Reklama

Biznes i Finanse

Pierwszy superkomputer w Europie. Prym wiodą Niemcy

IBM Quantum System /fot. research.ibm.com
IBM Quantum System /fot. research.ibm.com

W Niemczech, w Ehningen w Badenii-Wirtembergii uruchomiono pierwszy w Europie komputer kwantowy. Jego moc obliczeniowa pozwala w 200 sekund osiągnąć podobny wynik, jak konwencjonalny komputer w 10 tys. lat. 

Superkomputer IBM Quantum System One uruchomiono w Instytucie Frauenhofera w Ehningen koło Stuttgartu. Za opłatą będą mogli z niego korzystać naukowcy z Europy, dzięki niemu szybsze mają być badania np. nad szczepionkami czy systemami transportowymi. Podobny sprzęt znajduje się w Nowym Jorku.

Prezes IBM Europe Martin Jettner, cytowany przez Euractiv ocenił, że wraz z nowym superkomputerem „tradycyjne przetwarzanie danych dobiega końca”. Rzeczywiście – sprzęt jest w stanie osiągnąć w ciągu 200 sekund moc obliczeniową odpowiadającą 10 tys. lat dla konwencjonalnego superkomputera.

Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel nowa technologia „obiecuje ogromnie innowacyjne osiągnięcia”, co jej zdaniem ma „kluczową rolę dla suwerenności cyfrowej i technologicznej”.

Na razie platforma badawcza do obliczeń kwantowych obsługiwana wspólnie przez IBM i Instytut Fraunhofer-Gesellschaft jest skierowana przede wszystkim do firm i instytucji badawczych.

Niemiecki rząd w ostatnich tygodniach ogłosił, że do 2025 roku chce zainwestować w technologie kwantowe 2 miliardy euro.

Wyścig o technologie kwantowe

W obszarze obliczeń kwantowych Europa konkuruje obecnie z USA i Chinami. Rząd chiński uznał w swoim pięcioletnim planie rozwoju „ekspansję technologii obliczeń kwantowych” za priorytetową. Zakłada również, że do 2030 roku tamtejszy przemysł dokona przełomowych odkryć w tej dziedzinie.

Natomiast Stany Zjednoczone również chcą wziąć udział w tym technologicznym wyścigu – w czerwcu Senat USA uchwalił Ustawę o Innowacji i Konkurencji, która zakłada promowanie finansowania technologii informacji kwantowej.

W ostatnich latach Unia Europejska zwiększyła finansowanie na ten cel – już w 2018 roku uruchomiono inicjatywę Quantum Technologies, w ramach której na rozwój w tej dziedzinie ma zostać przeznaczone 1 miliarda euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama