Reklama

Polityka i prawo

#CyberbezpiecznySamorząd. Bezpłatne szkolenia dla pracowników administracji

Fot. Pxfuel
Fot. Pxfuel

12 listopada ruszyły bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dedykowane dla pracowników administracji publicznej. Resort cyfryzacji zachęca do udziału kursach online.

Świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z internetu, a także tego, jak można się przed nimi uchronić - to zagadnienia, które nie tracą na aktualności. Teraz, kiedy wiele urzędów pracuje zdalnie, nabierają szczególnego znaczenia.

Szkolenia skierowane do wszystkich

Jak podkreślono w komunikacie Cyfryzacji KPRM, szkolenia obejmują zagadnienia od bardzo podstawowych po wysoce specjalistyczne. Przedmiotem kursów będą najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu i codziennej cyberhigienie pracy. W trakcie szkoleń omówione zostaną również tematy skierowane do specjalistów IT. Nie zabraknie też wątków związanych z obowiązkami podmiotów publicznych, wynikającymi z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

„Cykl szkoleń jest częścią realizowanej przez nas już od jakiegoś czasu kampanii #CyberbezpiecznySamorząd. Ma ona na celu podniesienie odporności systemów IT w administracji publicznej, jak również – budowanie świadomości i podnoszenie kompetencji urzędników w zakresie ochrony przez cyberatakami” – podkreślił Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

„Wiedza to potęga”

Szkolenia są skierowane do urzędników, którzy w swojej codziennej pracy korzystają z systemów teleinformatycznych, czyli... do wszystkich.

Podzielono je na trzy kategorie:

  • Szkolenia 100 - cyberhigiena dla każdego – podstawowe porady i najlepsze praktyki z zakresu cyberbezpieczeństwa.
  • Szkolenia 200 - dla kadry zarządzającej, pracowników działów IT – podstawy prawne krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, obowiązki podmiotów publicznych wynikające z ustawy, procedury zgłaszania incydentów, najczęstsze cyberzagrożenia i sposoby ochrony.
  • Szkolenia 300 - warsztaty dla specjalistów IT, programistów, osób zarządzających cyberbezpieczeństwem w podmiotach publicznych - prezentacje projektów wspierających cyberbezpieczeństwo w organizacji, analizy rodzajów cyberataków, reagowanie na incydenty, zgłaszanie incydentów, profilaktyka cyberbezpieczeństwa w organizacji, szkolenia specjalistyczne dotyczące zastosowania konkretnych rozwiązań prowadzone przez partnerów technologicznych.

Jak wskazuje Cyfryzacja KPRM, wszystkie szkolenia prowadzone są przez ekspertów oraz praktyków zajmujących się kwestiami cyberbezpieczeństwa na co dzień. Pierwsze odbyło się w czwartek 12 listopada o godz. 12:00.

Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

Reklama

Komentarze

    Reklama