Reklama

Social media

VPN Onavo Protect od Facebooka zbiera informacje o użytkownikach

FOT. GERALT / PIXABAY.COM
FOT. GERALT / PIXABAY.COM

Aplikacja Onavo Protect - VPN od Facebooka, zbiera informacje o użytkownikach programu nawet wtedy, kiedy z niego nie korzystają. Dane te są następnie przesyłane na serwery Facebooka, który kupił Onavo Protect w 2013 r. - podał serwis The Register.

Szczegóły działania Onavo Protect (w wersji na system operacyjny iOS) ujawnił we wpisie na swoim blogu szef firmy Sudo Security Group, Will Strafach.

Strafach w przeprowadzanych przez siebie testach aplikacji korzystał z narzędzi programistycznych pozwalających sprawdzić, w jaki sposób przekierowywany jest ruch sieciowy z wykorzystaniem wirtualnej sieci prywatnej VPN. Rezultaty badań Strafacha wskazały, że aplikacja Onavo Protect zbiera o swoich użytkownikach dane takie, jak: informacje o tym, kiedy telefon jest włączany i wyłączany, objętość danych z sieci bezprzewodowej, jaką zużywa posiadacz urządzenia (jak i objętość danych z sieci komórkowej), długość połączenia z wirtualną siecią prywatną, a także informacje o języku telefonu, wersji systemu operacyjnego i nazwie operatora sieci komórkowej. Wszystkie te dane zdaniem Strafacha następnie są przesyłane przez Onavo Protect na serwery Facebooka.

Strafach stwierdził, że "nie ma pojęcia, dlaczego dane te są zbierane". Jego zdaniem dane o tym, jak długo używane jest urządzenie, na którym zainstalowana jest aplikacja, mogą posłużyć firmie "wyłącznie do tego, by zebrać informacje na temat czasu, jaki dziennie użytkownicy poświęcają na korzystanie ze smartfona".

Zdaniem Willa Strafacha dane zbierane o użytkownikach Onavo Protect mogą mieć sens wyłącznie w wypadku, w którym Facebook próbowałby przypisać je do konkretnych osób, przesyłających za pomocą VPN duże objętości danych.

Polityka prywatności aplikacji Onavo Protect informuje użytkowników, że poprzez wykorzystanie tego oprogramowania "użytkownik godzi się na przekierowywanie całości swojego ruchu w sieci komórkowej poprzez lub na serwery Onavo". Dokument stwierdza również, że "dane są zbierane dla celów "dostarczania, analizowania, polepszania i rozwijania nowych, innowacyjnych usług dla użytkowników".

W zasadach korzystania z aplikacji znajdują się także informacje o tym, że Onavo Protect rejestruje "dane o aplikacjach mobilnych zainstalowanych na urządzeniu użytkownika, objętości danych przez niego przetwarzanych i odwiedzanych stronach internetowych".

Oprogramowanie typu VPN (ang. Virtual Private Network), umożliwiające połączenie za pośrednictwem wirtualnej sieci prywatnej, może być wykorzystywane nie tylko do wzmocnienia prywatności w internecie, ale też często może posłużyć osobom mieszkającym w krajach, w których obowiązuje cenzura treści, do jej obchodzenia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama