Reklama

Polityka i prawo

40 państw poparło wytyczne OECD ws. sztucznej inteligencji

Fot. Gavin Tracy/Pexels
Fot. Gavin Tracy/Pexels

Ponad 40 państw, w tym członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poparło opracowane przez tę organizację wytyczne, dotyczące zasad rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji (AI) - podała w środę agencja Reutera.

Jak zaznaczył sekretarz generalny OECD Angel Gurria, rozwój sztucznej inteligencji napędza postęp technologiczny, ale rodzi również pytania dotyczące kwestii etycznych. Przyjęty przez organizację zestaw zasad ma stać się swego rodzaju przewodnikiem dla rządów, organizacji i przedsiębiorstw.

Wytyczne nie są prawnie wiążące, mają jednak wpływać na prawodawstwo wobec coraz częstszej presji na rządy, by wprowadziły przepisy dotyczące możliwego zakresu działania technologii AI.

"Chociaż rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą optymizm, to jednocześnie budzi także niepokoje i obawy etyczne" - zauważył Gurria na spotkaniu ministerialnym członków grupy w Paryżu. "Pojawiają się pytania dotyczące wiarygodności i odporności systemów sztucznej inteligencji, w tym niebezpieczeństw związanych z tworzeniem czy umacnianiem istniejących uprzedzeń związanych z płcią i rasą lub naruszających prawa człowieka i prywatność" - dodał.

Zestaw zasad rekomenduje firmom ujawnienie informacji na temat stosowanych systemów AI, aby ludzie rozumieli rezultaty ich działania i byli w stanie je kwestionować. Wskazano, że AI nie tylko powinna być wykorzystywana dla dobra ludzi, ale także wspierać rządy prawa, wartości demokratyczne oraz prawa człowieka i różnorodność. Zgodnie z wypracowanymi zasadami systemy sztucznej inteligencji powinny być "sprawiedliwe, przejrzyste i odpowiedzialne".

Wytyczne - jak zauważył Reuters, pierwsze tego rodzaju - poparło 36 członków OECD, a także Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Kostaryka, Peru i Rumunia. Poparła je także administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

W przeszłości OECD ustanowiła wytyczne, które z czasem stały się międzynarodowym standardem, w takich kwestiach jak prawo prywatności i normy ochrony konsumentów - przypomniał Reuters.

Źródło: PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama