Do sieci trafił tajny dokument dotyczący czołgu brytyjskiej armii

19 lipca 2021, 12:38
Challenger_2_Tank_Live_Firing_During_Exercise_-_Flickr_-_Defence_Images
Fot. Defence Images from London, United Kingdom/Wikimedia Commons/CC 2.0

Fragmenty tajnego dokumentu, dotyczącego czołgu bojowego brytyjskich sił zbrojnych Challenger 2 zostały ujawnione przez jednego z graczy „War Thunder”, podającego się za byłego dowódcę tej maszyny. Resort obrony Wielkiej Brytanii potwierdził autentyczność udostępnionych zapisów.  

War Thunder to gra typu multiplayer, w której twórcą jest Gaijin Entertainment. W tym kontekście istotny jest fakt, że pomimo iż siedziba firmy znajduje się na Cyprze, została założona w Moskwie, gdzie do dziś posiada biura. Swoje oddziały ma również w Niemczech, na Węgrzech oraz Łotwie.

Były dowódca

Jeden z graczy, podający się za byłego dowódcę czołgu Challenger 2 i instruktor artylerii zakwestionował model maszyny dostępnej w „War Thunder”.

Jego zdaniem posiadał błędy i wymagał naniesienia zmian. Zdaniem użytkownika, twórcom gry nie udało się odpowiednio odwzorować czołgu – donosi UK Defence Journal.

Aby potwierdzić swoje stanowisko, gracz zamieścił na forum strony z oficjalnego tajnego dokumentu dotyczącego konstrukcji czołgu. Jak podaje The Guardian, chodzi o „Challenger 2 Army Equipment Support” (podręcznik i poradnik konserwacji).

Część fragmentów została zmodyfikowana przez użytkownika, np. poprzez zamazanie treści. Niektóre elementy posiadały przekreśloną etykietę „UK RESTRICTED” oraz dodaną pieczęć „UNCLASSIFIED” – informuje UK Defence Journal.

Do 14 lat więzienia

W związku ze sprawą, moderator forum na którym opublikowano zapisy dotyczące czołgu skontaktował się z resortem obrony Wielkiej Brytanii. Ministerstwo potwierdziło, że dokument nadal pozostaje tajne, a za jego rozpowszechnianie może grozić kara do 14 lat pozbawienia wolności. Wiąże się to z naruszeniem ustawy o tajemnicy służbowej.

Bardzo poważnie traktujemy wszelkie nieautoryzowane ujawnienia informacji. Ten incydent zostanie poddany analizie i w razie potrzeby, zostanie wszczęte dochodzenie i wprowadzone zostaną środki łagodzące.

 wskazała rzeczniczka resortu obrony Wielkiej Brytanii

Resort obrony podkreślił, że ujawnione zapisy wydają się być prawdziwe i wskazał, że dokument nie został wcześniej wydany w myśl zasady wolności informacji. Twórcy gry usunęli posty zawierające treści, które opublikowano. „Nie będziemy przetwarzać żadnych materiałów źródłowych, chyba że będą one publicznie dostępne i w pełni ujawnione” – wyjaśnili w uzasadnieniu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Hh
sobota, 24 lipca 2021, 16:33

Wojskowy, dowódca, patriota, ale przede wszystkim prawdziwy gracz.

hehe
czwartek, 22 lipca 2021, 13:23

A co jeśli ruskie gry dodają gratis usługę backupu całego komputera na serwery w Rosji :)

BUBA
czwartek, 22 lipca 2021, 12:23

Poczatek lat 90 po upadku ZSRR uwolnił multum tajnych dokumentów do obiegu publicznego. USA też po 10 latach publikuje np Fligt Manual F-16 MLU i F-16 Block 50/52. Gdy te dokumenty wyadowały w internecie nasz MON zakazywał robienia zdjęć kabiny F-16 Block 52+ w 2006:) To pokazuje mentalność naszych "wodzów".... ............................................................................................................................................................................................. Ktos bardziej ogarniety niż ówczesny DSP sciągal PDFa z internetu i mał wszystko co chcał..................................

Gts
środa, 21 lipca 2021, 21:41

Sporo jest juz tam na Zachodzie dekli ktorzy lubia sie chwalic tym czym nie powinni. Chyba beda musieli Brytyjczycy przemyslec czy nie poglebic modernizacji od Rhienmetalla, ze tak sobie zazartuje.

Igor
wtorek, 20 lipca 2021, 11:38

W dzisiejszych czasach nie wiadomo co jest wyciekiem, a co celową akcją dezinformacyjną. Do każdej Informacji należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Lord Godar
wtorek, 20 lipca 2021, 14:07

Z bardzo dużą rezerwą i dystansem to trzeba podchodzić do takich gier .

Kiemlicz.
wtorek, 20 lipca 2021, 13:06

Juz sama klasyfikacja restricted odpowiednik polskiego zastrzeżony. Oznacza że nic ciekawego tam nie było. A tym bardziej Tajnego gdyz wtedy była by nazwa Secret lub Top Secret

Tweets CyberDefence24