu nie ubędzie! Co najwyżej obywatelom ale kto by się tym przejmował...

Polak
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:40

SUPER , tak trzymać USA :)

Tweets CyberDefence24