„Przełom operacyjny”. Izrael przejął konta kryptowalutowe Hamasu

9 lipca 2021, 09:59
jievani-weerasinghe-NHRM1u4GD_A-unsplash
Fot. Jievani Weerasinghe/unsplash.com

Izraelskie służby skonfiskowały konta kryptowalutowe należące do Hamasu, które służyły do finansowania działalności grupy, w tym przede wszystkim jej zbrojnego skrzydła. Minister obrony tego kraju nazwał przeprowadzoną operację „przełomem”.

W oficjalnym dokumencie zatwierdzonym 30 czerwca br. szef resortu obrony Izraela Benny Gantz nakazał służbom przejmować konta kryptowalutowe należące do Hamasu. To efekt przeprowadzonej operacji, która ujawniła sieć elektronicznych portfeli palestyńskiej grupy.

Nie tylko bitcoiny były używane przez Hamas. Izraelskim służbom udało się przejąć również inne wirtualne waluty, w tym Ripple, Ethereum, Tether oraz Dogecoin. Wszystkie służyły do finansowania działalności grupy.

Narzędzia wywiadowcze, technologiczne i prawne, które pozwalają nam przejąć środki finansowe terrorystów na całym świecie, stanowią przełom operacyjny.

Benny Gantz, minister obrony Izraela

Benny Gantz zaznaczył, że Hamas stara się pozyskiwać darowizny dla swojego zbrojnego skrzydła – przytacza stanowisko szefa resortu obrony agencja Associated Press. Działania grupy nabrały tempa po 11-dniowym zaostrzeniu konfliktu w strefie Gazy w maju br.

Dlaczego Hamas wybrał kryptowaluty?

Wynika to z faktu, że są one trudnym do wyśledzenia środkiem płatniczym. W związku z tym często są wykorzystywane przez środowiska przestępcze oraz organizacje terrorystyczne.

Dla potwierdzenia tej tezy, wystarczy przytoczyć przykład skonfiskowania przez Departament Sprawiedliwości USA w 2019 roku ok. 2 mln dolarów z kont kryptowalutowych, wykorzystywanych przez terrorystów m.in. Al-Kaidy, Państwa Islamskiego oraz właśnie Hamasu.

W trakcie amerykańskiej operacji przejęto ponad 150 kont wirtualnej waluty należące do palestyńskiej grupy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
zeneq
piątek, 9 lipca 2021, 14:20

Drobne na waciki. Ile tego było? 2 mln z 2019 to drobnica. Nawet jeśli zebrali 2 razy tyle to Hamas zbiera tyle w miesiąc w USA czy krajach arabskich. Poza tym muzułmanie nie tylko terroryści korzystają z osobowego transferu gotówkowego i to od wieków. Finanse niewiernych nie są halal i nie są zabezpieczone przed Małym i Wielkim Szatanem. To wie każdy wierny muzułmanin, więc tam trzymali pewnie niewielkie kwoty operacyjne a istotny kapitał i tak jest inwestowany i transferowany kanałami islamskimi.

ał†or
piątek, 9 lipca 2021, 17:31

Nie fizoluj. Jedna rakieta napędzana saletrą z cukrem kosztuje z 2 k Oiro i te "drobne" służyły do produkcji tysięcy niekierowanych rakiet.

rED
piątek, 9 lipca 2021, 15:22

Filozof.

Gruz600
piątek, 9 lipca 2021, 12:15

Zawsze mieli zamiłowanie do waluty. Zwłaszcza cudzej

Sidematic
piątek, 9 lipca 2021, 16:45

I do cudzej ziemi.

perelitz
piątek, 9 lipca 2021, 22:37

Ot, takie hobby. Nie przesadzajmy.

Rocco
piątek, 9 lipca 2021, 21:32

A także cudzych kamienic na tejże ziemi

Tweets CyberDefence24