Usługa F-Secure i Global Cyber Alliance chroni przed złośliwymi URL

20 listopada 2017, 15:14

Działająca w branży zabezpieczeń komputerowych firma F-Secure zawiązała współpracę z międzynarodową organizacją Global Cyber Alliance w celu stworzenia usługi ochronnej Quad9 chroniącej firmy i użytkowników indywidualnych przed złośliwymi adresami URL.

Laboratoria F-Secure codziennie wykrywają niemal 30 tys. adresów URL ze złośliwym oprogramowaniem - podaje w poniedziałek firma. Zwodnicze linki internetowe są często wykorzystywane przez hakerów w atakach phishingowych, kampaniach ransomware i innych. Opracowana przez F-Secure i Global Cyber Alliance bezpłatna usługa DNS ma działać jak filtr ochronny dla narażonych na atak instytucji i użytkowników.

Quad9 działa w oparciu o uzupełnianą na bieżąco czarną listę złośliwych witryn. Kiedy urządzenie lub aplikacja próbuje połączyć się z domeną z listy, Quad9 blokuje tłumaczenie nazwy domenowej na adres i informuje użytkownika, że witrynę zidentyfikowano jako niebezpieczną. Aby chronić użytkowników przed atakami wykorzystującymi tzw. zatruwanie DNS (przesyłanie do serwerów DNS fałszywych informacji kojarzących nazwę z adresem), oprócz DNS Quad9 obsługuje również protokół DNSSEC.

Czytaj więcej:  Firmom potrzebne są lepsze strategie cyberbezpieczeństwa – wywiad z ekspertem F-Secure

Według szefowej ds. badań i rozwoju rozwiązań konsumenckich w F-Secure Christine Bejerasco, rozwiązywanie problemów z bezpieczeństwem na poziomie podstawowych mechanizmów internetowych, takich jak DNS, daje branży cyberbezpieczeństwa okazję, aby uniemożliwić atak na wczesnym etapie.

Technologie, które zaprojektowano wiele lat temu, nie są odporne na ataki, z którymi mamy dzisiaj do czynienia. Usprawnienie technologii, która stanowi fundament działania internetu, może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa

Christine Bejerasco - F-Secure

Global Cyber Alliance wyraża nadzieję, że z usługi skorzystają w szczególności dostawcy usług internetowych i producenci urządzeń z zakresu internetu rzeczy (IoT).

Internet rzeczy oznacza więcej urządzeń łączących się z siecią. Więcej adresów IP to więcej celów dla cyberprzestępców. Skala problemu jest ogromna – w grę wchodzą miliardy niezabezpieczonych urządzeń, które można przejąć i wykorzystać na przykład do dalszych ataków

Philip Reitinger - dyrektor generalny Global Cyber Alliance

Założona w 1988 roku firma F-Secure jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki. Global Cyber Alliance działa na rzecz zmniejszania ryzyka cyberzagrożeń. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24