USA: Trump zablokował próbę przejęcia Qualcommu przez Broadcom

13 marca 2018, 13:26
DONALD_TRUMP_456
Fot. Flickr/Gage Skidmore/CC 2.0

Prezydent USA Donald Trump w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego wydał dekret blokujący próbę wrogiego przejęcia amerykańskiego Qualcommu przez Broadcom, konkurencyjnego producenta podzespołów z Singapuru. Decyzję uzasadnił bezpieczeństwem narodowym.

Jak podaje agencja Bloomberga, bezprecedensowy dekret prezydencki blokujący transakcję jeszcze przed decyzją akcjonariuszy był poparty rekomendacją federalnej komisji ds. inwestycji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), która badała możliwe skutki przejęcia Qualcommu przez singapurskiego konkurenta. Decyzja została ogłoszona w kilka godzin po spotkaniu prezesa Broadcomu, Hocka Tana z przedstawicielami Pentagonu.

W treści dekretu Trump oświadczył, że kieruje się "wiarygodnymi dowodami wskazującymi na możliwość podjęcia przez Broadcom działań zagrażających naruszeniem bezpieczeństwa narodowego USA". Agencja Reutera przytoczyła we wtorek anonimową wypowiedź jednego z przedstawicieli Białego Domu, zgodnie z którą obawy rządu wzbudziły powiązania Broadcomu z zagranicznymi podmiotami. Firma ta wydała rano oświadczenie, w którym odrzuca zarzuty amerykańskich władz.

Od listopada ubiegłego roku Broadcom kilkukrotnie podnosił ofertę wykupu Qualcommu - ze 103 mld do 117 mld dolarów; podejmował również próby wpłynięcia na decyzje zarządu poprzez obsadzenie go własnymi kandydatami. Od początku próba przejęcia była krytykowana przez zarząd Qualcommu, który uznał proponowaną cenę za zaniżoną, a także wskazywał na spodziewany sprzeciw antymonopolowych organizacji nadzorczych wobec fuzji.

Ostatnia propozycja Broadcomu miała zostać rozpatrzona podczas marcowego zgromadzenia akcjonariuszy Qualcommu, jednak 4 marca amerykański resort finansów zarządził jego 30-dniowe opóźnienie. Decyzja została uzasadniona obawą, że w razie sfinalizowania transakcji Broadcom mógłby obciąć inwestycje na badania i rozwój w celu maksymalizacji krótkoterminowych zysków, co pozwoliłoby chińskiemu Huawei Technologies na zajęcie pozycji dominującego światowego dostawcy podzespołów do obsługi połączeń bezprzewodowych.

To kolejna duża transakcja z udziałem firm technologicznych zablokowana przez administrację amerykańskiego prezydenta. Bloomberg szacuje, że od czasu objęcia przez niego urzędu zastrzeżenia zgłoszone przez CFIUS uniemożliwiły co najmniej sześć podobnych porozumień. Wcześniej we wrześniu 2017 roku Trump zablokował sprzedaż Lattice Semiconductor inwestorowi powiązanemu z Chinami.

Broadcom jest w trakcie przenoszenia swojej siedziby korporacyjnej z Singapuru do amerykańskiego stanu Delaware. Ogłoszona w listopadzie decyzja o zmianie siedziby zapadła po spotkaniu prezesa firmy z prezydentem USA. Działanie miało być warunkiem federalnej akceptacji wartej 5,5 mld dolarów transakcji Broadcomu z amerykańskim dostawcą sieci Brocade Communications Systems.

Qualcomm z siedzibą w San Diego w Kalifornii jest liderem rynkowym w produkcji smartfonowych czipów, a także właścicielem patentów niezbędnych do implementacji standardów komunikacji komórkowej. Pozwala to firmie na czerpanie zysków z niemal każdego sprzedawanego na świecie telefonu.

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Mroczysław
czwartek, 15 marca 2018, 00:38

To jest przykład jak należy chronić nie tylko własne przedsiębiorstwa, a więc i gospodarkę, ale także posiadane technologie.

Gatts
środa, 14 marca 2018, 16:18

Patrząc na decyzję Trumpa w pełni zrozumiałą przychodzi jedno pytanie na myśl ,z którego wynika jasno ,że wykupywanie konkurencji należy do firm amerykańskich ale już wykupienie amerykańskiej firmy to już narodowy interes. Jak to możliwe ,że tylko USA mają narodowy interes a cała reszta firm z po za tego kraju już nie jest narodowym interesem ich własnych krajów. USA było najbardziej rozwiniętym krajem a w tej chwili liczę tylko na Koreę Południową i Chiny czy Tajwan.

Marek Kuźmicz
wtorek, 13 marca 2018, 15:32

Wielkie brawa dla Prezydenta Trumpa