Reklama

Polityka i prawo

Cyberataki na rosyjskie systemy podczas wyborów. „Bezprecedensowa ingerencja zza granicy”

Fot. Alexander Davronov/Wikipedia/CC 4.0
Fot. Alexander Davronov/Wikipedia/CC 4.0

„Wszyscy wiemy, kto próbował wtrącać się w nasze procesy i w jaki sposób” – podkreśliła przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji Walentyna Matwijenko, odnosząc się do cyberataków podczas wyborów parlamentarnych. Jak zapowiedziała, Moskwa może nałożyć sankcje na państwa, które były źródłem wrogich operacji.

Cyberataki na systemy głosowania online nie miały jednak żadnego wpływu na proces wyborczy. Taki stan rzeczy potwierdził Jurij Satirow, zastępca dyrektora generalnego Rostelecom ds. cyfryzacji procesów wyborczych, cytowany przez agencję TASS.

„Odnotowaliśmy ataki, lecz systemy działają w sposób stabilny. Udało się skutecznie odeprzeć wszystkie próby wrogich operacji” – podkreślił.

Rosja grozi sankcjami

Jednak przewodnicząca Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) Walentyna Matwijenko, w programie telewizyjnym „Niedzielny wieczór z Władimirem Sołowjowem”, wskazała, że Rosja może nałożyć sankcje na państwa, które były źródłem cyberataków

„Zdecydowanie wzrosła liczba ataków wymierzonych przede wszystkim w witrynę Centralnej Komisji Wyborczej. Powód jest oczywisty. Po wyborach na pewno skontaktujemy się z tymi krajami” – stwierdziła.

Jej zdaniem mówimy o „bezprecedensowej ingerencji” z zewnątrz. Według przewodniczącej Rady Federacji wrogie działania rozpoczęły się na długo przed wyborami. „Dobrze, że posiadamy odpowiednie instrumenty prawne do walki z próbami ingerencji w nasze sprawy. Wszyscy wiemy, kto próbował wtrącać się w nasze procesy i w jaki sposób” – zaznaczyła Walentyna Matwijenko.

System oparty na blockchain

Przypomnijmy, że zdalne głosowanie odbyło się wcześniej w sześciu obwodach: kurskim, murmańskim, niżnonowogrodzkim, rostowskim, jarosławskim i Sewastopolu – informuje TASS. System opiera się na technologii blockchain, a Rosjanie oddający głos mają pewność o ich tajności.

Wybory parlamentarne do rosyjskiej Dumy Państwowej miały miejsce 17-19 września. Poza kampanią do izby niższej obywatele oddawali głosy na swoich reprezentantów dziewięciu obwodów oraz przedstawicieli 39 parlamentów regionalnych.

Wyniki wyborów

Na chwilę obecną - po przeliczeniu 80 proc. głosów – jak wynika z danych Centralnej Komisji Wyborczej – partia Jedna Rosja zdobyła 49,42 proc. poparcie w wyborach do Dumy Państwowej. Drugie miejsce zajmuje Partia Komunistyczna (19,28 proc.). Na kolejnych miejscach jest Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (7,55 proc.), Sprawiedliwa Rosja - Patrioci - Za Prawdę (7,37 proc.) i Nowi Ludzie (5,37 proc.).


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama