Reklama

Biznes i Finanse

Dyrektywa PSD2 może być sprzeczna z RODO

Fot. Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń/MMC Polska
Fot. Spotkanie Liderów Bankowości i Ubezpieczeń/MMC Polska

„Musimy zbudować centralny antyfraud” – powiedział Adam Marciniak - wiceprezes zarządu banku nadzorujący obszar informatyki w PKO Banku Polskim. Uczestnicy panelu dyskutowali o przyszłości sektora bankowego, dyrektywie PSD2 i nowoczesnych technologiach w sektorze finansowym.

Podczas XVI edycji Warsaw International Banking Summit oraz XII edycji Insurance Forum odbyła się debata zatytułowana: "Nowoczesne technologie w bankowości, finansach i ubezpieczeniach. Szanse i ryzyka". Wzięli w niej udział: Joao Bras Jorge -prezes zarządu banku Millenium, Adam Marciniak - wiceprezes zarządu banku nadzorujący obszar informatyki w PKO Banku Polskim, Marat Nevretdinov - wiceprezes zarządu TU Europa, Dariusz Piotrowski - dyrektor zarządzający Dell EMC oraz Jens-Thorsten Rauer - - General Manager Banking and Capital Markets, North Central Eastern Europe, DXC Technology.

Moderator rozpoczął dyskusję pytając o rywalizację sektora bankowego i ubezpieczeniowego w innowacjach.

Sektor bankowy i ubezpieczeniowy nie bierze udziału w wyścigu innowacji. Raczej mówimy tutaj o współpracy. Każdy sektor przyjmuje inne podejście. Problemem dla obu sektorów jest legislacja – powiedział Jens - Thorsten Rauer.

Joao Bras Jorge zwrócił uwagę, ze te dwa sektory zupełnie inaczej wchodzą w interakcję z klientem. Klient z bankiem ma do czynienia na co dzień, korzystając z bankowości online czy aplikacji mobilnych. Z ubezpieczycielem spotyka się raz do roku, żeby odnowić polisę.

Adam Marciniak podkreślił, że zmiany w systemie finansowym są najszybsze. Banki dysponują najbardziej zaawansowanymi aplikacjami mobilnymi. Podkreślił również, że będą one musiały otworzyć się na podmioty zewnętrzne dzięki dyrektywie PSD2. Kilka polskich banków opiera się na innowacjach dodał Marat Nevretdinov. Jego zdaniem kluczowe jest obecnie inwestowanie w procesy zbierania i obróbki danych. Dzięki czemu banki będą lepiej rozumiały potrzeby klientów, co jest absolutnie konieczne.

Należy pamiętać, że oba sektory nie są konserwatywne, a wręcz przeciwnie cechuje je otwartość na innowacje – podkreślił Dariusz Piotrowski. Zdaniem prezesa Dell EMC sektor bankowy i ubezpieczeń są źródłem innowacji dla innych sektorów. Należy również pamiętać, że innowacje to co innego niż cyfryzacja. Piotrowski powiedział również o bliskiej współpracy branży finansowej z operatorami telekomunikacyjnymi.

Uczestnicy panelu dyskutowali również o dyrektywie PSD2 i o zmianach, które wprowadzi. Joao Bras Jorge był sceptyczny wobec tego dokumentu, mówiąc, że w perspektywie krótkoterminowej nie przyniesie on wielkich zmian. Jens-Thorsten zwrócił z kolei uwagę na możliwą kolizję, niektórych norm PSD2 z RODO. Wskazał też na odmienne podejście w krajach skandynawskich i w Polsce odnośnie danych osobowych. Adam Marciniak przypomniał, że polskiemu sektorowi udało się tak wpłynąć na regulatora europejskiego, żeby uniemożliwić credit-sharing. W pierwotnej wersji dane miałyby być propagowane wszędzie, co narażało informacje klientów na dodatkowe ryzyko. Marciniak zaproponował zbudowanie centralnego antyfraudu, żeby sektor finansowy czuł się o „jeden poziom bezpieczniej”.

Dyrektor zarządzający DELL EMC Polska jeszcze raz podkreślił znaczenie danych. Kluczowe jest ich składowanie, przetwarzanie i obrabianie w celu podnoszenia efektywności.

Na sam koniec dyskusji uczestnicy rozmawiali o przyszłości banków. Zdaniem Joao Bras Jorge możliwe jest, że w przyszłości nie będziemy posługiwać się kartami kredytowymi, ale Prezes Millenium Banku nie wyobraża sobie, żeby banki jako instytucje przestały działać.

Reklama

Komentarze

    Reklama